Son dakika haberler... Bakan Soylu duyurdu: DEAŞ’ın sözde Türkiye Emiri önemli planlarla yakalandı ve tutuklandı

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Eylül 01, 2020 10:32

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "DEAŞ’ın sözde Türkiye Emiri önemli planlarla yakalandı ve tutuklandı...Teşekkürler, tebrikler Emniyet Teşkilatı." açıklamasında bulundu. Bakan Soylu daha sonra ise gazetecilere operasyonun detaylarını ve ele geçirilen bilgileri anlattı. Bakan Soylu, Adana'da gözaltına alınan DEAŞ'ın sözde Türkiye Emiri'nin Mahmut Özden olduğunu duyurdu.

Haberin Devamı

Son dakika haberini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu duyurdu. Bakan Soylu Twitter hesabından yaptığı açıklamada terör örgütü DEAŞ'ın sözde Türkiye emirinin yakalandığını ve tutuklandığını açıkladı.

Bakan Soylu şu açıklamayı yaptı:

"DEAŞ’ın sözde Türkiye Emiri önemli planlarla yakalandı ve tutuklandı...Teşekkürler, tebrikler Emniyet Teşkilatı"

Son dakika haberler... Bakan Soylu duyurdu: DEAŞ’ın sözde Türkiye Emiri önemli planlarla yakalandı ve tutuklandı

BAKAN SOYLU DETAYLARI AÇIKLADI

Bakan Soylu daha sonra Giresun'da gazetecilere şu bilgileri paylaştı:

"Eylem yapacağını değerlendirdiğimiz bir DEAŞ terör örgütü mensubu kalaşnikofuyla ele geçirildi. Onun üzerinden ciddi bir araştırma başlatıldı. Netice itibariyle sözde emir Mahmut Özden'e ulaşıldı. En nihayetinde evinde yapılan aramalarda, bir dijital materyal ve bilgisayarlara el konuldu. Bilgisayarda elde edilen süreçlerden, Irak ve Suriye'den sürekli talimat aldığı, 10-12 kişilik gruplar oluşturarak, Türkiye'de eylem hareketlilik oluşturacağı, bir takım silah ve mühimmatların gömüleceği yerler, yine bir takım grupların Türkiye'ye ekonomik açıdan zarar vereceği değerlendirilen gruplara eylem yapmak ve aynı zamanda da siyasi ve devlet adamlarının kaçırılıp Suriye'ye götürülmesi hususunda bir planlarının olduğu çok net bir şekilde ele geçirildi.

Haberin Devamı

Operasyon devam ediyor. Onunla bağlantılı sorguları devam eden DEAŞ mensupları söz konusu. Elbette ki Emniyet Teşkilatımıza, İstihbarat Teşkilatımızı, MİT İstihbaratımızı İstanbul Emniyetimizi tebrik ediyorum. Hakikaten önemli bir çalışmayı ortaya çıkardılar.

Çok zor bir sınırdayız. Zor bir alandayız. Vekalet savaşlarının devam ettiği bir çizgideyiz. Kafamı karıştıran başka işler de var. Aslında DEAŞ'a baktığınızda, hiç yapmaması gereken güya sözde eylemlerin de planlandığını görüyorsunuz. O zaman arkasına bakmak lazım. Kimin ve nereden motivasyon sağladığına bakmamız lazım. Arkadaşlarımız bununla ilgili değerlendirmeler yapıyorlar. Buna ait riski de bu vesileyle ölçme ve buna karşı önlemler almaya çalışıyorlar." 

Haberin Devamı

Son dakika haberler... Bakan Soylu duyurdu: DEAŞ’ın sözde Türkiye Emiri önemli planlarla yakalandı ve tutuklandı

İLK FOTOĞRAFI ORTAYA ÇIKTI

DEAŞ terör örgütünün sözde 'Türkiye emiri', 'Hamza Biriketci' kod adlı Mahmut Özden'in gözaltına alındıktan sonraki ilk fotoğrafı ortaya çıktı. Saklandığı evde ele geçirilen dokümanlar ve dijital verilerle İstanbul'a götürülen Özden'in polis aracında çekilen fotoğrafta maske taktığı görüldü.

CNN TÜRK istihbarat şefi Nihat Uludağ da şu notları paylaştı:

"Son zamanların en önemli ve en büyük operasyonlarından bir tanesi. Aylar süren bir operasyon bu. İlk operasyon geçen haftaydı. Önemli bir DEAŞ bombacısı alınmıştı. Kalaşnikof silahlarla ele geçirilmişti, Reina saldırganı gibi Taksim'de katliam yapmayı planlıyordu. İstanbul Terörle Mücadele ve İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü onu adım adım izledi. Binlerce saatlik kamera görüntüleri izlendi ve o zanlı yakalanmıştı.

