Taksim'de 'su savaşı'na müdahale

Güncelleme Tarihi:

Taksimde su savaşına müdahale
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 06, 2013 18:28

Saat 18.00 sularında Taksim Anıtı'nın önünde toplanan kalabalık bir grup kendi aralarında su savaşı başlattı. Ellerinde su tabancaları ve pet şişelerle birbirilerine su atan gurubun savaşı yaklaşık 15 dakika böyle devam etti. Çevik kuvvet polisleri 15 dakikanın sonunda kol kola girerek su savaşı yapan grubu Sıraselviler'e doğru sürerek dağıttı. İlerleyen dakikalarda Taksim Dayanışma üyeleri meydanda toplanarak Gezi Parkı'nın halka açılmasını talep ettiler. İstiklal Caddesi'nin girişinde toplanan kalabalığa polis ikinci kez müdahale etti. Meydanda bulunan CHP milletvekili Gürsel Tekin ve beraberindeki bazı partililer de müdahaleden etkilendi.

Haberin Devamı

Eylemcilere müdahale eden bir grup çevik kuvet polisi, Galata Kulesi'ne kadar göstericilerin peşinden gitti. Polis, İstiklal Caddesi ve ara sokaklarda bulunan gruplara biber gazı ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. İstiklal Caddesi'ndeki çok sayıda kişinin biber gazından etkilendiği görüldü. Ara sokaklarda biber gazı kullanan polis, bazı kişileri de gözaltına aldı. Polis, Sıraselviler Caddesi'nin girişini de kapattı.

TAKSİM'DE POLİS MÜDAHALESİ / FOTO GALERİ

POLİSTEN İKİNCİ MÜDAHALE

Taksim Dayanışması üyelerinin de aralarında bulunduğu gruptakiler, İstiklal Caddesi'nin girişinde toplandı. Gruptakiler, İstanbul 1. İdare Mahkemesi'nden alınan karar metninin fotokopilerini, burada görevli polislere verdi.

/images/100/0x0/55ea4bc0f018fbb8f876a4ae

    
"Polisin burada bulunmasının hukuksuz olduğunu" iddia eden gruptakiler, Gezi Parkı'nın halka açılmasını talep etti. Bu arada, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de beraberindeki partililerle buraya geldi. Çevik kuvvet ekipleri, İstiklal Caddesi girişinde barikat oluştururken, Taksim Dayanışması yetkilileri ve polis arasında görüşme yapıldı. Öte yandan, polisin daha önceki müdahalesiyle ara sokaklara dağılan göstericiler de İstiklal Caddesi girişine geldi. Polis, uyarılara rağmen dağılmayan gruba TOMA'lardan sıkılan tazyikli suyla müdahale etti. Müdahaleden, Gürsel Tekin ve beraberindeki bazı partililer de etkilendi. Ara sokaklara kaçan gruptakilerden bazıları gözaltına alınırken, Taksim'e giriş-çıkışlar polis tarafından kapatıldı.
    
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, yanındakiler tarafından gözüne solüsyon sürülmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bizim burada ne yaşadığımızı anlatmamıza gerek yok. Sizinle beraber yaşadık. Bunu objektif bir şekilde anlatmanızı bekliyoruz. Bizim milletvekili olmamız da zaten burada bir işe yaramıyor" dedi. Tarlabaşı girişi ve Cumhuriyet Caddesi'nde de polis, toplanan gruplara biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti..

Haberin Devamı

TAKSİM’DEKİ OLAYLARDA 59 EYLEMCİ GÖZALTINDA

Haberin Devamı

Müdahale devam ederken polisin 59 göstericiyi gözaltına aldığı öğrenildi.

TAKSİM'DE SU SAVAŞI


Metro seferleri iptal

Müdahaleden sonra metro seferleri Hacıosman-Osmanbey arasında devam ediyor. Taksim'e yapılan seferler iptal edildi.

TAKSİM'DE POLİS MÜDAHALESİAyrıntılar geliyor....

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!