Sürat teknesi ile ölümde bu kez uzman bilirkişi raporu istendi

Güncelleme Tarihi:

Sürat teknesi ile ölümde bu kez uzman bilirkişi raporu istendi
Oluşturulma Tarihi: Haziran 06, 2023 11:37

Balıkesir'de sürat teknesi ile çarptığı Elvan Fırat Taşdöğen'i (46) öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Ender Küçük'ün (52), 2 farklı adli bilirkişi raporuna göre yüzde 75 asli kusurlu olduğu belirtildi. Taşdöğen'i de yüzde 25 kusurlu bulunduğu 2 rapora son duruşmada itiraz eden taraf avukatları; kusur oranları, verilecek ceza ve tazminat miktarını etkileyeceği gerekçesiyle uzman bilirkişi raporu istenmesini talep etti. Mahkeme heyeti, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden uzman bilirkişi raporu alınmasına karar verdi.

Haberin Devamı

Ankara'dan tatil için Balıkesir'in Erdek ilçesi Sahil Mahallesi'ndeki yazlık evine gelen Elvan Fırat Taşdöğen, 7 Ağustos 2021'de Çuğra sahilinde denize girdi. Bu sırada Ender Küçük, iddiaya göre sürat teknesiyle yanaştığı iskeleden güvenlik çemberine yakın ve hızla hareket etti. Küçük'ün kullandığı tekne, 50 metre mesafede yüzen Taşdöğen'e çarptı. Kolu parçalanıp, hastaneye kaldırılan evli ve 1 çocuk annesi Taşdöğen, hayatını kaybetti. Gözaltına alınan eski kulüp başkanı ve müteahhit Küçük, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

2 YILDAN 6 YILDA KADAR HAPİS İSTEMİ

İtiraz sonrası ikinci kez gözaltına alınıp, tutuklanan Küçük, bir süre cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edildi. Ender Küçük hakkında 'bilinçli taksirle ölüme neden olmak' suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemi ile Erdek Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Sanık Küçük, mahkemedeki ifadesinde olayın kaza sonucu meydana geldiğini söyledi. Mahkeme kararı ile ayrıca olayın yaşandığı denizde, keşif yapıldı. Keşfe; Küçük, kaza sırasında teknede olan kızı ile sahildeki görgü tanıkları katıldı. Keşfin ardından bir kez daha tanıkların ifadelerine başvuruldu.

Haberin Devamı

Mahkemece yapılan keşif ile daha önce 2 farklı adli bilirkişiden alınan raporun da dosyaya girdiği davanın son duruşmasında kanun ve yönetmelikler uyarınca sürat teknesinin kıyı şeridinde rölantide çalışması, kıyıdan da 200 metre açıkta seyretmesi gerektiği ancak olayın 50 metre mesafede yaşandığı, bu nedenle Ender Küçük'ün yüzde 75 asli kusurlu olduğuna dikkat çekildi. Elvan Fırat Taşdöğen'in ise emniyet şeridinin dışında yüzdüğü belirtilerek, yüzde 25 kusurlu olduğu vurgulandı. Taraf avukatları, kusur oranları, verilecek ceza ve tazminat miktarını etkileyeceği gerekçesiyle adli bilirkişi raporlarına itiraz ederek, uzman bilirkişi raporu istenmesini talep etti. Talebi kabul eden mahkeme heyeti, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden (İTÜ) uzman bilirkişi raporu alınmasına karar verip, duruşmayı erteledi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!