Türkiye’nin açık kapı politikası devam edecek

Güncelleme Tarihi:

Türkiye’nin açık kapı politikası devam edecek
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 12, 2013 00:20

DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, Reyhanlı’daki saldırının ardından şu anda NATO’ya başvurma ihtiyacı olmadığını belirterek, “Başbakan ve İçişleri Bakanı ile konuştuk ama biraraya geldikten sonra atılacak adımları belirleriz” değerlendirmesinde bulundu.

Haberin Devamı

Davutoğlu, Almanya ziyareti kapsamında bir grup diplomasi muhabirleriyle Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği rezidansında biraraya geldi. Davutoğlu, Hatay’da yaşanan saldırıya ilişkin şu mesajları verdi:

TÜRKİYE’YE YANSIMAZ

“Suriye’deki olayları Türkiye içine yansıtmak isteyen provokatif olaylar yaşandı geçmişte. Türkiye her türlü tedbiri alma hakkına sahiptir. Gerilimin bölgedeki gelişmelerle Türkiye’ye yansıması söz konusu değildir. Olay mülteciler tarafından yapılmış, Türkiye yanlış politika izlemiş gibi göstermeye çalışanlar açıkça söyleyeyim insanlık suçu işliyorlar. Halkımızı savunmasız mültecilere karşı kışkırtmak isteyenler belli mihraplara hizmet ediyor.

SORUMLULAR YAKALANIR

Bu suçu işleyen kimse hesabını verir. Kim olursa olsun. Ne gerekçeyle olursa olsun. Türkiye’yi bu meselede taraf haline getirmeye çalışanlar oldu. Biz Suriye halkına destek verdik ama bu mesele Suriye Türkiye arasında başlamadı. Suriye halkı ve onlara zulüm uygulayan rejim arasında başladı. Cilvegözü bomba saldırısında suçlular tespit edildi, bulundu, getirildi. Hiçbir şey karşılıksız kalmadı. Bu olayın da sorumluları yakalanır. İçerideyse ve dış irtibatlıysa yine yakalanır. Türkiye’nin açık kapı politikası devam edecek.

İRAN’A MESAJ

Haberin Devamı

İran, Yunanistan ve Mısır Dışişleri Bakanları saldırının ardından aradı. Suriye rejiminin yanında olanları her zaman uyardık. İnsanlık katliamını yapanlarla aynı safta olmayın diye. Bundan sonra da uyarmaya devam edeceğiz.

RİSK ÜSTLENMEYİZ

Reyhanlı gibi olaylar adil ve acil çözümün biran evvel gerçekleşmesi konusunu ortaya koyar. Bundan sonra bu temaslar ve diplomatik baskımız artarak devam edecek. Türkiye, mülteciler bakımından yapmamız gerekenlerle bir yük üstlendi. Kimse bir de terör ve güvenlik riski üstlenmemizi beklememeli.

KAN TESTLERİ YURTDIŞINDA

Suriye’de halka kimyasal silah uygulandığına dair araştırmalar sürüyor. Daha testler tamamlanmadı. Türkiye dışında ek testler yapılacak.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!