Kış Tatili

Güncelleme Tarihi:

Kış Tatili
Oluşturulma Tarihi: Ocak 22, 2015 15:45

Haberin Devamı

Kış Tatili
Kış Tatili
Kış Tatili

Sömestr tatili nasıl planlanmalı?
Şişli Florence Nightingale Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Banu Yazıcı, aileyle sevgi dolu bir tatil geçirmenin 8 adımını açıkladı.

1- Aile büyüklerine ziyaretler planlayın: Anneanne ve babaanne ziyaretleri ile aile özlemini giderebilecek sıcak ortamlar oluşturun. Bu, çocuğunuzun ruhsal doygunluğa erişmesine ve yeni döneme huzurlu ve hazır başlamasına yardımcı olacaktır.
2- Aktivitelere katılın: Yoğun okul zamanında fırsat bulunamayan aktivitelere katılınabilir; örneğin kış döneminde kayak yapılabilir, yüzme veya dans kurslarına gidilebilir. Çocuğunuzun hangi dala daha yatkın olduğunu tespit edip, isteğine göre yönlendirmek ve gerek sanat gerekse spor dalında destek sağlamak en doğru adım olacaktır.
3- Dinlenmeyi asla unutmayın: 15 gün çocuğunuzu okulda öğrendiklerinden ve okul ortamından koparmaz. Bu sadece çocuğun dinlenmesi için verilen aradır; bunu aklınızdan çıkarmayın.
4- Tatilde doğal ortamları tercih edin: Şehirden birkaç gün uzaklaşmak çocuğunuz için adeta bir ruhsal terapi olacaktır. Bu kaçamak onun yeni döneme yüksek bir moral ve enerjiyle başlamasını sağlar. Aile içindeki huzur ve birlikte geçirilen kaliteli zaman, çocuğun okul başarısını artıracaktır.
5- Tatili görüşülemeyen arkadaş ve akrabalarla görüşmek için fırsata çevirin: Okul döneminde ders yoğunluğundan dolayı bu ortamları yakalamak çok zor oluyor. 15 günlük tatil kesinlikle söz konusu eksikliği gidermek için bir fırsattır. Bunu iyi bir şekilde değerlendirmek gerekir.
6- Bilgisayarlara biraz mola: Çocuğunuza tatile başlamadan önce seveceği birkaç kitap okuması önerin.
7- İlgilendiği bir konu hakkında yazı hazırlamasını önerin: Çocuğunuza bu şekilde hem isteyerek yapabileceği, bilgi dağarcığını artırabilceği hem de araştırma ruhunu aşılayabileceği bir imkan sağlayın.
8- Her şeyin başı sevgi: Unutmayın aile ve akraba bağlarını kuvvetlendirerek eğlenceli, kültürel ve sportif aynı zamanda bilimsel ve eğitici bir tatil geçirmek elinizde...

AKBANK SANAT’TAN EĞLENCELİ VE YARATICI ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Kış Tatili
Yıllardır çocukları sanatın büyülü dünyasıyla buluşturan ve minikler için yaptığı özel etkinliklerle bu konuda öncü kurumların başında yer alan Akbank Sanat, yarıyıl tatilinde de özel bir program eşliğinde birbirinden eğlenceli ve yaratıcı atölye çalışmasına ev sahipliği yapıyor. Yıl boyunca bünyesinde düzenli olarak çocuk atölyeleri ve miniklere özel çağdaş sanat programları gerçekleştiren kurum, her hafta yaklaşık 1000 kadar çocuğa sanatın farklı alanlarına dokunma imkanı sağlıyor.

• Ailece Mozaik Atölyesi ( 6-12 yaş)
Bu haftasonu bir değişiklik yapın ve ailece eğlenceli bir atölyeye katılın. Akbank Sanat’ta düzenlenen “Ailece Mozaik Atölyesi”nde, “Millefiori” tekniği ile birbirinden renkli ve yaratıcı mozaikler hazırlayabilir, çocuğunuz ile birlikte hem eğitici hem de eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Bolca yoğurma, hayal gücü, eğlence ve yaratıcılık! Bakalım çocuklarla büyüklerin hayal birlikteliğinden ortaya ne çıkacak?
05 Şubat 2015, Cuma saat: 17.00-18.30
28 Şubat 2015, Cumartesi saat: 15.00-16.30
Bilet fiyatı 20 TL ( 2 kişi / 1 Yetişkin + 1 çocuk), katılımcı sayısı 20 kişi ile (10 yetişkin ve 10 çocuk) sınırlıdır.

• Sanatın Yapı Taşı: OYUN (7-14 yaş)
Akbank Sanat, “Sanatın Yapı Taşı: Oyun” etkinliği ile çocukları zevkle, eğlenerek ve yaratarak oynamaya ve sanat yapmaya davet ediyor! 3-boyutlu sanat yapma deneyimi yaşacakları etkinlikte çocuklar, ekleyerek yapma/yaratma tekniğini kullanarak hayal güçlerini harekete geçiren, kendilerini geliştiren eğlenceli dakikalar yaşayacaklar. Tüketmeye değil, var olanı yeniden ve başka şekilde üretmeye yönelik çalışmada, çocukların yarattıkları eserler daha sonra başka çocuklar tarafından da işlenerek yepyeni eserlere dönüşüp, yeniden hayat kazanacak.
06 Şubat 2015, Cuma saat: 17.00-18.00
21 Şubat 2015, Cumartesi saat: 17.00-18.00
Bilet fiyatı 10 TL olup, katılımcı sayısı 10 kişi ile sınırlıdır.

