GeriGündem Son dakika... Bakan Soylu: Tüm Türkiye'de yüksek yoğunluklu denetim gerçekleştireceğiz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika... Bakan Soylu: Tüm Türkiye'de yüksek yoğunluklu denetim gerçekleştireceğiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Salı günü tüm Türkiye'de koronavirüs tedbirleri ile ilgili yüksek yoğunluklu bir denetleme gerçekleştireceğiz." açıklamasında bulundu. Öte yandan, İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine, “Covid-19 Tedbirleri Denetimleri” konulu genelge gönderdi.

Bakan Soylu, Elmadağ Şehit Mustafa Büyükpoyraz Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nde, Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Dairesi Başkanlığı, Koruma Eğitim Akademisi Açılış Töreni'ne katıldı. Bakan Soylu, törendeki konuşmasına önceki gün Samsun'da uygulama noktasında 'dur' ihtarına uymayan sürücüyü takip eden ve geçirdiği kazada hayatını kaybeden Adem Keskin ile Hakkari Yüksekova'da zırhlı aracın devrilmesi sonucu şehit olan polis memurları Adnan Kısar ve Osman Gül'ün yakınlarına başsağlığı dileyerek başladı.

'İLK ETAPTA 500 KİŞİ ALINACAK'

Koruma Eğitim Akademisi'nin açılışının gecikmiş bir adım olduğumu ve bunun Türkiye'de ilk kez olduğunu dile getiren Bakan Soylu, koruma akademisinden mezun olmayan polislerin bundan sonra korumalık yapamayacağını söyledi. Akademide uluslararası standartlarda eğitim verileceğini, ilk etapta 500 kişinin eğitime alınacağını belirten Bakan Soylu, eğitim alacak personele seslenerek, "Korumalısınız ama kırmamalısınız" dedi.

'PKK, KÜRESEL GÜÇ OLAN ABD İLE PETROL ANLAŞMASI YAPABİLİYOR'

Bakan Soylu, koruma anlayışının artık değiştiğini belirterek, "Küresel terör örgütleri devletleri tehdit eder hale geldiler. İşte DEAŞ'ın Suriye ve Irak'ta neler yaptığını hepimiz gördük. İki devletin otoritesini tamamen sarstı. Kısmen de yok etti. Ancak Türkiye'nin ciddi operasyonları sayesinde bir gerileme yaşatılabildi. Öte yandan gerilediği bölgelere de bir başka terör örgütü PKK ve YPG yerleşti. Ve o örgüt bugün küresel bir güç olan ABD ile petrol anlaşması yapabiliyor. Bugün içeride bitme noktasına gelen PKK, DEAŞ'ın sarstığı iki devletin topraklarında maalesef hem Avrupa hem de ABD ile ortak hareket edebiliyorlar. İçeride PKK'ya karşı müthiş bir mücadele halindeyiz. Yılbaşından bu yana 62’si üst düzey yönetici 474 PKK’lı etkisiz hale getirildi" diye konuştu.

FETÖ ile mücadelenin de sürdüğünü belirten Bakan Soylu, "Sadece 2020'nin başından bugüne kadar 6 bin 896 FETÖ operasyonu yapıldı. 10 bin 814 gözaltı bin 681 tutuklama gerçekleşti" ifadesini kullandı.

'EGE'DE HALA GÖÇMEN BOTLARI BATIRILIYOR'

Dünyanın küresel terör örgütleriyle mücadelesinde Türkiye'ye teşekkür borcu olduğunu belirten Bakan Soylu, şunları söyledi:

"Sadece küresel terörle mücadelede değil göç meselesinde de teşekkür borcu vardır. Onların tetiklediği göçü Türkiye başarıyla yönetmiştir. Ege'de hala göçmen botu batırıyorlar. Maalesef botlara şişi batırıyorlar ve üzerindeki kişileri ölüme terk ediyorlar. Bu bir hayvanlıktır, tam bir hayvanlıktır. Buradan Avrupa'ya birkaç söz söylemek isterim. 'Frontex' diye uydurma bir teşkilat kurdular. Kurdukları teşkilatın bir tek amacı var. Yaptıkları rezillikleri örtmek, çamaşır suyuyla temizlemek."

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE

Uyuşturucu ile mücadele konusunda da Avrupa'nın Türkiye'ye teşekkür borcu olduğunu dile getiren Bakan Soylu, "Yılbaşından bu zamana kadar yakaladığımız kök keneviri miktarı 64,8 milyondur. 6 milyon 150 bin ecstasy, bir milyon kaptamon, 33 ton esrar, 6,3 ton eroin yakaladık. Yılbaşından beri uyuşturucu suçundan tutuklanan kişi sayısı 12 bin 319, yaptığımız operasyon ise 80 bin 11'dir" dedi.