Haberin Devamı

O zanlının yakalanmasıyla operasyon bitmedi. Kimlerle irtibatlı olduğu, hangi lojistik hücrelerden destek aldığını ve bomba ve mühimmatın o zanlıya nerelerden geldiğini İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri tespit etti. Türkiye'nin birçok ilinde eş zamanlı operasyon yapıldı ve DEAŞ terör örgütünün sözde Türkiye emiri gözaltına alındı. Çok sayıda lojistik destek sağlayan DEAŞ'lı teröristler de gözaltında diyebiliriz.

Eylem planları ele geçirildi, lojistik birimler ele geçirildi. Örgütün şuan üst düzey yapısıyla ilgili önemli bir bilgi İstanbul Emniyeti'nin elinde. Bu operasyonların devamının geleceğini düşünüyoruz."

 

Son dakika haberler... Bakan Soylu duyurdu: DEAŞ’ın sözde Türkiye Emiri önemli planlarla yakalandı ve tutuklandı

Haberin Devamı

SÖZDE TÜRKİYE EMİRİNİN OĞLU DA GÖZALTINDA

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu'nun tutuklandığını açıkladığı, terör örgütü DEAŞ’ın sözde 'Türkiye emiri' Mahmut Özden'in yakalanmasının ardından, Adana'da sabaha karşı yapılan operasyonda gözaltına alınan 5 şüpheliden birinin ise oğlu Hamza Özden olduğu öğrenildi.

EYLEM HAZIRLIĞINDAKİ DEAŞ'LIYA TALİMAT VERMİŞ

Terör Örgütü DEAŞ'ın sözde Türkiye emiri Mahmut Özden'in İstanbul'da yapılan terör operasyonunda, kalaşnikofla yakalanan bir teröriste, eylem talimatı verdiği ortaya çıktı. Eylem hazırlığındaki teröristi yakalayan İstanbul polisinin, Adana Emniyet Müdürlüğü ile ortaklaşa genişlettiği operasyonda, Mahmut Özden'in Adana'da saklandığı evde, gözaltına alındığı kaydedildi.

Haberin Devamı

ÇOK SAYIDA DİJİTAL DÖKÜMAN ELE GEÇİRİLDİ

Sözde terör örgütü emiri Mahmut Özden'in yakalandığı evde yapılan aramada, çok sayıda dijital döküman ele geçirildi. Dökümünlarda, patlayıcı ve silahların kimlere teslim edileceği, grupların kimlerle hareket edeceği, krokiler, veriler ile haritalar ele geçirildiği bildirildi.

Son dakika haberler... Bakan Soylu duyurdu: DEAŞ’ın sözde Türkiye Emiri önemli planlarla yakalandı ve tutuklandı

GAZETECİLERE ÖPÜCÜK ATMIŞTI

Terör Örgütü DEAŞ'ın Adana emiri olduğu gerekçesiyle 22 Haziran 2017 yılında gözaltına alınan Mahmut Özden'in, sağlık kontrolünden geçirilirken gazetecilere öpücük attığı ortaya çıktı. Terör örgütüne kazandırdığı her kişi için DEAŞ’tan daha önce 7 bin dolar aldığı öne sürülen Özden’in, son dönemde de kişi başına 2 bin dolar aldığı iddia edilmişti.

BİRÇOK KEZ GÖZALTINA ALINMIŞTI

Sözde Türkiye emiri Mahmut Özden'in daha önce Adana'da birçok kez düzenlenen operasyonlarda gözaltına alındığı belirlendi. Özden'in birlikte hareket ettiği örgüt üyeleriyle Suriye'de patlama ve çıkan çatışmalarda yaralanan sivilleri Hatay üzerinden Adana'ya getirip, buradaki devlet hastanelerinde ücretsiz olarak tedavi ettirdiği öğrenilmişti. İyilişen Suriyelilere ise tedavinin paralı olduğunu söyleyen örgüt üyelerinin, bu yöntemle örgüte ciddi miktarda finans sağladığı ortaya çıktı.

Özden'in imamlık dışında, kadı görevi de üstlendiği, çeşitli nedenlerden dolayı anlaşamayan tarafların sorunlarını çözdüğü saptanmıştı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!