• Mobil Heykel Atölyesi (7-14 yaş)
Modern heykelin en önemli sanatçılarından Alexander Calder ile ilgili tanıtım ile başlayacak atölye çalışması, sanatçının Mobil Heykellerinin incelenmesi ile devam edecek. Ardından herkes rengarenk kendi Mobil Heykellerini yaratacak.
07 Şubat 2015, Cumartesi saat: 15.00-16.30
Katılımcı sayısı 15 kişi ile sınırlıdır.

• Linol Baskı Atölyesi (9-14 yaş)
Baskı sırası çocuklarda! Akbank Sanat Çağdaş Sanat Atölyesi tarafından 9-14 yaş grubu için düzenlenen Linol Baskı Atölyesi, çocukları linol baskının büyülü dünyasıyla buluşturuyor. Profesyonel bir özgün baskı resim atölyesinde çalışma imkanı sunan atölye çalışması ile belki de çocuğunuz hayatı boyunca kopamayacağı bir yolculuğa adım atacak.
06 Şubat 2015, Cuma saat: 15.00-16.30
21 Şubat 2015, Cumartesi saat: 15.00-16.30
Katılımcı sayısı 15 kişi ile sınırlıdır.

Kış Tatili


Kayak mevsimi
Bu sömestrde kar yağdı mı, yağacak mı endişesi taşımadan ailece rahat bir kar tatili yapmak istiyorsanız, Kaya Kartalkaya otelleri için rezervasyon yaptırabilirsiniz. Çünkü Kartalkaya’daki Kaya Palazzo Ski & Mountain Resort ve Dorukkaya Ski & Mountain Resort otellerine ait 1,5 milyon metrekarelik pist alanı, dünyaca ünlü Fransız firması Sufag’ın kar yapma makineleri ile donatıldı. Yani doğal kara umut bağlama zorunluluğu kalktı.

Astronot gibi
İtalyan girişimci Giancarlo Zanatta’nın astronot botlarından esinlenerek yarattığı ve kısa zamanda tüm dünyayı saran Moon Boot çılgınlığı devam ediyor. Louvre Müzesi tarafından 20. yüzyılda dünya stil ve moda tarihini karakterize eden önemli tasarım sembollerinden biri olarak seçilen Moon Boot’lar, su geçirmiyor ve ayakları en soğuk günlerde bile sıcacık tutuyor. Sömestrde dağ planları yapanlar, bavullarına bu botları ekleyebilirler.

Dağa gidiyoruz
Online alışveriş sitesi shopigo.com, dağa gitmeyi düşünenler için farklı alternatifler sunuyor. Liquid Image’ın kameralı kayak gözlüğü ve aksiyon kamerası, su geçirmez aksiyon kamera kılıfı, zor dağ yollarında lastiğinizi kurtarmaya hazır Air Jack kriko, dağda yürümenizi kolaylaştıracak Unikia krampon da bu alternatifler arasında...

Doğa aşığı miniklere
Şehir hayatında doğanın keyfini çıkarmak isteyen minikler, The North Face’in mont ve ayakkabı tasarımlarıyla açık havada özgürce hareket ediyor. Spor tutkunu çocukların enerjik dünyasına eşlik eden modeller, su geçirmez özelliğiyle her hava koşuluna uyum sağlıyor. Outdoor aktiviteleri sırasında çocukların terlemesine karşı vücudun kuru kalmasını sağlayan fonksiyonel ürünler, anne babalara da rahat bir nefes aldırıyor.

Bu tatilde evde oturmak yok!
Sömestr tatilinde çocuklarınızla kaliteli zaman geçirmek ve eğlenirken öğrenmelerini sağlamak için aşağıdaki etkinlikleri takip etmeniz yeterli...

Trump’ta yaratıcı atölyeler
Mecidiyeköy’deki Trump Alışveriş Merkezi’nde çocukları birbirinden renkli etkinlikler ve neşeli tiyatro oyunları bekliyor. Üstelik özel çocuk katında gerçekleştirilecek etkinliklerin tümü ücretsiz! İşte Trump AVM’nin çocuklar için hazırladığı program:

TİYATRO OYUNLARI
* 24 Ocak Cumartesi - Erik ve Sevimli Patiler
* 25 Ocak Pazar - Meraklı Penguenler
* 31 Ocak Cumartesi - Neşeli Saat
* 1 Şubat Pazar - Hansel ve Gretel
* 7 Şubat Cumartesi– Kırmızı Başlıklı Kız
* 8 Şubat Pazar - Ağustos Böceği ile Karınca

ATÖLYE ÇALIŞMALARI
* 24 Ocak Cumartesi – Kar Küresi Atölyesi
* 25 Ocak Pazar – Mandaldan Oyuncaklar Atölyesi
* 31 Ocak Cumartesi – Maske Yapımı Atölyesi
* 1 Şubat Pazar – Ahşap Plakadan Balıklar Atölyesi
* 7 Şubat Cumartesi – Ahşap Kalemlik Atölyesi
* 8 Şubat Pazar – Kozalaktan Hayvanlar Alemi Atölyesi

Tiyatro zamanı
Zorlu Çocuk Tiyatrosu, tatil boyunca müzikli-danslı yeni çocuk oyunu “Karlar Ülkesi” ve geçen sezon ilgiyle izlenen post-modern müzikal “Kibritçi Kız”ı sahneleyecek. “Kibritçi Kız Müzikali” 26, 27, 28, 29 ve 30 Ocak’ta, “Karlar Ülkesi” de 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8 Şubat tarihlerinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde ücretsiz olarak izlenebilecek. Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nun sezon boyunca sergileyeceği oyunlar hakkında detaylı bilgilere www.zorlucocuktiyatrosu.com ve www.facebook.com/zorlucocuktiyatrosu adreslerinden ulaşılabilirsiniz.

