Son dakika haberi: ABD Büyükelçisi Satterfield Dışişleri'ne çağrıldı! 'Açıklama hükümsüzdür'

Güncelleme Tarihi:

Son dakika haberi: ABD Büyükelçisi Satterfield Dışişlerine çağrıldı Açıklama hükümsüzdür
Oluşturulma Tarihi: Nisan 25, 2021 00:26

Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield’ın Bakanlığa çağırıldığını duyurdu. Bakanlık, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olayları için 'soykırım' ifadesini kullanmasına Türkiye'nin güçlü tepkisini iletirken açıklamamanın uluslararası hukuk bakımından hükümsüz olduğunu kaydetti.

Haberin Devamı

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarıyla ilgili olarak yaptığı açıklama sonrasında, ABD Büyükelçisi David Satterfield’ın akşam saatlerinde Bakanlığa çağırıldığı bildirildi. Satterfield’ın, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal tarafından kabul edildiği bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal tarafından kabul edilen Büyükelçi Satterfield’a, söz konusu açıklamaya ilişkin güçlü tepkimiz iletilmiştir. Bu çerçevede, tarihi ve hukuki herhangi bir dayanaktan yoksun olan bu açıklamayı kabul edilemez bulduğumuz, tümüyle reddettiğimiz ve en kuvvetli şekilde kınadığımız ifade edilmiştir. Açıklamanın uluslararası hukuk bakımından hükümsüz olduğu, ayrıca Türk halkını derinden incittiği ve ilişkilerimize onarılması zor bir yara açtığı kayda geçirilmiştir."

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!