Vali Küçük'ten İsveçli muhabire geçiş cevabı

Güncelleme Tarihi:

Vali Küçükten İsveçli muhabire geçiş cevabı
Oluşturulma Tarihi: Kasım 12, 2014 16:54

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Suruç İlçesi'nde Kobani'deki gelişmeleri takip eden gazetecilerin görev yaptığı tepede kendisine Kürtlerin neden sınırdan geçirilmediğini soran İsveç'ten yayın yapan SVTI kanalının muhabiri Joalcim Medim'e, "İsveç'te böyle rahatlıkla sınırdan geçişlere izin veriyorlar mı? Herkes böyle elini kollunu sallayarak geçip gidemez. Türkiye Cumhuriyeti'nin bir devlet olduğunu tercüme ederek söyleyin bilsin" diyerek tepki gösterdi.

Haberin Devamı

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi ve Suruç Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal ile birlikte 59 gündür Kobani'deki gelişmeleri takip eden ve aralarında yabancıların da bulunduğu gazetecilerin görev yaptığı güvenli tepeyi ziyaret etti. Sivillere yasak olan tepede çalışmalarla ilgili bilgi alan Vali Küçük, gazetecilerin sorunlarını dinledi.

Soru yağmuruna tutulan Vali Küçük, İsveç'te yayın yapan SVTI kanalı muhabiri Joalcim Medim'in "Türkiye'den peşmergelerin geçişine izin veriyorsunuz? Neden Kürtlerin geçişine engel oluyorsunuz?" sorusuna tepki gösterdi. Vali Küçük, muhabir Medim'e şöyle cevap verdi:

"HERKES ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK GİDEMEZ"

"Arzu eden Suriye vatandaş rahatlıkla Kobani'ye geçebilir. Kobani'den gelmiş olup da burada kalanların geçişine izin veriyoruz. Size eksik ve yanlış bilgi verilmiştir. Size kim söyledi? Bir de ben sana sorayım? Burası bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir. İsveç'te böyle rahatlıkla sınırdan geçişlere izin veriyorlar mı? Buraya İsveç'ten gelen oluyor, buna izin veriliyor mu ki, burası bir devlet.

Haberin Devamı

Herkes böyle elini kolunu sallayarak geçip gidemez. Peşmergelerin geçişi ise hükümetin bir kararıdır. Türkiye Cumhuriyeti'nin bir devlet olduğunu tercüme ederek söyleyin bilsin. Biz hiç kimseye müsaade etmiyoruz. Akçakale'nin karşısında IŞİD var, oraya da müsaade etmiyoruz. Türk veya İsveç vatandaşı öyle geçip gidemez onları geri çevirdik. IŞİD'e katılmak isteyen pek çok İsveçliyi de sınırdan geri çevirdik. Buranın bir devlet olduğunu bilsin, nereye geldiğinin bir farkına varsın. Basın olarak kıymetlisiniz ama hadise bundan ibarettir."

SALDIRILARA ANINDA KARŞILIK VERİLİYOR

Vali Küçük, Kobani'den atılan 3 havan mermisinin Türk topraklarına düştüğü sorusunu ise "Top nerden geliyorsa biz de angajman kuralları var. Buna göre cevap veriliyor. Buna emin olun, bizim topraklara kim atarsa atsın, kim olursa olsun bunun tespiti radarda yapılıyor. Ona göre karşı ateş yapılıyor. Bundan emin olun, kim ne yaparsa anında cevabını alır. Şimdiye kadar birçok kez böyle hadiseler yaşanmıştır. Bunu askeri yetkililer biliyor ve cevabını veriyor" diye yanıtladı.
Vali Küçük, soruların ardından makam aracı yerine özel hareket polislerin kullandığı zırhlı araca binerek Mürşitpınar Sınır Kapısı'nı gezdi.


Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!