Hello Kitty geliyor
Hello Kitty, Türkiye’ye geliyor! Oyuncakları, kıyafetleri, müzikleri ve kırtasiye malzemeleriyle her yaştan çocuğun sevgisini kazanan Hello Kitty, 24 Ocak-1 Şubat tarihleri arasında Akbatı AVM’de çocuklarla buluşacak. Zemin kat havuz önünde kurulacak özel alanda gerçekleştirilecek etkinlikte çocuklar, makyaj yapacak, boyama ve puzzle aktivitelerine katılacak, takı tasarlayacak ve Hello Kitty ile fotoğraf çektirecek. Akbatı AVM’de ayrıca sömestr süresince her gün 14.00-16.00 saatleri arasında özel çocuk atölyeleri gerçekleştirilecek.

Küçük mühendisler
Akmerkez, bilim ve sanatı eğlenceyle buluşturuyor. 24 Ocak-8 Şubat günleri arasında düzenlenecek etkinlikte çocuklar, önce robot tasarlayacak, ardından onları bilgisayar üzerinden verecekleri komutlarla hareketlendirecek. 4 yaş üstü minik ziyaretçiler, etkinliğin sonunda küçük birer mühendis olarak ‘Robotist Sertifikası’ alacak.

Dinozorlar çağına yolculuk
Ataşehir’deki Brandium AVM, çocukları “dinozor çağı”na götürüyor. Dinozor sergisi “World of Dino”, 23 Ocak–11 Şubat günleri arasında AVM’de olacak. Sergi, ses çıkaran 8 metrelik dev T-rex ve harekete duyarlı dinozorlardan oluşuyor.

Karneni getir, hediyeni götür
Carousel Alışveriş ve Yaşam Merkezi de yarıyıl tatilinde çocukları eğitici ve eğlendirici aktivitelerle buluşturacak. 23 Ocak-8 Şubat arasında 5-12 yaş çocuklara yönelik uygulanacak atölye çalışmaları, onlara yeni beceriler kazandıracak. Ayrıca karnesini Carousel AVM Danışma Bankosu’na getiren her çocuk, sürpriz hediyeler alacak.

Ben 10 birincisi Dubai’ye gidecek
Forum İstanbul, Ben 10 çizgi film serisinden uyarlanan turnuvaya ev sahipliği yapıyor. “Ben 10 Turnuvası” sonunda birinci olacak çocuk, Dubai IMG Worlds of Adventure’daki Cartoon Network Zone’a ailesiyle birlikte seyahat hakkı kazanacak.

Sürprizlerle dolu 2 oyun
İş Sanat, küçük izleyicilerine eğlenirken öğrenecekleri, sürprizlerle dolu iki ayrı oyunla keyifli bir tatil geçirme fırsatı sunuyor. “Sahne Denilen Büyülü Kutu” 25 Ocak Pazar günü saat 15.00’te, “Keloğlan” da 8 Şubat Pazar günü saat 15.00’te çocuklarla buluşacak.

Köpük köpük eğlence
Bugün itibariyle ders kitaplarına ara verecek çocukları dünyanın en büyük tematik akvaryumu İstanbul Akvaryum’da birbirinden keyifli günler bekliyor. Öğrenciler, İstanbul Akvaryum’un Batı Atlantik alanında 24-25-31 Ocak ve 1 Şubat günleri gerçekleşecek köpük şovla ilk dönemin yorgunluğunu atacak. Akvaryumun maskotu Sharki de çocuklara sürpriz hediyeler dağıtacak.

Teknoloji tutkunu miniklere
Akasya Acıbadem AVM içerisinde bulunan KidZania’nın bünyesine katıldığından bu yana ilgi gören TeknoSA Teknoloji Merkezi, sömestr tatilinde de çocukların ilgi odağı olacak. Teknoloji meraklısı çocuklar, burada bulunan farklı teknolojileri deneyimleme fırsatı bulacaklar. 4-14 yaş arasındaki çocuklara 90 farklı meslek birimini deneyimleme fırsatı sunan KidZania, sömestr boyunca haftanın 7 günü açık olacak.

Spor, sanat ve eğlence
Mall of İstanbul, spor, sanat ve eğlenceyi aynı çatı altında buluşturuyor. “Avrupa’nın en büyük kapalı eğlence parkı” olarak lanse edilen MOİPark, 300 metrelik kızak pisti ile çocuklara kış aylarının keyfini yaşatacak. 24 ve 25 Ocak’ta Pepee, hayranlarıyla MOİSahne’de buluşacak. Ayrıca sömestr süresince “Benim Güzel Pabuçlarım”, “Uçmak İstiyorum”, “Alaaddin’in Sihirli Lambası”, “Sportmen Kral”, “Küçük Prens” isimli çocuk oyunları sahnelenecek.

Hem eğlensin, hem öğrensinler
İstanbul Optimum Outlet’in çocuk kulübü, cumartesi-pazar günleri yapacağı etkinliklerle çocukların yaratıcı yönlerini geliştirmelerine yardımcı olacak. 15.00–17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek “Köpük Panda”, “Eğlenceli Magnetler”, “Hayvanat Bahçesi”, “Mandaldan Oyuncaklar”, “Sarı Civciv”, “Strafor Bebekler”, “Komik Suratlar”, “Bez Çanta Süsleme”, “Dekoratif Kutu”, “Keçeden Araba” ve “Çanta Yapım” atölye çalışmalarıyla çocuklar hem eğlenceli hem de kaliteli zaman geçirecekler.

Sezuş’un hikâyesi
Sezen Aksu’nun çocuklar için kaleme aldığı öykü, müzikli tiyatro oyununa dönüştürüldü. “Sezuş’un Hikâyeleri: Efe ve Bulut Osman Bey’e Karşı” adlı oyun, önce İstanbul’da sahnelenecek, ardından Türkiye’yi gezecek. Sokak hayvanlarının dostu Efe’nin, mahallenin köpeği Bulut’la kurduğu arkadaşlığı anlatan oyun, 23 Ocak’tan 8 Şubat’a kadar Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde çocuklarla buluşacak, daha sonra Türkiye turnesine çıkacak ve 15 Haziran’a kadar yaklaşık 90 kez sahnelenecek.

‘Şirinler’le buluşmaya hazır mısınız?
Çizgi film kahramanları Şirinler’in yaşadığı “Şirin Köy”, sömestr’da Torium AVM’ye kuruluyor. Yaklaşık 500 m2’lik özel alan içerisinde üç Şirin evi, kötü büyücü Gargamel’in şatosu ve en sevilen şirin kahramanları yer alacak. Etkinlikte çocuklar için dünyaca ünlü “Şirinler” müzikali de gösterilecek.

Sömestr festivali
Uniq İstanbul da tatilde çocukların eğlenceli ve keyifli vakit geçirebilmeleri için festival düzenliyor. 23 Ocak–8 Şubat günleri arasında gerçekleşecek “Uniq İstanbul Sömestr Festivali”nde suşi yapım atölyesi, davul ve gitar atölyesi, hikâyeli yoga atölyesi, müzikal dans gösterileri ve tiyatro oyunları yer alacak.

Sirk eğlencesi
Tema parkı Vialand, çocuklar için renkli dünyaların kapılarını açıyor. Birçok ülkede ilgiyle izlenen “Olympia Sirki”, 24 Ocak’tan itibaren Vialand’de çocuklarla buluşacak.

Aydınlık Bir Gelecek İçin
Viko Çocuk Tiyatrosu, çocukları enerji verimliliği konusunda bilinçlendirmek üzere “Aydınlık Bir Gelecek İçin” adlı oyunu ücretsiz olarak sahneliyor. Müzikli oyun, 24-25-31 Ocak ve 1 Şubat günlerinde Üsküdar Koza Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

Tembel çocuk yoktur, çalışamayan çocuk vardır
Tembel çocuk yoktur. Tembellik olarak adlandırılan okul başarısızlığına neden olan faktörler vardır. Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, bu faktörleri anlattı.

Çocukların karne notlarının iyi gelmemesinin iki nedeni olabilir. Birinci neden; çocuklar ders çalışamıyor, ikinci neden; çocuklar ders çalışsa da yapamıyor. Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, çocukların 5 yaşından 20 yaşına kadar çalışamamasının en büyük nedeninin dikkat eksikliği olduğunu söyledi. Yurdakul; “Dersin başına oturamayan, oturduğu zaman çalışamayan, 10 dakika sonra sıkılan, çalışmasını sınavlara yansıtamayan, basit dikkat hataları yapan, çalıştığının karşılığını alamayan çocuklarda gözlemlediğimiz dikkat eksikliği, onların akademik hayatını olumsuz etkileyecek ve ders başarılarını düşürecektir. Dikkat eksikliği olan çocuklar çalışamadıkları gibi yazı yazmakta zorlanmakta, yazıları yavaş yazmakta, not tutamamakta ve bu nedenle ödev yapmak istememektedirler. Dikkat eksikliğinin seviyesine göre ilaçlı ya da ilaçsız tedavisi bu durumu ortadan kaldıracak ve onların ders başarısını artıracaktır” diye konuştu.

Disleksi Problemi Başarıyı Düşürüyor
Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul; ders başarısını olumsuz etkileyen bir diğer durumun, disleksi denilen okuma güçlüğü olduğunu, bu problemi yaşayan çocukların yazılanları okumakta ve anlamakta zorluk çektiklerini söyledi. Okuduklarını anlamalarının güç olduğunu, ne kadar gayret etseler de okumakta zorlanmaları nedeniyle başarılı olamadıklarını, kendilerine güvenlerinin azaldığını, sonuç olarak ders çalışmak istemediklerini dile getirdi.

Ayrıca sınavlarda okuma zorluğu nedeniyle hatalar ortaya çıktığını, ders başarılarının düştüğünü ancak disleksi hastalığının tedavisi sonucu başarıların arttığını ve notların düzeldiğini belirtti.

