1 dolara aldığı yıkık dökük bir banka binasını sanat merkezine çevirdi

Güncelleme Tarihi:

1 dolara aldığı yıkık dökük bir banka binasını sanat merkezine çevirdi
Oluşturulma Tarihi: Haziran 28, 2016 11:42

Chicago‘nun güneyinde 1920‘lerden kalma, terk edilmiş bir banka binasının kaderi Theaster Gates adlı adam tarafından değiştirildi. Şehir planlamacısı/sanatçı Theaster Gates bu koca binaya baktığında bir harabeden fazlasını gördü. 20.000 metrekarelik binayı City of Chicago’dan sadece 1 dolara alarak dev bir sanat merkezine dönüştürdü. Stony Island Arts Bank (Stony Adası Sanat Bankası) adını alan sanat merkezi restore edilirken 100 yıl öncesine ait mimari ayrıntılar özellikle korunmaya çalışıldı.

Haberin Devamı

 

Theaster Gates arts bank muhtesem degisim 2

Gates’in burayı kurarken amacı kültürün herkesin erişimine açık olduğu bir yer inşa etmek ve “Bak! İnsan inanırsa neler neler yapar.” mesajını verebilmekmiş. Birkaç büyük kütüphaneyi içinde barındıran “sanat bankası” başta akademisyenler, sanatçılar, vekoleksiyonerler olmak üzere tüm bölge halkı için bir cennet. Gates buranın Afrikalı/Amerikalı kültürünün ve tarihinin bir deposu olmasını; aynı zamanda gelecek nesil siyahi sanatçılar için bir labarotuvar işlevi görmesini istiyor.

Theaster Gates arts bank muhtesem degisim 3

Haberin Devamı

Sanat merkezi aynı zamanda Gates’in kar amacı gütmeyen derneği Rebuild Foundation‘a da ev sahipliği yapacak. Bu organizasyonun asıl amacı, kültürel projeleri kullanarak kentsel gelişimi ve toplumun yeniden canlanmasını sağlamak.

Theaster Gates arts bank muhtesem degisim 4

Theaster Gates arts bank muhtesem degisim 5

Theaster Gates arts bank muhtesem degisim 6

Theaster Gates arts bank muhtesem degisim 7

Theaster Gates arts bank muhtesem degisim 8

Theaster Gates arts bank muhtesem degisim 10

South Moor Bank & Trust Chicago

Theaster Gates arts bank muhtesem degisim 1

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!