TSK'ya elden imzayla uçak alındı

Güncelleme Tarihi:

TSKya elden imzayla uçak alındı
Oluşturulma Tarihi: Haziran 21, 2007 17:31

SSM ile Hava Kuvvetleri Komutanlı'nı bir zamanlar karşı karşıya getiren 36 uçaklık ve 400 milyon dolarlık Temel Eğitim Uçağı ihalesinde mutlu sona dün ulaşıldı. İki tarafı da memnun eden karar elden imzalayla alındı. Alınan kararlarda Güney Kore firmalarının öne çıktığı görüldü.

Haberin Devamı

Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün katılımıyla 6 ayda bir gerçekleşen Savunma Sanayi İcra Komitesi dün toplanmadı, ancak alınan kararlar elden imzalatıldı.

İTİRAZ OLMAYINCA ELDEN İMZA

Kararlar için hiçbir kurumdan itiraz beklenmediği için elden imza formülü benimsendi. Alınan bilgilere göre Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve SSM eğitim uçaklarıyla ilgili aynı görüşü savundu.

İKİ KURUM AYNI GÖRÜŞÜ SAVUNUNCA FİYAT DÜŞTÜ

İhaleye katılan uçakları yeterli bulan Hava Kuvvetleri SSM'ye Mayıs ayında gönderdiği raporda iki uçağı da beğendiğini belirterek kararı SSM'e bıraktı. SSM ise firmaları fiyat düşürmeye çağırdı. Çağrı üzerine firmalar fiyatlarını düşürdü. Ancak Güney Kore uçağının fiyatı Brezilya'lı rakibinden 160 milyon dolar ucuz olunca ihale Güney Kore'li KAİ'ye kaldı.

Haberin Devamı

SSM VE HAVA KUVVETLERİ NASIL KARŞI KARŞIYA GELMİŞTİ

İhaleye fesat karıştırılmasından endişelenen SSM Müsteşarı Murad Bayar, Şubat ayında Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert'e doğrudan ihbar mektubu göndermişti. Mektupta ihaleye katılmayan Amerikan Raytheon firmasının Hava Kuvvetleri Komutanlığı test pilotlarını ABD'ye davet etmesine dikkat çekilmişti.

GÜNEY KORE'NİN ADI SIK DUYULACAK

KKTC ile ticari ilişkilerini başlatmanın yollarını arayan Güney Kore'nin adı SSİK kararında ikinci defa Milli Tank projesinde geçti. SSİK, milli tank projesi'nde teknik desteğin Güney Kore'li ADD/ROTEM ile başlatılmasına karar verildi.

ATIŞ KONTROLÜNÜ ASELSAN ÜSTLENDİ

Milli tankta kullanılacak atış kontrol sistemi ile komuta kontrol muhabere ve bilgi sisteminin geliştirilmesi ve üretilmesinde ise süpriz olmadı ve bu iş için ASELSAN görevlendirildi.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!