Teknoloji Bağımlılığına Dikkat!
Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, karne notlarını düşüren bir diğer etkenin cep telefonu ve bilgisayar bağımlılığı olduğuna dikkat çekti. Yurdakul konuyla ilgili şöyle konuştu: “Bilgisayarı yasakladığımız, televizyonu engellediğimiz durumlarda çocuklar ellerinde bulunan son teknoloji olan internet bağlantılı cep telefonları ile birbirlerine bağlanıyor, bütün gün bir arada oldukları yetmiyormuş gibi eve geldiklerinde arkadaşları ile yazışıyor ve ders çalışmak yerine telefonla zaman geçirebiliyorlar. Gece yarılarına kadar chat’leşerek zamanlarını öldürmekte ama bu zamanı derslerine vermemektedirler. Cep telefonu ve bilgisayarın kontrollü kullanılması, ders çalışırken veya uyku saatlerinde cep telefonunun ailelerde durması, ders çalışma saatlerini artıracak, bu da derslere olumlu yansıyacaktır. Sonuç olarak karne notları kötü geldiğinde çocuğunuza kızmayın ve bunun nedenini ve niçinlerini araştırın, öğretmenlerinden, rehber öğretmenlerinden yardım alın. Çözemediğiniz durumlarda bir psikiyatrist ve psikoloğa başvurun ve notlarının düşük olmasına neden olan etkenleri ortadan kaldırın. Başarının önündeki engeller kaldırıldığında çocuklar başarılı olabilir. Yeter ki onlara bu fırsatı tanıyın” dedi.

Ödüllendirin
Kış tatilinde şıklığından ödün vermek istemeyen minikler Beymen Kids’teki modellerle kendi tarzlarını yansıtmaya devam ediyor. Beymen Kids, dünyaca ünlü markaların sonbahar-kış çocuk koleksiyonlarında sunduğu dış giyim parçalarıyla kış ayları için zengin alternatifler sunuyor. Kaz tüyü mont ve yeleklerde kullandığı renklerle bu sömestrin minikler için sıcacık geçmesini sağlayan ünlü Fransız markası Moncler, soğuk ve karlı havaların kurtarıcısı oluyor. Kenzo ise son birkaç sezondur moda dünyasına damgasını vuran desenlerine Kenzo Kids koleksiyonunda da yer veriyor.

Garfield zamanı
Garfield tatilde çocukları yalnız bırakmayacak. Tombul, haylaz, bir o kadar da havalı kedi Garfield’in yeni ve birbirinden komik maceraları sömestr tatili boyunca çocuk kanalı Cartoon Network’ten ekrana gelecek.

Tatile renkli bavul yakışır
Eastpak’in bavul ve valiz modelleri, yaklaşan sömestr tatilinizde en büyük yardımcınız olacak. Tekerlekli ve sürülebilen valizler hayat kurtardığı gibi; her renk ve modeldeki alternatifleriyle de tercih sebebi. Sömestr tatilinizde tüm yükünüzü; kalitesi ve dayanıklılığı ile dünya markası olan Eastpak valizler ile taşımak isterseniz Sportworks, SPX (Sporpoint), Boyner, Intersport, YKM Mağazaları’nda satışa sunulan Eastpak’in yeni koleksiyonları sizleri bekliyor.

Eğlenceli hediye
Disney by Samsonite, bütün bir dönem boyunca derslerine çalışıp keyifli bir tatili hak eden minikler için kullanışlı ve eğlenceli karne hediye seçenekleri sunuyor. Mickey ve Minnie Mouse’dan Princess’e, Disney arabalarından Planes’e kadar çok sayıda Disney karakteriyle süslü çantalar, minikleri çok mutlu edecek. Dünyanın en güvenilir valiz markalarından Samsonite’nin çocuklara özel hazırladığı The Disney Wonder koleksiyonu, 44 TL’den başlayan fiyatlarla Samsonite mağazalarında ve zincir mağazalarda satışa sunuluyor.

Anne babalara karne tüyoları
Karne döneminde, özellikle düşük not alan öğrencilere ebeveynlerinin daha hassas davranması gerekir. Çünkü not sorunu yaşayan öğrencilere bu dönem, sıkıntı ve stresli günler anlamına gelir. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Dr. Emel Bellibaş, karne gününde anne babaların kaçınmaları gereken hataları sıraladı.

Sömestr tatili yaklaştıkça öğrencilerin karne heyecanı gün geçtikçe artıyor. Aslında daha çok, çocuklarının notları üzerine odaklanan ebeveynlerin! Üzerine titredikleri çocukları için her türlü fedakarlıktan kaçınmayan ebeveynler, umdukları karneyi göremeyince onlara sitem edebiliyor, hatta çok daha ileriye gidip hakaret düzeyine varan cümleler sarf edebiliyor, cezalar verebiliyor. Bunun sonucunda da aslında hiç tahmin etmedikleri tablo gelişebiliyor; çocuklar anne babalarına tepki olarak derslerine çalışmayabiliyor veya kendilerini değersiz ya da yeteneksiz olduklarına inandırdıkları için depresyon ve kaygı bozuklukları gibi hastalıklara yakalanabiliyor. Bu nedenle ebeveynlerin karne gününde sarf ettikleri cümlelere ve hareketlerine çok dikkat etmeleri, çocuklarının gelecekteki başarıları, her şeyden önce de ruh sağlıkları ve kişilik gelişimleri için çok önemli. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Dr. Emel Bellibaş, karne gününde anne babaların kaçınmaları gereken hataları sıraladı.

Karnesi Kötü İse Bu Hataları Yapmayın
Öncelikle ebeveynler, karnelerinde yetersizlik alanları bulunan çocukları desteklemeleri yönünde bir uyarı aldıklarının farkında olmalı. Ancak bu değerlendirme, çocuğun ya da ebeveynin başarısızlığı olarak algılanmamalı.

Kırıcı cümleler sarf etmek:
Çocuklara “Ne beceriksizsin”, “Böyle notları almak için geri zekalı olman lazım”, “Demek ki biz senin okuman için paralarımızı boşa harcıyoruz” şeklinde oldukça kırıcı olan sözleri asla sarf etmeyin. Bunun yerine “her zorlukta yanındayım, sorun varsa çözmene yardımcı olurum” şeklinde destekleyici tavır sergileyin.

