Vali Bey dinleyecek hükümet dikkate alacak

Güncelleme Tarihi:

Vali Bey dinleyecek hükümet dikkate alacak
Oluşturulma Tarihi: Kasım 07, 2011 00:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bayramın ilk gününü Van’da geçirdi.

Haberin Devamı

Depremzedelerle bayramlaşan Gül, Gedikbulak İlköğretim Okulu’nun enkazında da incelemelerde bulundu.  Muhtardan sorunları dinleyen Gül “ Bunları Vali Bey dinleyecek, ilgililer, bakanlıklar, hükümet dikkate alacak, ona göre kalıcı işler yapılacak” dedi.

VAN’da 23 Ekim günü meydana gelen ve 604 kişinin ölümüne neden olan Richter ölçeğine göre 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kurban Bayramı’nın ilk günü Van’a geldi. Ulu Cami’de bayram namazı kılan Gül “Önce herkesin bayramını tebrik ediyorum. Bütün vatandaşlarımın özellikle de Vanlı kardeşlerimin bayramı mübarek olsun. Tabii ki bu bayrama biraz buruk girdik. Büyük bir afet depremle girdik, onun acısı hala tazedir. Bütün kardeşlerime, herkese başsağlığı diliyorum” dedi.

GÜL'DEN ÇADIRKENTE BAYRAM ZİYARETİ / WEB TV

CUMHURBAŞKANI VAN'DA / FOTO GALERİ

Haberin Devamı

CUMHURBAŞKANI GÜL, BAYRAM NAMAZI ÇIKIŞI AÇIKLAMALARDA BULUNDU / WEB TV

Daha sonra Süphan Mahallesi’nde depremzedelerin barındırıldığı Mevlana evlerinin bulunduğu çadırkente geçen Gül, depremzelere geçmiş olsun diyerek, bayramlarını kutladı. Gül’e çocuklar büyük ilgi gösterirken, depremzedeler de sorunları anlattı. Gül bir Mevlana evinin önünde kundaktaki çocuklu bir aileyi görünce “İçeriye girin, çocuklar üşütmesin, dikkat edin” dedi. Gül, daha sonra çadırda depremzedeler ile birlikte kahvaltı yaptı. Gedikbulak köyünde depremzedelerle bayramlaşan ve geçmiş olsun dileklerini ileten Gül, yıkılan Gedikbulak İlköğretim Okulunun enkazında da incelemelerde bulundu. Gül, muhtardan aldığı bilgiye göre  depremden 10 dakika önce okulda toplantı yapıldığını ve binada 50 kişinin bulunduğunu söyledi. Gül “Bir köy yerinde 3 katlı okul ne demek? Niye yaygın bir okul olmasın. Bütün bunların ders olması gerekir. Muhtar, ‘evler toplu yapılmasın, dağınık yapılsın ki çiftçiliğimize devam edelim. Şehir hayatı buraya konulmasın’ diyor. Bunları Vali Bey dinleyecek, ilgililer, bakanlıklar, hükümet dikkate alacak, ona göre kalıcı işler yapılacak” dedi.

Gedikbulak köyündeki incelemelerinin ardından  helikopterle Erciş’e gelen Cumhurbaşkanı Gül, beraberinde İçişleri Bakanı İdris  Naim Şahin ile Kızılay tarafından kurulan Yeni Şehir çadır kentini ziyaret etti. Gül, depremzedelerle birlikte Kartal Belediyesi tarafından yaptırılan çadır yemekhanede öğle yemeği yedi.

Haberin Devamı

Küçük kız çorap istedi

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, bazı depremzedelerin yazılı taleplerini alarak Cumhurbaşkanlığı görevlilerine verdi. Gül, Mevlana Evleri’ni gezerken yakından ilgilendiği çocuklarla hatıra fotoğrafı da çektirdi, çorabı olmadığını söyleyen bir kız çocuğuna çorap verilmesini istedi.

Erciş basınına konuştu

ERCİŞ Stadyumu’na kurulan Yenişehir Çadır Kenti’nde çalışmalarını sürdüren Gündem Çocuk Derneği gönülleri öncülüğünde çadır kentte yaşayan çocuklar tarafından yayına hazırlanan “Erciş’in Genç Sesi” Gazetesi ilk söyleşisini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptı.  Gazetenin muhabir ve fotomuhabirleri Fırat Çiftçi, Kenan Çiftçi, Beyza Avcılar, Ayşenur Diler, Sude Eroğlu, Taha Eroğlu, Nazlıcan Yaman ve Sinan Batur Cumhurbaşkanı Gül’ü çadır kentte kurulan Kızılay aşevi çadırında yakaladı. Gül’ün gezisini izleyen ulusal medyaya mensup gazetecileri atlatmayı başaran “Erciş’in Genç Sesi” muhabirlerinin ilk sorusu “Depremi duyduğunuzda neler hissetiniz, neler düşündünüz?” oldu. Gül, “İlk duyduğumda  ‘İnşallah şiddetli bir deprem olmamıştır, can kaybı yoktur’ diye dua ettik” karşılığını verdi. Genç muhabirlerin  “Siz gelmeden önce neden etraf bu kadar temiz değildi de şimdi tertemiz?” şikayetine ise Gül, “Keşke daha önce gelseymişim öyleyse” karşılığını verdi. Bir başka muhabirin, “Yardımları kim gönderdi. Siz mi Başbakan mı?” sorusuna ise Gül gülerek, “Hep beraber gönderdik biz onları” yanıtı verdi. Köşk kaynakları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ilk kez bir çocuk gazetesine özel demeç verdiğini söylediler.

Kılıçdaroğlu ile de görüştüler

Erciş’in Genç Sesi muhabirleri, ikinci söyleşilerini ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu, çocuklara, “Depremi duyunca önce bana ‘6.6’ dediler. Fakat Yalova’ya varınca 7.2 şiddetinde olduğunu öğrendim. Bu arada ben de Erciş Atatürk İlkokulu mezunuyum. Okulumuzun çatlak olduğunu duyunca çok üzüldüm” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!