Son dakika haberi: Van Belediye başkanı görevinden uzaklaştırıldı

Güncelleme Tarihi:

Son dakika haberi: Van Belediye başkanı görevinden uzaklaştırıldı
Oluşturulma Tarihi: Kasım 17, 2016 07:41

Sabah saatlerinde Van Büyükşehir Belediyesi'ne operasyon yapıldı, Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya gözaltına alındı. İçişleri Bakanlığı, gözaltına alınan Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın görevinden uzaklaştırıldığını bildirdi. Van Valisi İbrahim Taşyapan, Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi. Van dışında Mardin, Siirt ve Tunceli belediye başkanları da görevden alındı ve yerlerine yeni isimler görevlendirildi.

Haberin Devamı

Van Büyükşehir Belediyesi'ne operasyon düzenlendi. DBP'li Belediye Başkanı Bekir Kaya gözaltına alındı. Operasyon kapsamında belediye binasında arama yapılıyor. Bu arada Siirt, Van, Tunceli ve Mardin belediyelerine kayyum atandı. Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ün yerine Mardin Valisi Mustafa Yaman Belediye Başkan vekilliğine getirildi.

Tutuklanan Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan'ın yerine de Siirt Vali Yardımcısı Ceyhun Taşkın Belediye Başkan Vekili oldu. Gözaltına alınan Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın yerine Van Valisi İbrahim Taşyapan vekalet edecek. İçişleri Bakanlığı'nca Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul da görevinden uzaklaştırıldı. Bul'un yerineTunceli Vali Yardımcısı Olgun Öner Tunceli Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi.

Haberin Devamı

 SİİRT, VAN, TUNCELİ VE MARDİN BELEDİYESİ İÇİN FLAŞ KARAR

İçişleri Bakanlığı tarafından bu sabah yapılan açıklamada Mardin Büyükşehir Belediyesi, Van ve Siirt Belediyelerine kayyum atandığı belirtildi. Bakanlık açıklamasında şöyle denildi:

"Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve tutuklanan Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan, İçişleri Bakanlığı’nın 16.11.2016 tarihli kararı ile görevlerinden uzaklaştırılmışlardır. İçişleri Bakanlığı’nca; Mardin Valisi Mustafa Yaman Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak, Siirt Vali Yardımcısı Ceyhun Dilşad Taşkın ise, Siirt Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmişlerdir."

Türk hakkında, "devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, silahlı terör örgütüne para temin etmek ve üye olmak, görevini kötüye kullanmak, Türk
milletini, Türkiye Cumhuriyeti'ni, TBMM'yi alenen aşağılamak" suçlamalarından soruşturma açılmıştı.

Bakırhan ise "PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olmak" da dahil olmak ve bölücü terör örgütü lehine Siirt ilinde yapılan çok sayıda yasa dışı gösteri yürüyüşüne katılarak örgüt lehinde propaganda ve eylemde bulunmanın da aralarında olduğu iddialar nedeniyle 16 Kasım'da gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

Son dakika haberi: Van Belediye başkanı görevinden uzaklaştırıldı

Haberin Devamı

İçişleri Bakanlığınca Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün görevden alınıp yerine Mardin Valisi Mustafa Yaman’ın kayyum olarak atanmasının ardından, bu sabah belediye binası önünde güvenlik önlemi alan polis ile bazı belediye görevlileri arasında gerginlik yaşandı. 2 kişi gözaltına alınırken, belediye binası önünde ve çevresinde sıkı güvenlik önlemleri devam ediyor.

VAN VALİSİ VEKALET EDECEK

İçişleri Bakanlığınca Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya da görevinden uzaklaştırıldı, Van Valisi İbrahim Taşyapan Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi.

TUNCELİ BELEDİYE BAŞKANI DA GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

İçişleri Bakanlığı'ncaTunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul da görevinden uzaklaştırıldı. Bul'un yerineTunceli Vali Yardımcısı Olgun Öner Tunceli Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi.

Haberin Devamı

Son dakika haberi: Van Belediye başkanı görevinden uzaklaştırıldı

Mardin Büyükşehir Belediyesi önünde güvenlik önlemi alan özel harekat polisleri ve terörle mücadele polis ekipleri belediyeye girişlerde kimlik kontrolü yapıyor. 

VAN BELEDİYESİ'NE OPERASYON... BELEDİYE BAŞKANI GÖZALTINDA

Van Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen terör soruşturması doğrultusunda DBP'li Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya ile 4 belediye yetkilisi hakkında gözaltı kararı verildi. Bunun üzerine Van Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, eş zamanlı operasyon başlattı.

Haberin Devamı

Özel Harekat ve Çevik Kuvvet ekiplerinin de katıldığı operasyonda, şüphelilerin evleri ile belediye hizmet binasında aramaların sürdüğü öğrenildi.

BAŞKAN KAYA BELEDİYEYE KENDİSİ GELDİ

Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında bu sabah saatlerinde polis önce Kaya’nın Halilağa Mahallesi’nde bulunan evine geldi. Evde arama yapıp burada kimseyi bulamayan polisler aramayı tamamlayıp Van Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Belediye Başkanı Kaya da avukatı ile birlikte aramaların yapıldığı Büyükşehir Belediyesi’ndeki makamına geldi. Çevrede geniş güvenlik önlemi alan polis makam odasında arama yaptıktan sonra Kaya’yı gözaltına aldı. Van Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Kaya’nın sorgusu sürüyor.

Haberin Devamı

12 KİŞİ GÖZALTINDA

Bu arada, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Kaya ile birlikte aynı soruşturma kapsamında Erciş ilçesinde 8, Van’da ise 4 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya, 7 Haziran 2012'de terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik operasyonda aralarında partili yöneticilerin de bulunduğu 12 şüpheliyle tutuklanmıştı. Bu soruşturma kapsamında hakkında Van 1. Ağır Ceza Mahkemesinde "terör örgütüne üye olmak" suçundan dava açılan Kaya, 4 Ocak 2016 tarihinde 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Son dakika haberi: Van Belediye başkanı görevinden uzaklaştırıldı

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!