Umursamaz davranmak: Bir başka sağlıksız tepki biçimi ise, umursamaz davranmak. “Nasılsa düzelir” ya da “olduğu kadar olsun” şeklindeki tavırlar da çocuğun hedef belirleyememesine neden oluyor. Motivasyon duygusunu, akademik başarıya olan hırsını azaltıyor.

Başkalarının karneleriyle karşılaştırmak: Çocuğunuzun karnesini, kardeşlerinin veya arkadaşlarının karneleriyle karşılaştırmayın. Onu, daha iyi notlar aldığı durumlarda bile, bir başkasının notları üzerinden “ondan başarılısın” şeklinde değerlendirmeyin. Çünkü bu davranış biçimi, çocuğun aşırı rekabet duygusu yaşamasına, hayatı boyunca sürekli kendini başkalarıyla kıyaslamasına yol açabiliyor.

Ceza vermek: Özellikle sevdiği bir etkinliği, tatil sırasında sınırlamak, başka çocuklar tatil yaparken kendisi başarısız olduğu için ders çalışması gerektiğini ifade etmek, çocuğun bir sonraki döneme yorgun, suçlanmış hissederek başlamasına neden oluyor. Bu haliyle çocuktan başarılı bir dönem beklenemeyeceği gibi, duygusal ve sosyal sorunların yaşanması olasılığı da artıyor.

Depresyon ya da kaygı bozuklukları gelişebilir
Kış Tatili

Dr. Emel Bellibaş, kötü karne olan çocukların psikolojik sorunlarla karşılaşmamaları için ebeveynlerin yaklaşımının çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. “Çocuğun içinde bulunduğu durumu, bir çeşit “çaresizlik” duygusuyla karşılaması en kötüsüdür.” diyen Dr. Emel Bellibaş, ebeveynlerin hatalı yaklaşımı sonucunda çocuklarda karşılaşılabilecek sorunları şöyle anlatıyor:

“Akademik başarı çocuklar için elbette oldukça önemli. Başarısız oldukları alanlarla yüzleşmeleri, onların yenilgi yaşadıkları duygusunu pekiştirebiliyor. Düşük notlarının olduğu karneyle karşılaştıklarında çocuklar en sık utanma, suçluluk ve aşağılanma gibi ağır olumsuz duygular yaşıyorlar. Ayrıca ebeveynlerde buna aşırı olumsuz tepki verdiklerinde bu başarısızlıkları için bir çözüm yolunun olmadığına inanabiliyorlar Bu olumsuz duyguların çok yoğun yaşandığı çocuklarda ebeveynler de hatalı tepki verdiklerinde “Depresyon”, “Kaygı Bozuklukları” veya “Uyum Bozuklukları” gibi ruhsal rahatsızlıklar gelişebiliyor.”

Karnesi İyi İse Bu Hataları Yapmayın
Kış Tatili
* “Notların şimdilik iyi, bakalım sene sonunda da bu kadar iyi olacak mı, çok merak ediyorum.” Bu tür çocuğun performans kaygısı yaşamasına yol açıyor.
* “Sen şimdi bu notlara güvenip ders çalışmayı bırakırsan hemen düşer bu notlara, hiç güvenme” gibi sözde çocuğu şımartmamaya dönük sözler, öfke ve güvensizlik duymasına neden oluyor.
* “Bak sen Mert’ten daha yüksek almışsın. Bir de onun çalışkan olduğunu söylüyordun.” Çocuğun kendi başarısının başkalarının notlarına kıyasla daha iyi olduğunun söylenmesi hatalı bir davranış biçimi. Bu tavır, çocuğun yaşıtlarıyla arasında sağlıksız rekabet duygusu gelişmesine neden olabilir.
* “Geçen yıl notların Cemre’den düşüktü. Bu sefer matematik dersinden daha yüksek not almışsın. Üzülme sırası onda.” şeklinde, çocukların rekabet duygusunu artırmaya dönük sözler, ileride performans kaygısı yaşamasına ve sürekli kendini başkalarıyla kıyaslamayı öğrenmesine neden olabiliyor.

Ödülde Aşırıya Kaçmayın
Notları yüksek olan bir çocuğun başarısının ve yarıyıl içindeki çabasının övülmesi gerekiyor. “Ancak bu övülme ebeveynlerin kendi mutluluklarının çocuklarının notlarına bağlı olmadığını göstermek açısından çok coşkulu ve aşırı ödüllendirmeyle değil, daha çok sözel ve duygusal ifadelerle olmalı.” diyen Dr. Emel Bellibaş şunları söylüyor: “Çalışkan ve mutlu bir çocuk olman beni sevindiriyor.” veya “Senin gösterdiğin başarı beni gururlandırıyor.” gibi olumlu duyguların ifadesi çocuğu başka alanlarda da başarılı olması konusunda motive edecektir.

Başarının Göstergesi karne değil
Karneler her zaman “pekiyi”lerle gelmiyor, ebeveynler zaman zaman zayıf notlarla da karşılaşabiliyor. Peki, karne aslında neyin göstergesi? Düşük notun nedenleri neler? Karne sürecinde neler yapılmalı? Yanıtları Liv Hospital Ankara’dan Uzman Psikolog Ekin Özaksoy verdi. Karnenin, yalnızca başarının ya da başarısızlığın bir göstergesi olmadığına dikkati çeken Uzman Psikolog Ekin Özaksoy, kırık not getiren öğrencinin özgüvenini kırmamak gerektiğinin ve çocuğunuzun başarısını başka çocuklarla özellikle de kardeşleriyle kıyaslanmaması gerektiğinin altını çizdi.

