Son dakika haberi! TBMM Başkanı Kurtulmuş: BAE gezisinin Atalay'la ilgisi yok

Güncelleme Tarihi:

Son dakika haberi TBMM Başkanı Kurtulmuş: BAE gezisinin Atalayla ilgisi yok
Oluşturulma Tarihi: Şubat 01, 2024 19:54

Son dakika haberi... TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, "Yılın Basın Fotoğrafları Ödül Töreni"nde açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, TİP Milletvekili Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesi ile ilgili olarak, "Türkiye Büyük Millet Meclisi adına yaptığımız bu geziye diğer partilerden arkadaşlarımızla katıldı. Böylece bir parlamento heyeti olarak aylar öncesinden planlanmış ve tarihleri üzerinde o ülkenin yetkilileriyle mutabık kalınmış bir geziyi icra ettik ve çok şükür çok faydalı sonuçlar da elde ettik. Bunun yurt dışında bulunmamın Meclis’teki oturumla ilişkilendirilmesinin fevkalade yanlış fevkalade yersiz ve fevkalade haksız olduğunu ifade etmek isterim" dedi.

Haberin Devamı

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği tarafından ’7.7 Unutma’ ismiyle TBMM’de düzenlenen fotoğraf sergisine ve ardından Yılın Basın Fotoğrafları 2024 Ödül Töreni’nde açıklamalarda bulundu. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, mahkeme kararının ardından Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi hakkında, "TBMM ne Anayasa Mahkemesini ne de Yargıtay'ı denetleyen bir kurum değildir. Anayasanın mevcut hükmüne göre tamamlanmış olan bir yargı süreci 84. madde çerçevesinde mahkemenin kararı yazıyla Meclise hitaben gelmiş ve Mecliste okutulmuştur" dedi.

Yurt dışı ziyaretleri gerçekleştirdiğini hatırlatan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, "Bu süre içerisinde TBMM’de Can Atalay ile ilgili karar okundu ve bununla ilgili birçok tartışma yapıldı. Bu tartışmaların içerisine girmek için değil söylenen sözlerin bir kısmına açıklık getirmek için 4-5 temel noktanın altını çizmek isterim. 3 günlük Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretimin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki bu oturumla ilgili ya da mahkeme kararının okunmasıyla ilgili uzaktan yakından bir ilişkisi yoktur. Türkiye Büyük Millet Meclisi adına yaptığımız bu geziye diğer partilerden arkadaşlarımızla katıldı. Böylece bir parlamento heyeti olarak aylar öncesinden planlanmış ve tarihleri üzerinde o ülkenin yetkilileriyle mutabık kalınmış bir geziyi icra ettik ve çok şükür çok faydalı sonuçlar da elde ettik. Bunun yurt dışında bulunmamın Meclis’teki oturumla ilişkilendirilmesinin fevkalade yanlış fevkalade yersiz ve fevkalade haksız olduğunu ifade etmek isterim" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ NE ANAYASA MAHKEMESİNİ NE DE YARGITAYI DENETLEYEN BİR KURUM DEĞİLDİR"

"Meclis’te ben Türkiye'de bulunsaydım bile Türkiye Büyük Millet Meclisinin Meclisin hangi oturumlarına başkanlık yapacağı teamül gereği bellidir" diye konuşan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Teamül gereği Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı başkanlık eder. Ben burada olsaydım bile o hafta nöbetçi olan Meclis Başkan Vekilimiz Bekir Bozdağ, Meclis kürsüsüne çıkacak ve mahkeme kararını okutacaktı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı olarak biz iki yüksek yargı arasındaki bu görüş farklılıklarının, görüş ihtilaflarının tarafı olmamak için özel bir gayret gösterdik. Bu süre içerisinde Anayasa Mahkemesinin muhatabı Türkiye Büyük Millet meclisi olmadığı gibi bu anlamda herhangi bir şekilde Türkiye Büyük Millet Meclisi ne Anayasa Mahkemesini ne Yargıtay'ı denetleyen bir kurum değildir. Anayasanın mevcut hükmüne göre tamamlanmış olan bir yargı süreci 84. madde çerçevesinde mahkemenin kararı yazıyla Meclise hitaben gelmiş ve Mecliste okutulmuştur."

Haberin Devamı

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ GEREKTİĞİNDE ANAYASAYI VE YASALARI DAHİ DEĞİŞTİREBİLECEK BİR YER"

Kurtulmuş, "Niye daha önce okutmadığınızda şimdi okuttunuz diyenler. Meclis Başkanlık Divanının bu kararı okutup okutmayıp bu noktada bir şekilde kararın okutulmasının buraya kadar bekletilmesinin 2 temel nedeni vardı. Bunlardan birisi Can Atalay’ın bu süreçte hukuki süreçleri tamamlaması ikincisi ise olası bir şekilde 2 yüksek mahkeme arasındaki görüş farklılıklarının giderilebileceği bir zeminin oluşmasıydı. Sonuçta mahkeme kararı bir şekilde süreç bittiği için bu kararı Mecliste okutulmuştur. Bu tartışma ya da münferit başka tartışmalar bizi esnasında başka bir konuya odaklanmak mecburiyetinde olduğumuzu gösteriyor. Anayasayı defalarca okumuş birisi olarak 1982 darbe anayasasının kendi içerisinde bir takım mayınlı alanları barındırdığını, Türkiye demokrasinin bu alanlardan kurtulmak için bir gayret sarf etmesinin de şart olduğuna inananlardan. Bunun için başta yüksek yargı mahkemeleri arasındaki bu ve benzeri görüş farklılıklarını ortadan kaldırmak olmak üzere bu anlamda oturup çalışma yapmak, gerektiğinde anayasal ve yasal düzenlemeleri yapmaksa Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin boynunun borcudur. Temel sorumluluklarından birisidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi sorunların çözüleceği bir yerdir. Türkiye Büyük Millet Meclisi bu anlamda gerektiğinde anayasayı ve yasaları dahi değiştirebilecek bir yer" şeklinde konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!