• Hürriyet Twitter
R

Bakmaya doyamayacağınız fotoğraflar çekmek için bunları aklınızdan çıkarmayın

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

Cep telefonları artık konuşmanın, yazışmanın çok ötesinde teknolojileriyle hayatımızın vazgeçilmez bir ögesi. Telefonlarımızın en önemli özelliğini düşündüğümüzde hepimizin aklına gelen ilk gelen şey fotoğraf ve video özellikleri. Hepimiz artık elimizdeki telefonlarla profesyonel düzeyde fotoğraflar çekebiliyoruz. İşte fotoğraflarınızla fark yaratmanızı sağlayacak birkaç öneri

Kadrajı iyi ayarlamaya dikkat edin

Ölümsüzleştireceğiniz o an için, ilk bakışta göze çarpacak kompozisyonu özenle seçmelisiniz. Fotoğrafınızla ne anlatmak istiyorsunuz? Tabii ki bu sadece işin başlangıç kısmı. Daha sonra eşsiz bir fotoğraf için detaylara, bütünlüğe ve ışığa da dikkat etmeniz gerekir.

Çekmek istediğiniz kadrajı oluştururken uzaklığa ve derinliğe dikkat edin

Güzel bir fotoğraf çekmek istiyorsunuz ve çıplak gözle kompozisyonu mükemmel görüyorsunuz. Peki ya sizin gördüğünüz kadar canlı, çarpıcı ve eşsiz bir fotoğraf için hızla neyi düşünmelisiniz? Elbette uzaklık ve derinliği. Mesafenizi, çekim açınızı öyle belirlemelisiniz ki uygun uzaklıkta ve istediğiniz derinlik hissini yakalayabilmelisiniz.

Günün saatine veya bulunduğunuz mekanın ışığına dikkat edin

Öncelikle açık veya kapalı mekana göre fotoğrafın mükemmelliğini etkileyecek temel etkenlerden biri ışık. Eğer açık alanda fotoğraf çekecekseniz havanın bulutlu, yağmurlu, güneşli olması size yol gösterir. Açık alanda kadrajınıza alacağınız objelerin gölgesinin nereye düşeceği, bu gölgenin göstermek istediğiniz detaylara etkisi gibi incelikler elde etmek istediğiniz eşsiz fotoğraf için kritik önem taşır. Kapalı mekandaysanız, ışığın yeterliliği, ışığın size göre açısı ve parlaklık önem taşır.

Oluşturacağınız kompozisyon hareketli mi sabit mi?

Fotoğraf çekmeye karar verdiniz, peki oluşturmak istediğiniz kompozisyon sabit mi hareketli mi? İşte hareket haline göre fotoğraf çekeceğiniz açı, yakalamak istediğiniz görüntünün netliğini belirleyecektir. Oluşturmak istediğiniz kompozisyonda ön ve arka plan netliği, fotoğrafın kalitesinde önemli rol oynar.

Güzel bir selfie için telefonu tutma açınıza ve arka planın nasıl çıktığına dikkat edin

Son yılların en popüler fotoğraf çekme açılarının başında selfie yöntemi geliyor. Telefonla kendi fotoğrafını çekmek çok kolay gibi görünse de aslında telefonunuzu tutma açınız ve arka planda göstermek istediklerinizi kadraja sığdırabilmeniz göründüğü kadar kolay olmayabilir. Hem kendinizin hem de göstermek istediğiniz arka planın güzel çıkması için birkaç şeyi bir arada düşünmeniz şart. Kolunuz fotoğrafta mümkün olduğunca görünmemeli ve ekrana değil kameraya bakmalısınız. Göstermek istediğiniz arka plan görünümünün tamamını alacak mesafeyi ayarlamak da aklınızın bir kenarında olmalı.

Fotoğrafın kuralları değişti, değişime ayak uydurmaya hazır olun!

Advertisement