Hiçbiri Başarısız Olmak İstemez
Karne notlarının, sadece “çocuğun ders başarısının değerlendirilmesi” olarak algılanmaması gerekiyor. Çocuğun bazı notlarının zayıf olması, sağlıksız bir durum olarak algılanmamalı. Ayrıca bir çocuğun her derse aynı ilgiyi göstermesi ve her derste aynı yetenekte olması da mümkün değil. Bu nedenle bazı derslerden daha yüksek, bazılarından daha düşük not alması doğaldır. Unutulmamalıdır ki, hiçbir çocuk başarısız olmayı istemez.

Onu Anlamaya Çalışın
Zayıf not getiren öğrenciye kızmak ya da onu suçlamak yerine onun içinde bulunduğu şartları göz önünde bulundurmalı ve zayıf karneye nelerin sebep olduğunu araştırmalısınız. Öğrenme güçlükleri, depresyon, davranış bozuklukları, sınav kaygısı, dikkat süreçleriyle ilgili sorunlar, fiziksel engel ya da rahatsızlıklar, görme ve işitme bozuklukları, çocuğun zeka seviyesinin yaşıtlarına göre düşük olması, çalışma sisteminin ve sorumluluk duygusunun yeterince oturmaması karne notlarında etkili olabilir.

Başarısızlığı etkileyen dış faktörler de vardır ve bu faktörler şu şekilde sıralanabilir;
* Evdeki çalışma ortamının uygun olmaması
* Aile içinde yaşanan iletişim sorunları
* Ailenin çocukla doğru şekilde iletişim kuramaması
* Aile içi şiddet
* Okuldaki eğitim sürecinin çocukların yaşına ve gelişimine uygun olmaması
* Etkili öğretmenlik yetkinliğine sahip olmayan öğretmen

Ceza Çözüm Olmamalı
Düşük not getiren çocuğu cezalandırmak, korkutmak, tehdit etmek, diğer çocuklarla veya kardeşleriyle kıyaslamak, ona yalnızca iyi not getirdiği takdirde değerli olabileceğini hissettirecek herhangi bir davranışta bulunmak, yapılan yanlışlar arasındadır. Tepki gösterilen çocuk depresyona girebilir, derslerden daha fazla uzaklaşabilir ve gelecek dönem için okul performansı konusunda kaygısı artabilir.

Kırık Not Getiren Çocuğa Nasıl Davranmalı?
* Onu yalnız bırakmayın, ona sizin için her durumda değerli olduğunu söyleyin.
* Onu koşulsuz kabul ettiğinizi hissettirin.
* Düşük notun sebeplerini değerlendirin, neler yapılacağına çocuğunuzla beraber karar verin.
* Bir sonraki dönem için çocuğunuzun çalışma düzenini ve motivasyonunu gözden geçirin.
* Özel eğitim alması gereken bir durum varsa, bir eğitim uzmanına başvurun.
* Davranış değişikliği olduğunu fark ederseniz bir uzmanla görüşün.
* Değerlendirme yaparken not odaklı değil, süreç odaklı olun.
* Notlarına göre cezalandırmayın ya da aşırı ödüllendirmeyin.
* Maddi ödülleri değil, duygusal ödülleri tercih edin. Sarılmak, onu ne kadar sevdiğinizi söylemek ya da beraber bir gün planlamak en güzel hediye olacaktır.
* Tatil döneminde dinlenmesine izin verin, notlarını telafi etmesi için aceleci ve baskıcı olmayın. Notların her zaman telafisi olduğunu öncelikle siz unutmayın.
* Onu suçlamayın, başkalarının yanında küçük düşürmeyin, alay etmeyin, aşağılamayın.
* Bunu size ifade edemese de onun da üzüldüğünü, kendini ne kadar kötü hissettiğini hiç unutmayın.
* Bazı çocukların ailelerinden korktuğu için yalan söylediğini, evden kaçtığını, intihara yöneldiğini unutmayın.
* Konuyu eşler arası kavgaya dönüştürmeyin, bu çocuğunuza kendisini suçlu hissettirir.
* İyi olan notlarının da üzerinde durun, onları da konuşun ve takdir edin.

Sağlıklı dişler
Yeşilköşk Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nden miniklere karne hediyesi! Poliklinik, çocukların diş sağlığının önemini kavramalarını sağlamak amacıyla yanında karnesini getiren 5-13 yaş arası çocuklara diş muayenesi ve flor uygulamasını ücretsiz yapacak.

Flor uygulaması nedir?
Flor, diş minesini asit atakları sırasında korur ve diş çürüklerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Bu koruyucu uygulama, çocukların seveceği meyveli (çilekli, muzlu vb) jellerle diş hekimleri tarafından yapılmaktadır.

