Türkiye'den Azerbaycan'a İsrail uyarısı

Güncelleme Tarihi:

Türkiyeden Azerbaycana İsrail uyarısı
Oluşturulma Tarihi: Eylül 26, 2011 11:56

ABD merkezli Farsça yayın yapan bir internet sitesi, Türkiye’nin Azerbaycan Büyükelçisi’nin Bakü hükümetinden İsrail’le ilişkilerini yeniden değerlendirmesini istediğini ve Azerileri petrol arzı konusunda yaşanabilecek “olası sorunlar" konusunda uyardığı öne sürüldü.

Haberin Devamı

Yedioth Ahronot gazetesinin internet sitesine göre Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Hulusi Kılıç, İsrail’le çok yakın ekonomik ve askeri ilişkileri bulunan Azerbaycan’a, İsrail’le mücadelesinde Ankara’nın yanında yer alarak bu ülkeyle ilişkilerini gözden geçirmesini istedi.

 

Habere göre Kılıç ayrıca İsrail’in, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattında meydana gelebilecek “olası sorunları” göz önünde bulundurmasını isteyerek Tel Aviv’i uyardı.

 

Haberde ayrıca, Türkiye’nin girişimleri konusunda Farsça siteye açıklama yapan İsrail’in Azerbaycan Büyükelçisi Michael Lavon Lotem’in de üçüncü ülke çıkarlarının Tel Aviv-Bakü ilişkilerini etkilememesi gerektiği yönündeki ifadelerine yer verildi. Söz konusu iddiaları ortaya atan Farsça sitenin adı belirtilmedi.

 

2 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİ

İsrail, petrol ihtiyacının yarısına yakın bir bölümünü Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattından gelen Azeri ve Kazak petrolünden karşılıyor.

 

Haberin Devamı

Azerbaycan ile İsrail arasında 2 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmi bulunuyor. Bu rakam Türkiye-Azerbaycan dış ticaret hacminin iki katı.

 

Bakü-Tel Aviv ayrıca geniş çaplı bir askeri işbirliği içinde. İsrail Azerbaycan’a ileri teknolojili silah satışı yapıyor ve ayrıca Azeri ordusunu eğitiyor.

 

Ayrıca İsrail’in Elbit şirketi, Azerbaycan’da ortak Heron casus uçağı üretimine hazırlanıyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!