TÜPRAŞ, demiryolu ile akaryakıt taşımaya başladı

Güncelleme Tarihi:

TÜPRAŞ, demiryolu ile akaryakıt taşımaya başladı
Oluşturulma Tarihi: Şubat 05, 2008 12:08

Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ), kendi vagonları ile rafineriler arası ilk ürün taşımasını gerçekleştirdi.

Yaklaşık iki yıldır süren çalışmalar sonucunda ilk kargo, 30 Ocak'ta Kırıkkale'den İzmit'e gönderildi.

TÜPRAŞ, rafinerilerin verimliliğinin artırılması, üretimin güvenli biçimde sürekliliğinin sağlanması, ürün ve üretim kayıplarının en aza indirilmesi için planlanan yeni iş hedefleri doğrultusunda 22,5 milyon YTL yatırımla İzmit-Kırıkkale ve Batman rafinerileri arasında demiryolu ile akaryakıt taşımaya başladı.

GEREKLİ İZİNLER ALINDI

TCDD'nin TÜPRAŞ'a ait 151 adet sarnıçlı vagon ile taşımacılık yapmasına ilişkin izni vermesinin ardından, satın alınan ilk etap 41 adet vagon için EPDK ve TCDD'den akaryakıt taşımacılığı kapsamında gerekli izinler alındı.

Demiryolu ile akaryakıt taşımacılığının yapılabilmesi amacıyla vagon dolum, boşaltım tesislerinin revizyonu için İzmit Rafinerisinde 14 milyon 390 bin, Kırıkkale Rafinerisinde 5 milyon 696 bin YTL, Batman Rafinerisinde ise 396 bin YTL olmak üzere toplam 20 milyon 482 bin 781 YTL ve yeni vagon alımları çerçevesinde ise 1 milyon 864 bin YTL yatırım gerçekleştirildi.

İLK ÜRÜN İZMİT RAFİNERİSİNE ULAŞTI

İlk ürün olarak Kırıkkale Rafinerisinde ihtiyaç fazlası 732 ton kurşunsuz benzin, TÜPRAŞ'a ait 17 vagon, TCDD'ye ait lokomotifle Kırıkkale Yahşihan Tren İstasyonundan Kocaeli'nin Körfez Tren İstasyonuna 30 Ocak 2008'de getirildi.

TÜPRAŞ Genel Müdürü Yavuz Erkut ve diğer yöneticiler tarafından karşılanan katar, İzmit Rafinerisi vagon dolum ve boşaltım tesislerine getirilerek, ürün piyasaya sunulmak üzere rafineri tanklarına aktarıldı.

Erkut, ilk katarın İzmit Rafinerisi Vagon Dolum Boşaltım Tesislerine ulaşması nedeniyle düzenlenen törende, uygulamayı rafineriler ve bölgeler arası ürün ve talep dengesizliklerini gidermek, rafineriler arasındaki sinerjiyi geliştirmek amacıyla başlattıklarını belirterek, “Bu uygulama atıl kapasitenin kullanılmasını sağlarken ülke ekonomisine ilave katma değer yaratılmasına imkan verecektir” dedi.

YILDA YAKLAŞIK 2 MİLYON TON ÜRÜN TAŞINACAK

Demiryolu taşımacılığı ile ilk etapta, üretim ve talep dengesine göre TÜPRAŞ'ın İzmit, Kırıkkale ve Batman Rafinerileri arasında yılda yaklaşık 2 milyon ton ürünün taşınması planlanıyor.

Rafinerilerde üretilen ürünler, arz fazlası olan bölgeden, talep olan bölgeye demiryolu ile taşınarak verimliliğin artırılması hedefleniyor.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!