Karne neden kötü geldi?
Karne günü gelip çattı. Öğrenciler genellikle notları iyi de olsa kötü de olsa karnelerini heyecanla beklerler. Notları iyi olan öğrenciler ve aileler, karne dönemini daha mutlu geçirirken; notları kötü olan öğrenciler ve aileleri bu dönemi sıkıntılı geçirebilirler. Peki karneler neyin göstergesi? Önce kendimize bu sorunun cevabını dürüst olarak verdikten sonra bu dönemi daha kolay atlatabilirsiniz. Karne kimi zaman öğrencinin spesifik olarak bir dersteki başarısının göstergesidir. Fakat gerçekte notlar birçok etkenden dolayı değişebilmektedir. Böyle bir durumda notların niçin düşük olduğunu anlayıp ona göre çözüm üretmek gerekir. Notları etkileyebilecek etkenlerden bazıları şunlardır:

* Duygusal sorunlar
* Sınav kaygısı
* Dikkat eksikliği-hiperaktivite
* Öğrenme bozuklukları
* Dağınıklık-organizasyon sorunları
* Motivasyon sorunları

- Psikolojik sorunlar: Çocuğun ya da ergenin iç dünyasında yaşadığı olaylardan kaynaklanan sorunlardır. Bunları şöyle örneklendirebiliriz: Arkadaş sorunları, aşk hayatı, ailevi sorunlar, gencin kendisi ile ilgili görüşleri...
- Sınav kaygısı: Bazı öğrenciler dersleri anlasalar da çeşitli nedenlerden dolayı sınavlardan önce çok heyecanlanırlar. Bu nedenle aldıkları notlar ders başarısının bir göstergesi olmak yerine stresle başa çıkma becerilerinin göstergesi haline gelmektedir. Sınav kaygısına müdahale ederken, öncelikle kaygının nedenlerini anlamak gerekir. Bu nedenlerden bazıları sınava yetersiz hazırlanma, önceden yaşanmış kötü deneyimler, çevrenin ya da kendisinin yüksek beklentileri olabilir.
- Dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu: Dikkat eksikliği olan kişiler genellikle dikkatlerini toplamakta güçlük çekerler. Hiperaktivitesi daha ön planda olanlar ise sınıfta “yaramaz” diye adlandırılırlar; sınıf içinde kalkıp gezerler, evde derslerinin başında oturamazlar, el-ayak sallarlar ve sürekli konuşurlar. DEHB tanısı alan öğrencilere kimi zaman ilaç düzenlemesi uygun görülse de davranış düzenlemeleri, ödül sistemlerinin oluşturulması ve bu kişilerle kurulan pozitif iletişim de çok olumlu sonuçlar doğuracaktır.
- Öğrenme bozuklukları: Okuma bozukluğu, matematik bozukluğu (diskalkuli), yazılı anlatım bozukluğu (disgrafi), başka türlü adlandırılamayan öğrenme bozukluğu olarak dört kategoriye ayrılan öğrenme bozuklukları zeka seviyesi 85 IQ puanının üzerinde olan fakat standart eğitime rağmen dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ve matematik becerilerinde zorluk çeken kişilerde görülür. Bu kişilere karşı toleranslı olunmalı, hem aileler hem öğretmenler bu kişilerle özenle çalışmalıdır. Öğrenme bozuklukları özel eğitim seansları ve destek ile büyük ölçüde aşılabilir.
- Dağınıklık-organizasyon: Kimi zaman öğrenciler çalışmak isteseler de organize olamadıkları, nasıl çalışacaklarını bilmedikleri için sorun yaşayabilirler. Gerçekten de ödevini yapmak isteyen bir öğrenci onca dağnıklığın içerisinde çantasından ödevinin yazılı olduğu kağıdı bulamayabilir. Bazen öğrencilere organize olmaları konusunda yardımcı olabiliriz (onlar izin verdikleri sürece)... Çocuğumuzun çantasındaki kağıtları düzeltebilir, eşyalarını dosyalamasına yardım edebiliriz. Biz bunları yaparken ona hobilerini ve boş zamanlarını nasıl geçirmekten hoşlandığını sorabiliriz. Böylelikle organize olduğunda derslerini çok daha kısa bir zamanda yapabileceğini ve kalan zamanını hobilerine ayırabileceğini öğrenmiş olur.
- Motivasyon sorunları: Öğrenciler değişik nedenlerden dolayı motivasyon sorunları yaşayabilirler. Bazen çalıştıklarında sonunun ne olacağını niçin çalıştıklarını anlamazlar. Böyle durumlarda öncelikle öğretmen ya da velilerin çalışılan konuların gündelik hayata uygulamaları gerekebilir. Öğrenciler çalışma sonlarında ödüllendirilebilirler. Bazı öğrenciler zaten yapamayacaklarına inandıkları için çalışma motivasyonları düşer, böyle durumlarda olumluya odaklanarak onlara diğer başarıları örnek gösterilebilir.

Ne Yapılmalı?
Ailelerin bu durumda pozitife odaklanması önemlidir. Başardığı bir ödevi, daha iyi bir notunu bulun ve bunu nasıl başardığını sorun. Eğer derslerinden birinde kırık varsa “Genel olarak notlarına bakınca bazı derslerde notlarının gerçekten çok iyi olduğunu görüyorum. Acaba o notlar senin hakkında ne söylüyordu? Acaba ne yaparsan tekrar bu itibarını kazanmış olursun?” gibi sorular sorarak probleme değil çözüme odaklanın. Kırıkları olsa da onu suçlamayın, bağırıp kızmayın, başka kişilerle kıyaslamayın ve ne olursa olsun onu dövmeyin. Karne notlarını ve çocuğunuza karşı olan sevginizi birbirinden ayırmak çok önemlidir. Çocuğunuz hala sizin çocuğunuz ve sevginizi her zaman hak ediyor. Çözüme giden yolda beraber, sevgi ve dayanışma içerisinde çalışabilir, olumlu ve yapıcı bir iletişimle hem ilişkinizi güçlendirebilir hem de karnedeki notların düzelmesine yardımcı olabilirsiniz.

İlandır.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!