West Point'li Teğmen Mehmet

Güncelleme Tarihi:

West Pointli Teğmen Mehmet
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 31, 1999 00:00

Haberin Devamı

Dünyanın bir numaralı askeri okulu kabul edilen West Point Askeri Akademisi, 11'inci Türk mezununu da verdi. West Point'i başarıyla bitiren Türk genci Mehmet Murat Çelebioğlu, diplomasını okul komutanının elinden aldı. West Point'te okuyacak Türk subay adayları, her yıl Kuleli, Işıklar ve Maltepe askeri liselerinin gösterdiği ikişer aday arasından sayısız sınavdan sonra seçiliyor.

ABD'nin en ünlü askerlerini ve devlet adamlarını yetiştiren West Point Askeri Akademisi, tarihindeki 11'inci Türk mezununu verdi. Dünyanın bir numaralı askeri akademisi sayılan West Point'i bitiren Türk genci Mehmet Murat Çelebioğlu, piyade teğmen olarak 30 Ağustosta Türk ordusuna katılacak.

Mehmet Çelebioğlu, Türkiye'de her yıl Kuleli, Işıklar ve Maltepe askeri liselerinin gösterdiği ikişer aday arasından sayısız sınavlardan sonra seçilip West Point'e gönderilen yetenekli Türk gençlerinden biri. Kuleli mezunu olan Mehmet Çelebioğlu, West Point mezuniyet diplomasını okulun kampüsü içindeki 40 bin kişilik Michie Stadyumu'nda düzenlenen törende Okul Komutanı Orgeneral Daniel W. Christman'ın elinden aldı. Törende ABD Kara Kuvvetleri Komutanı General Dennis Reimer bir konuşma yaptı ve ardından mezunlara diplomaları verildi. Törene New York'taki Türk Askeri Ataşesi Kurmay Albay Tahsin Tank ve diğer şehirlerdeki Türk askeri ataşeleri ile aileleri de katıldı.

BAĞLILIK YEMİNİ

Türkiye'nin yanısıra Polonya, Bulgaristan, Estonya, Kamboçya, Trinidat ve Barbados'dan da birer öğrencinin mezun olduğu West Point Askeri Akademisi'ndeki törende, Amerikan Ordusu ve çıkarlarına bağlılık yemini sırasında Mehmet ile birlikte bu öğrenciler, ABD yerine kendi ülkelerinin adını kullanarak yemin ettiler.

Mehmet Murat Çelebioğlu, sağlık kontrolü ve devrim tarihi tarihi sınavlarını verdikten sonra 30 ağustosta Ankara'da yapılacak törenle Türkiye'de de Kara Harp Okulu Diploması'nı alacak. Davranış bilimleri ve askeri tarih konusunda uzmanlık dersleri alan Mehmet Çelebioğlu, Türkiye'de teğmen olduktan sonra İzmir'de vatani görevine başlayacak.

ANNE BABANIN SEVİNCİ

Yozgatlı 23 yaşındaki Mehmet Murat Çelebioğlu'nun diploma sevincini babası emekli Ziraat Mühendisi İbrahim Çelebioğlu, annesi Türkan ve ablası Asude Çelebioğlu da paylaştı. Ailesini yaklaşık 4 milyarlık bir harcamayla Amerika'daki törene getiren İbrahim Çelebioğlu, ‘‘Ekonomik durumum iyiydi, bu nedenle ailem gelebildi. Ancak geçmişte bazı ailelerin maddi olanaksızlıklar nedeniyle bu imkanı bulamadığını biliyorum’’ dedi.

Okulun sloganı:

Şeref ve vatan

New York'ta Hudson Nehri'nin ağzına 1802 yılında kurulan West Point Askeri Akademisi, disiplini ve yoğun eğitim programı ile tanınır. Yetiştirdiği birçok asker ABD tarihine geçmiş olan okul, her şeyin üstünde tuttuğu ‘‘şeref ve vatan’’ kavramlarını slogan haline getirdi. West Point'e çok sıkı sınavlardan sonra öğrenci alınıyor ve yoğun, sıkı bir eğitim programı uygulanıyor. 1975 yılından itibaren kız öğrenci de almaya başlayan okul, geleneksel eğitim anlayışıyla çağdaş teknolojiyi bağdaştırmasıyla da tanınıyor.Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!