Türk hekimin büyük başarısı

Güncelleme Tarihi:

Türk hekimin büyük başarısı
Oluşturulma Tarihi: Eylül 12, 2008 12:26

İlk kez bir Türk bilim adamını kapağa çıkaran American Journal Of Psychiatry, büyük Türk hekimi Şerefeddin Sabuncuoğlu'nun çizimlerine yer verdi.

Haberin Devamı

Marmara Ün. Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Osman Sabuncuoğlu Şerefeddin Sabuncuoğlu'nun psikiyatrik çizimlerinin önemini ortaya koydu ve bir çalışma hazırladı. Osman Sabuncuoğlu'nun bu çalışmasına Amerikan Psikiyatri Birliği (American Psychiatric Association) tarafından yayımlanan The American Journal Of Psychiatry (AJP) büyük ilgi gösterdi. Aralık 2006 sayısında ilk kez bir Türk bilim adamının çalışmasını kapağa çıkaran sayısında büyük Türk hekimi Şerefeddin Sabuncuoğlu'nun çizimlerine yer verdi.

Aynı sayıda yayımlanan "Early color illustrations of psychiatric treatment methods, as drawn by physician Serefeddin Sabuncuoglu (1385-1470)" başlıklı yazısında Dr. Sabuncuoğlu, kısaca Şerefeddin Sabuncuoğlu'nu tanıttıktan sonra psikiyatrik tedavi çizimlerini anlatıyor. Büyük Türk hekiminin yalnızca cerrah olarak tanımlanamayacağını, tıbbın her alanında hizmet verdiğini ve bu yaklaşımın AJP tarafından kabul gördüğünü vurgulayan Dr. Sabuncuoğlu: "AJP konuya sahip çıktı. Psikiyatri geçmişinde önemli bir alan aydınlandı ve orada çılgın Türklerin oturduğu anlaşıldı." diyor. "Psikiyatri gibi hekimlik ve entellektüelliğin en zor alanlarından birisinde, ikonlaşabilecek çizimlerin ortaya çıkması Türklerin dünya kültürüne katkısını duraksamaya yer bırakmadan somutlaştırmıştır."

Haberin Devamı

ŞEREFEDDİN SABUNCUOĞLU KİMDİR?

Büyük Türk hekimi Şerefeddin Sabuncuoğlu Fatih döneminde Amasya-Çorum bölgesinde yaşamış (1385-1470). Şerefeddin Sabuncuoğlu yazmış olduğu resimli cerrahi kitabı (Cerrahiyetü'l Haniyye) ile ünlüdür. Kitabın özgün Türkçe ile yazılmış olması ise onun bir başka üstünlüğünü göstermektedir. Amasya Darüşşifasında yıllarca başhekimlik yapan Şerefeddin Sabuncuoğlu'nun ayrıca deneysel tıp çalışmaları olduğu da biliniyor.

Türk hekimin büyük başarısı

Doç. Dr. Osman Sabuncuoğlu

Kendi alanında dünyanın en çok okunan ve atıf alan dergisi olan ve zor yazı kabul etmesiyle ünlü AJP' nin gündeminde ve kapağında Marmara Ün. Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Anabilim Dalı öğretim görevlilerinden Doç. Dr. Osman Sabuncuoğlu'nun yazısının yer alması Türk hekimlerinin başarısı sayılmalı.

Haberin Devamı

"DÜNYAYA DAHA ÇOK TANITMALIYIZ"

Konu hakkında bilgi aldığımız Doç. Dr. Osman Sabuncuoğlu çalışmalarının sürdüğünü ve Şerefeddin Sabuncuoğlu çalışmalarının daha çok tanınacağını dile getirdi. Doç. Dr. Osman Sabuncuoğlu tıp tarihine önemli yer tutan Türk hekimlerine gereken değerin verilmesi ve dünyaya daha çok tanıtılması gerektiğini söyleyerek, psikiyatriye yaptığı katkıları şöyle sıraladı:

"Psikiyatri ve psikiyatri eğitimi tarihinde en eski çizimleri Sabuncuoğlu'nda buluyoruz, ayrıca döneminde bilim dili olarak Türkçe'yi öne çıkarması ve insancıl bir yaklaşımı koruması çok önemli. Önümüzdeki süreçte Şerefeddin Sabuncuoğlu uluslararası dergilerde yer almaya devam edecek."

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!