Yiğidim aslanım burada yatıyor

Güncelleme Tarihi:

Yiğidim aslanım burada yatıyor
Oluşturulma Tarihi: Haziran 15, 2007 00:59

Hakkári’de şehit düşen Piyade Kıdemli Binbaşı Murat Özyalçın’ın bayrağa sarılı cenazesi Van’dan askeri törenle büyük bir saygıyla İstanbul’a gönderildi.

Ancak, İstanbul’da askeri karşılama takımı aprona alınmadığı için binbaşının naaşı alelade bir kargo gibi kamyonete konulunca, çok acı bir tablo ortaya çıktı. Ardından askerler cenazeyi teslim alarak, omuzlarda taşıyıp konvoy eşliğinde GATA’ya götürdüler.

HAKKÁRİ’nin Yüksekova İlçesi yakınlarında PKK’lı teröristler tarafından yola döşenen mayının uzaktan kumandayla patlatılması sonucu şehit olan Piyade Kıdemli Binbaşı Murat Özyalçın’ın son yolculuğu dün 5 dakikalık bir ihmal sonucu istenmeyen görüntülere sahne oldu. Şehit Binbaşı’nın naaşı Atatürk Havalimanı’nda alelade bir kargo gibi kamyonetle taşındı.
/images/100/0x0/55eac526f018fbb8f89596fd


Şehit Özyalçın için dün Hakkári Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı’nda tören düzenlendi. 09.30’da düzenlenen törene Hakkári Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu, Yüksekova 3’üncü Taktik Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Yurdael Olcan, Hakkári Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Azmi Utkan Cinek, Emniyet Müdürü Cavit Çevik ve subaylar katıldı. Törenin ardından şehit Kıdemli Binbaşı Özyalçın’ın cenazesi, İstanbul’a gönderilmek üzere, askerlerin omuzlarında taşındığı helikopterle Van’a götürüldü. Özyalçın’ın cenazesi daha sonra ambulansla Ferit Melen Havaalanı’na götürüldü ve yine askerlerin omuzlarında THY’nin 11.20’deki tarifeli Van-İstanbul uçağı ile İstanbul’a uğurlandı.

KAMYONETTE BİR ŞEHİT
/images/100/0x0/55eac526f018fbb8f89596ff


Atatürk Havalimanı’nda ise daha önce gösterilen özenin dışında bir görünüm vardı. Askeri karşılama takımı aprona giremediği için şehit binbaşının cenazesini taşıma görevi apronda çalışan işçilere kaldı. İşçiler, şehidin naaşını uçaktan aldıktan sonra kargoların ve yolcu bavullarının taşımasında kullanılan bir kamyonete taşıdılar.

İŞÇİLER AĞLADI

Özyalçın’ın özel eşyalarının bulunduğu iki bavulu ile çantası da kamyonette Türk Bayrağı’na sarılı tabutun yanına koyuldu. Apronda görev yapan işçiler bu sırada ağladı. Daha sonra kargo binasına getirilen cenaze, eşi Serap Özyalçın ve yakınlarınca karşılandı. Alanda yakınlarının yardımıyla ayakta duran Serap Özyalçın, şehit eşinin naaşını ilk kez beyaz bir kamyonetin kasasında gördü.

Ardından askeri yetkililerce teslim alınan ve ambulansa koyulan şehit binbaşının cenazesi, askeri araçlar eşliğinde oluşturulan konvoy ile GATA Haydarpaşa Askeri Hastanesi’ne getirildi.


Binbaşının cenazesi, bugün İstanbul Levent Camii’nde öğle namazından sonra kılınacak cenaze namazının ardından Edirnekapı Şehitliği’nde toprağa verilecek.

Sonra asker teslim aldı
/images/100/0x0/55eac526f018fbb8f8959701


ATATÜRK Havalimanı’nda yakınlarının yardımıyla ayakta duran Serap Özyalçın, kayınbiraderi Suat Özyalçın’dan destek almaya çalıştı. Ancak büyük bir acıyı yaşayan Serap Hanım, eşinin naaşını ilk kez beyaz bir kamyonetin kasasında gördü. Şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu, 5 dakika da olsa valizleriyle birlikte aynı kamyonette kargo binasına gönderildi.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!