Türk uçaklarının rotası değiştirildi

Güncelleme Tarihi:

Türk uçaklarının rotası değiştirildi
Oluşturulma Tarihi: Ekim 11, 2012 09:41

Hacıları taşıyan Türk uçaklarının rotası değiştirildi. Uçaklar Suriye hava sahasını kullanmadan Cidde'ye gidecek.

Haberin Devamı

RUSYA’dan kalkıp Şam’a giden Suriye Hava Yolları’na ait bir uçağın dün gece Ankara’da içinde askeri kargo olduğu şüphesiyle iki F-16 uçağı eşliğinde indirilmesi sonrası yaşanan kriz ve Suriye hava sahasının emniyetsiz hale gelmesi nedeniyle, Türk uçaklarına Suriye hava sahasını kullanmadan Cidde’ye gidebilmeleri için yeni bir rota verildi.

Türk uçaklarının Cidde’ye daha çok hacı adaylarını  taşıdığını ve yoğun bir trafik yaşandığını belirten yetkililer, yeni rotanın Mersin Mut üzerinden Akdeniz’e çıkış yaparak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hava sahası daha sonra Ürdün hava sahası yoluyla Cidde olduğunu söylediler. Avrupa’dan kalkan Türk uçaklarının da Mısır hava sahasını kullanıp oradan Cidde’ye gidebilecekleri belirtildi.

UÇUŞLAR DÜN GECE BİR SÜRE DURDURULDU

Haberin Devamı

Suriye hava sahasının emniyetsiz hale gelmesi ve iki ülke arasındaki gerginleşen ilişkiler nedeniyle Türk sivil uçaklarının bu bölgedeki uçuşları dün gece bir süre durduruldu. Bu gelişme üzerine Türk Hava Yolları’na ait Cidde seferini yapan uçak, olaydan hemen sonra dün saat 18.45 sıralarında Adana Şakirpaşa Havalimanı’na iniş yaptı. Yolcular ise uçaktan indirilmedi. Rotası açıklanmayan ve yaklaşık 330 yolcusu bulunan uçak, 78 dakikalık rötardan sonra Cidde seferi için saat 19.58’de yeniden havalandı.

Daha önce Türk sivil uçakları Cidde’ye giderken güneyde Hatay Kamışlı üzerinden çıkış yapıp Halep üzerinden Cidde’ye gidiyorlardı. Ancak yaşanan olaylardan sonra dün saat 21.10’dan itibaren Suriye hava sahasının kullanılmasının sakıncalı olacağı gerekçesiyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yeni bir rota belirledi. Bunun üzerine Türk uçaklarının Mersin Mut üzerinden Akdeniz’e çıkış yaparak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hava sahası daha sonra Ürdün hava sahasını kullanarak buradan Cidde’ye gidecekleri talimatını verdi ve böylece yeni bir yol belirledi.

Yetkililer, Avrupa’dan kalkan Türk uçaklarının da Mısır hava sahasını kullanıp oradan Cidde’ye gidebileceklerini belirttiler.

Haberin Devamı

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!