Son dakika... Raco yolunda 8 askerin şehit düştüğü tepe de ele geçirildi...

Güncelleme Tarihi:

Son dakika... Raco yolunda 8 askerin şehit düştüğü tepe de ele geçirildi...
Oluşturulma Tarihi: Mart 02, 2018 12:41

TSK ve ÖSO, Afrin'in kuzeybatısında 3 köyü teröristlerden temizleyerek, Raco belde merkezinin girişine ulaştı. Dünkü çatışmalarda 8 askerin şehit düştüğü 1083 rakımlı tepe de ele geçirildi. Afrin'de TSK ve ÖSO'nun girdiği Raco'dan ilk görüntüler geldi. Görüntülerde ÖSO güçlerinin araçlarla belde merkezine giriş yaptıkları görülüyor. Yakalanan 6 PKK/PYD'li teröristin sorgularından elde edilen bilgilerle terör örgütünün Raco'daki 4 tünelinin yeri belirlendi. Tuzak tünellerin girişleri İHA'larla takip ediliyor. Canlı yayına bağlanan bir ÖSO komutanı ise son durumu anlattı, 18 YPG'li teröristin etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Haberin Devamı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Afrin'in Mesekanlı, Mamalı, Atamanlı köylerini terörden arındırarak, Raco beldesi merkezine dayandı.  Sahadaki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, TSK ve ÖSO, Afrin’in kuzeybatısındaki Raco beldesine bağlı Mesekanlı, Mamalı, Atamanlı köyleri ile Bilal köy tepesini YPG/PKK-DEAŞ'tan kurtardı. Böylece, Raco beldesinin merkezinin girişine ulaşılmış oldu.

Son dakika... Raco yolunda 8 askerin şehit düştüğü tepe de ele geçirildi...

1083 RAKIMLI TEPE DE ALINDI

AA'nın haberine göre ilerleme sırasında, dün TSK unsurlarının teröristlerle çatışmasında 8 askerin şehit düştüğü 1083 rakımlı tepe de ele geçirildi. Raco kent merkezine 7 noktadan kuşatma yapıldı. Kent merkezindeki terör örgütü PYD'ye ait iki stratejik nokta top atışları ile vuruldu.

Haberin Devamı

CANLI YAYINDA BİLGİ VERDİ

Raco'ya çok yakın 3 bölge alındıktan sonra canlı yayında A Haber'e bilgi veren ÖSO komutanu ise şunları söyledi: Şu an tamamen Raco'nun üst kısmında kentin merkezine bakıyoruz. Hemen karşımızdalar. Onların nasıl bir çöküş içinde olduğunu görüyoruz. Bu çöküşün hızlanacağını düşünüyoruz. Şu anda onları ağır silahlarla hedef alıyoruz. Önümüzdeki dönem içinde Raco'nun içine girmeye başlayacağız. Ağır silahları ve haberleşme sistemleri vardı. Onları ele geçirdik. Yaklaşık 18 kişiyi etkisiz hale getirdik. İçeri girmek için lojistik desteğimizi hazırlıyoruz. 

Son dakika... Raco yolunda 8 askerin şehit düştüğü tepe de ele geçirildi...

YER ALTI TÜNELLERİ TESPİT EDİLDİ

Bölgedeki güvenli kaynakları, operasyon süresi içinde ele geçirdiği 6 PKK/PYD'li teröristin sorgulamalarından aldığı bilgiler doğrultusunda kentte yer altı tünellerinin bulunduğu bölgelerin giriş çıkış noktalarını takibe aldı.

Kaynaklar, Raco kent merkezinde 4 noktada tünel olduğu ve İHA'larla takip edildiği belirtiliyor.

RACO'DAN İLK GÖRÜNTÜLER

Afrin'de TSK ve ÖSO'nun girdiği Raco'dan ilk görüntüler geldi. Görüntülerde ÖSO güçlerinin araçlarla belde merkezine giriş yaptıkları görülüyor.

Haberin Devamı

Son dakika... Raco yolunda 8 askerin şehit düştüğü tepe de ele geçirildi...

DHA GÖRÜNTÜLEDİ

Sabah namazından sonra operasyon için harekete geçen ÖSO birliklerinin Raco'ya ilerleyişi  DHA tarafından görüntülendi.

120 NOKTA ELE GEÇİRİLMİŞ OLDU

TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu yana YPG/PKK-DEAŞ'ın işgalindeki Afrin'de biri belde merkezi, 91'i köy, 6'sı köy altı yerleşim ve 21'i stratejik dağ veya tepe, biri YPG/PKK'ya ait üs olmak üzere 120 noktayı ele geçirdi.

Teröristlerden temizlenen yerleşim birimleri ve stratejik noktalar şöyle:  "Bülbül beldesi merkezi, beldeye bağlı Meydan Ekbez, Bendirek, Şengal, Zehran, Bali Köy, Kurni, Hay Oğlu, Heftar, Ursa, Bak Ubasi, Ali Kar, Şeyh Huruz, Ömer Simo, Duraklı, Hayyam, Surain, Çarkanlı, Akanlı, Mikdad ve Ali Raco köyleri, Huruz Dağı, Darmık Dağı, Kurni Dağı, Havuz Tepesi ile Kürdo, Şeyh Huruz köyüne bağlı iki köy altı yerleşim; Racu beldesinde Mesekanlı, Mamalı, Atamanlı köyleri, Şeyh Mehmetli köyü, Ayn Batman Dağı, Yukarı Hacıkanlı, Aşağı Hacıkanlı, Derviş Obası, Hasan Kelkavi, Celeme, Edamanli, Kude, Ali Bekki, Bilal Köy ve 1083 rakımlı tepe, Ömer Uşağı, Mamel Uşağı, Süleyman Halil, Sati Şaği, Alkana, Kırmızı, Karri, Şerbanlı, Şedya, Harab Summak, Hantalli, Karababa, Sarı Uşağı, Rahmanlı, Maskah, Şeyh Muhammedli, Dudu, Semalık, Velikli, Kavanda köyleri, 687 .Tepe, 915. Tepe, 740. Tepe ile 1027. Tepe; Şeyh Hadid beldesinde Aşağı Sinara ve Yukarı Sinara, Karmanluk, Cukali Favkani ve Orta Çakallı köyleri ile Şeyh Hadid Tepesi, Kara Mitlak köyü ve Hac Bilal köyü; Cinderes beldesinde Hacı İskender, Deyr Ballut, Hammam, Nisriyye, Dükkan, Eşkan, Arşali, Muhammediye, Divan Fevkani, Divan Tahtani, onlara hakim 3 tepe, Mervane, Heygece, Tell Dilur, Bafler, Zehra, Aşağı Korgan ve Yukarı Korgan, Ebu Kabe ile Hacılar köyleri ile Mersides, Nisriyye, Amara ve Kila Tepeleri, Sattuf evleri ve Kalki köy altı yerleşimi, üs olarak kullanılan Beyyada noktası; Şeran beldesinde Burseya Dağı, Umranlı, Uverkan, İkidam, Şeltah, Merseva, Serincek, Kastel Cündo, Dikmetaş, Zeytinak, Arpaviran ve Dayr Savvan köyleri ile Sirgaya ve Nebi Huri Tepeleri ile Cemiliyye köy altı yerleşimi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!