‘Şuppi’ krallar kralı olacak

Güncelleme Tarihi:

‘Şuppi’ krallar kralı olacak
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 15, 2012 21:29

Hatay’ın Reyhanlı ilçesi Demirköprü Köyü yakınlarındaki Tell Tayinat höyüğünde bulunan 1.5 metre boyunda ve 1.5 ton ağırlığındaki 3 bin yıllık Hitit Kralı Şuppiluliuma heykeli bu kez müze dünyasında krallar kralı konumuna getiriliyor.

Haberin Devamı

Heykelin bulunuşunu büyük bir heyecanla dünyaya açıklayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Hatay Müzesi’ni yenilemekte olduklarını belirterek şu bilgiyi verdi:

Tepeden bakacak

“O müzemiz çinileri ile zaten bir harika, şimdi 32 bin metrekarelik alanda o çinileri çok daha güzel sergileyeceğiz. Hatay Müzemizde bu kez büyük bir değişim ve yenilik olacak. Bizim çocuklar ona kısaca ‘Şuppi’ dese de gerçek adı ile Şuppiluliuma da müzemize çok önemli bir renk katacak. Sadece renk katmayacak, müzemizin simgesi, logosu da olacak. Bununla da yetinmeyip müzemizin en tepe noktasına yerleştireceğiz. Yani müze dünyası içinde kralların kralı olacak desek yeridir. Diğer kral heykellerine ve o güzelim mozaiklere tepeden bakacak anlayacağınız. Bunu gerçekten de hak eden bir eser ve Türkiye adına büyük bir kazanç.”

Haberin Devamı

Gerçek Anadolulu

“Ben bu harika eseri oldukça farklı bir nedenle de çok önemsiyorum. Hani Anadolu’da malum başka uygarlıkların da eserleri var, onlar da bizim, Anadolumuzun zenginliği. Ama bu eser gerçek bir Anadolu. Yani bir Roma eseri değil, bir Bizans eseri değil; Anadolu’nun eseri.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!