"TÜM TÜRKİYE'DE YÜKSEK YOĞUNLUKLU DENETİM GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

Bakan Soylu, Türkiye'nin suçla mücadele alanındaki başarısının koronavirüs salgını karşısında da gösterdiğine vurgu yaparak, şöyle konuştu:

"Dünyanın gelişmiş ülkelerinin hep birlikte maske savaşlarını gördük. Oysa Türkiye bu süreci; hem ülkenin kamu düzenini bozmadan hem üretim ve tedarik zincirini aksatmadan hem de sağlık sistemini kilitlemeden çıkmasını bildi. Pek çok tedbiri hızlıca aldık ve hayata geçirdik. İşte geçen 6 Ağustos'ta hem farkındalığı arttırmak hem de ufak tefek aksaklıkları gidermek için denetim yaptık. Cumadan başlayan ve hafta sonu da devam eden düğün, nişan, sahil, tatil yöresi denetimlerini devam ettirdik. Ve bunları yine aynı şekilde devam ettireceğiz. Yarın yine tüm Türkiye'de yüksek yoğunluklu denetim gerçekleştireceğiz. Bu denetimlerin önemli amacı; rehberlik, vatandaşımızı uyarmak, salgınla mücadeleyi hep birlikte gerçekleştirmek ve milletimizle başarıya ulaşmak. Burada maksadımız işlem yapmaktan ziyade bir gerçeği birbirimizle paylaşmak olduğu için kamuoyuna önceden ilan ederek haberli bir denetim yapıyoruz."

Bakan Soylu, il salgın denetim merkezlerinin bu haftanın sonuna kadar tüm illerde oluşturulacağını, bunun için Kırıkkale'nin pilot il seçildiğini ve uygulamada güzel sonuçlar alındığını da sözlerine ekledi.

81 İLE GENELGE GÖNDERİLDİ

Öte yandan, İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine, “Covid-19 Tedbirleri Denetimleri” konulu genelge gönderdi.

Genelgede, içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde temel prensipler olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra tüm iş kolları ve yaşam alanları için belirlenen tedbirlere uyulması salgınla mücadelenin başarısı açısından büyük önem arz ettiği belirtildi. Bu çerçevede farklı tarihlerde illere gönderilen genelgelerle, Sağlık Bakanlığı Salgın Çalışma ve Yönetim Rehberi doğrultusunda hazırlanan formlar kullanılarak süreklilik taşıyacak şekilde denetimler yapılmak hususunda valiliklerin talimatlandırıldığı ifade edildi.

Gelinen aşamada, son günlerdeki vaka sayıları da göz önünde bulundurulduğunda, hayatın her alanında mevcut tedbirlere uyulmasının önemi bir kez daha ortaya çıktığı belirtilen genelgede, ülke genelinde yapılacak denetimlerle ilgili şu bilgilere yer verildi:

Tüm il ve ilçelerde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, sahil güvenlik) ve özel kolluk görevlilerinin (zabıta, özel güvenlik vb.) katılımıyla oluşturulan ekipler tarafından “SAĞLIK İÇİN, HEPİMİZ İÇİN” mottosu ile 11 Ağustos Salı günü yaşamın tüm alanlarını kapsayacak şekilde genel denetimlerin gerçekleştirilecek.

Bu denetimler; konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, sosyete pazarları, lokanta, kafe, restoran, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, düğün ve nikâh yapılan yerler, berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, ticari taksiler, taksi durakları, park/piknik alanları, lunapark/tematik parklar ve bilumum yaşam alanlarını (plajlar, cadde ve sokaklar vb.) kapsayacak şekilde planlanacak.

DENETİMLER KESİNTİSİZ VE SÜREKLİ OLACAK

Koranavirüs salgınıyla mücadele amacıyla alınan tedbirler ile belirlenen kurallar noktasında, gerek işletme sahiplerinin ve hizmet sağlayıcıların gerekse vatandaşlarımızın bilinçlendirilmelerini ve tedbir/kurallara en üst seviyede uymalarını sağlamak amacıyla denetimlerin kesintisiz ve süreklilik teşkil edecek şekilde gerçekleştirilecek.

Bu amaçla önümüzdeki on gün boyunca konu/faaliyet alanı bazlı olacak şekilde (belirlenecek günlerde tüm lokanta ve restoranların denetlenmesi, diğer gün toplu ulaşım araçlarının kontrol edilmesi gibi) sahada etkin denetim yapılacak.

Denetimlerde vatandaşların kalabalıklar halinde bir araya gelebildikleri etkinlik (düğün, nişan, kına, sünnet düğünü, cenaze, taziye vb.) ve yerlerde (plajlar, cadde ve sokaklar, park alanları vb.) temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına uyulup uyulmadığına özellikle dikkat edilecek.

Vatandaşların toplu olarak bir arada bulunmasına sebep olduğu için 16.03.2020 tarihi itibariyle faaliyetleri durdurulan taziye evlerine ilişkin hem vatandaşlarımızın uyarılması hem de alınan bu önleme riayet edilip edilmediğinin denetlenmesi amacıyla bu konuda en doğru bilgi sahibi olan din görevlilerinin kolluk güçleri ile irtibatlandırılmasının sağlanacak.

Denetim ekiplerinin her bir iş kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.), köy/mahalle muhtarları ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenecek, bunun için tüm kamu kurum ve kuruluşlarının personelinden azami ölçüde istifade edilecek.

Denetimler sırasında rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlere ağırlık verilecek. Denetim faaliyetlerinin etkinliğinin ve görünürlüğünün en üst seviyede tutulacak.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle