YSK'dan 'Kütahya' kararı: Oylar yeniden sayılacak... 'Van' kararının gerekçesi açıklandı

Güncelleme Tarihi:

YSKdan Kütahya kararı: Oylar yeniden sayılacak... Van kararının gerekçesi açıklandı
Oluşturulma Tarihi: Nisan 06, 2024 15:49

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 1 il 7 ilçe ve 3 belde seçimlerinde daha yapılan itirazlar için karar verdi. YSK, Kütahya'da oyların yeniden sayılmasına karar verdi. Öte yandan YSK, Van kararının gerekçesini açıkladı. Açıklamada, "Abdullah Zeydan'ın seçilme yeterliliği taşıdığı anlaşılmaktadır" denildi.

Haberin Devamı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK); Kütahya, Tokat Zile, Yozgat Kadışehri, Isparta Atabey, Samsun Veziköprü, Samsun Bafra, Siirt Eruh, Kayseri Pınarbaşı, Zonguldak Nebioğlu, Zonguldak Elvanpazarcık ve Siirt’in Atabağ olmak üzere toplamda 1 il 7 ilçe ve 3 belde seçimlerinde daha yapılan itirazlar için karar verdi.

31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından siyasi partilerin itirazları Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) değerlendirilmeye devam ediyor. İtiraz süreci çerçevesinde yüksek seçim kurulu saat 14.00’te siyasi partilerin yapmış olduğu seçim itirazlarını değerlendirdi.

Yaklaşık 2 saattir devam eden kurul toplantısında 1 il 7 ilçe ve 3 belde seçimlerine ilişkin yapılan itirazlarda karara varıldı.

Değerlendirilen il ilçe ve beldeler de şu şekilde:

“Zonguldak Nebioğlu Beldesi’nde CHP’nin yapmış olduğu ‘oyların tamamının yeniden sayılması’ talebi reddedildi.

Haberin Devamı

Zonguldak Elvanpazarcık Beldesi’nde CHP’nin yapmış olduğu ‘sandıkların yeniden sayılması’ talebi reddedildi.

Tokat’ın Zile ilçesinde MHP’nin yapmış olduğu ‘oyların yeniden sayılması’ talebi reddedildi.

Yozgat’ın Kadışehri ilçesinde AK Parti’nin ‘oyların yeniden sayılması’ istemi reddedildi.

Isparta’nın Atabey ilçesinde MHP’nin ‘ilçe belediye başkanlığı seçiminin iptaline karar verilmesi’ talebi reddedildi.

Samsun Vezirköprü ilçesinde Yeniden Refah Partisi’nin ‘ilçe belediye başkanına verilen mazbatanın geri alınması istemi’ reddedildi.

İYİ Parti’nin Samsun’un Bafra ilçesinde ‘seçimin iptal edilmesi’ istemi reddedildi.

Siirt’in Eruh ilçesinde DEM Parti’nin ‘seçimlerin yenilenmesi ve oyların yeniden sayılması kararının verilmesi’ istemi reddedildi.

Siirt’in Atabağ beldesinde DEM Parti’nin ‘seçimlerin yenilenmesine ve oyların yeniden sayılmasına karar verilmesi’ talebi reddedildi.

Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde CHP’nin ‘belediye başkanlığı ve meclis üyeliği seçimlerinin iptali ile yenilenmesine karar verildiği ve kararların kaldırılması’ talebi reddedildi.

KÜTAHYA'DA OYLAR YENİDEN SAYILACAK

CHP, Kütahya'da il seçim kurulunun vermiş olduğu 'oylar yeniden sayılsın' kararına itiraz etmişti. YSK bu itirazı reddetti. Kütahya’da oylar yeniden sayılacak.

Haberin Devamı

KÜTAHYA'DA SEÇİM SONUÇLARI

YSK, VAN KARARININ GEREKÇESİNİ AÇIKLADI

Van İl Seçim Kurulu, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerini kazanan DEM Parti adayı Abdullah Zeydan'ın seçilme yeterliliği bulunmadığı gerekçesiyle mazbatanın ikinci sıradaki AK Parti adayına verilmesini kararlaştırdı. DEM Parti avukatlarının yaptığı başvuruyu değerlendiren YSK, Van İl Seçim Kurulu'nun kararını kaldırıp, mazbatanın Zeydan'a verilmesini kararlaştırdı. YSK'nın gerekçeli kararı açıklandı.

Kararda, Zeydan hakkında, Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 'terör örgütü propagandası yapmak' ve 'terör örgütü üyesi olmak' suçundan 2021 yılında 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildiği, dosyanın Yargıtay'da kesinleştiği belirtildi. Aynı mahkeme tarafından 4 Nisan 2023 tarihli ek karar ile Zeydan hakkında yasaklanmış hakların geri verilmesine karar verildiği ve bu kararın da kesinleştiği hatırlatıldı. Aynı mahkemenin seçimden 2 gün önce 29 Mart 2024 tarihinde daha önceki kararın ortadan kaldırılmasına ilişkin verdiği ikinci ek kararın hukuki değerden yoksun olduğu ve yok hükmünde olduğu belirtildi. Verilen karar ve kesinleştirme işleminin, bir şekilde temyizen kaldırılmadığı sürece ayakta olduğu, seçim takvimi sürecinde de ilgili seçim kurullarınca bu karar uyarınca işlem yapıldığı kaydedildi.

Haberin Devamı

"USUL İLK KARAR GEÇERLİLİĞİNİ KORUMAKTADIR"

Kararda, "Bu sebeple yok hükmünde olan ve bu nedenle de Kurulumuzca da yokluğu sabit görülen söz konusu ikinci ek kararın hukuken dikkate alınma imkanı bulunmamaktadır. Diğer bir deyişle verilen yasaklanmış hakların iadesine ilişkin 4/4/2023 tarihli ilk karar halen geçerliliğini sürdürmektedir" denildi.

CMK’nın 264’üncü maddesine dikkat çekilen kararda, "Buna göre kanun yoluna başvurma, başvuranın haklarını ortadan kaldırmaz. Bu durumda mahkemenin başvuruyu derhal ilgili mercie göndermesi gerekir. Bu durumda Diyarbakır 5'nci Ağır Ceza Mahkemesinin yapması gereken iş, itirazı

istinaf/temyiz başvurusu olarak kabul ederek dosyayı üst mahkemesine göndermek olacaktı. Ancak mahkemenin kanuna aykırı şekilde el çekmiş olduğu dosyayı tekrar ele alarak ilk kararını kaldıran yeni bir karar vermesi usul ve yasaya aykırıdır" ifadeleri kullanıldı.

Haberin Devamı

Abdullah Zeydan'ın şeklen de olsa seçim takvimine uygun olarak süresinde ibraz edilmiş ve kabul edilmiş, kesinleşmiş bir yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı bulunduğu için 31 Mart 2024 oy verme günü itibarıyla seçilme yeterliliğini taşıdığı belirtilerek Van İl Seçim Kurulu'nun kararının kaldırılması, mazbatanın seçilme yeterliliğine sahip en çok oy alan Abdullah Zeydan'a verilmesine karar verildi.

VAN SEÇİM SONUÇLARI

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!