’Sokak Lambası’ itiraftan caydı

Güncelleme Tarihi:

’Sokak Lambası’ itiraftan caydı
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 20, 2009 00:00

Cizre’de görev yaptığı dönemle ilgili hakkında 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istenen Albay Cemal Temizöz için iddialarda bulunan gizli tanıklar ’Tükenmez Kalem’ ve ’Sokak Lambası’, aynı davada sanık da olunca itiraflarından vazgeçtiler.

Haberin Devamı

Her ikisi de, "Yüz değiştirip, Avrupa’ya gönderilecektik. Maaş bağlanacak, hayatımız kurtulacaktı. Ailemizi korumak için böyle yaptık, tanık ifadelerimiz dikkate alınmasın" diye dilekçe verdiler.

KAYSERİ İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz’ün Cizre’de görev yaptığı dönemle ilgili önemli iddialarda bulunan PKK itirafçısı gizli tanıklar ’Sokak Lambası’ ve ’Tükenmez Kalem’, aynı soruşturmada tutuklanıp sanık olunca, "Kendimizi ve ailemizi korumak için bu yola başvurduk. Tanık ifadelerimizi dikkate almayın" dediler. Her iki gizli tanığın ifadelerinin de yer aldığı iddianameyle, Albay Temizöz için 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’na dilekçe gönderen Sokak Lambası, "Tahmine, yoruma dayalı şeylerin ifademde geçtiğini fark ettim" dedi. Tükenmez Kalem ise "Bana vaat edilen kimlik değiştirme, estetik ameliyat, Avrupa’ya gönderme, parasal destek, maaş bağlama sözleri bulunmaz fırsattı. İfadelerde ne olduğunu bilmiyorum" iddiasında bulundu. Pişmanlık Yasası’ndan yararlanıp 1995’de kimliği değiştirilen gizli tanık ’Tükenmez Kalem’ F.A.’nın ifadesini kabul etmediğine ilişkin dilekçesi iddianamenin ekleri arasında yer aldı. F.A., 6 sayfalık dilekçesinde özetle şunları söyledi:

Söylemediklerim ifademe geçmiş

"PKK’da üst düzey görevlerde bulundum. 1993’de örgütten kaçıp devlete teslim oldum, önemli açıklamalarda bulundum. Son olarak Albay Cemal Temizöz soruşturmasıyla ilgili gözaltına alındım. Bana Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde ’Gizli tanıklık yap, kendini kurtar’ dediler. Gizli tanık imkanlarından yararlandırılacağım söylendi. Bunun içinde yurtdışına çıkarılıp yerleştirme, yüz değiştirme, ekonomik imkan ve gizli tutulma kararı çıkartma vaatleri vardı. Ben de 15 yıldır yaşadığım travma, örgüt baskısı ve yalnızlığın psikolojisinde ve tarifinde zorlandığım ruh halimden dolayı kendime ve çocuklarıma zarar gelmesin, bu travmadan kurtulup ailemi yaşatabileyim diye gizli tanıklık haklarını kurtuluş olarak gördüm. Gizli tanık olarak verdiğim ifade esnasında çeşitli konularda söylemediğim, tahmine, yoruma dayalı olan şeylerin de ifademde geçtiğini fark ettim. Ancak kendi kurtuluşumu bunda gördüğüm, inandığım, inandırıldığım için önemsemedim. Aslında cezaevine güvenliğim için gireceğim ve misafir olduğum üstüne basa basa söylendi. Defalarca ’1 ya da 1.5 ay sonra çıkaracağız’ denildi. Gizli tanık olarak verdiğim ifademin hangi şartlar, ruh hali ve psikolojik travma, ailemi kurtarma kaygılarıyla verdiğim anlaşılmaktadır. Haklı gerekçelerim göz önüne alınıp mağduriyetimin ve ruh halimin hassasiyetle dikkate alınmasını, gizli tanık ifademin dikkate alınmamasını istiyorum."

Okumadan onların yazdığını imzaladım

Gizli tanık ’Sokak Lambası’ H.A. da, ifadelerini niye kabul etmediğini dilekçesinde şöyle anlattı: "Gizli tanık olursam beni cezaevine koymayacaklarını, dediklerini yaparsam Avrupa’ya göndereceklerini, estetik yaptıracaklarını, söylediklerini yapmazsam da ömür boyu cezaevinde kalacağımı söylediler. İlk önce üstü başka kağıtla kapatılmış olan bir ifade imzalattılar. ’Bu ifade bizde kalacak, sana sonra bir naylon ifade yaparız’ dediler. Sabah avukatımın yanında normal adımla ifademi aldılar. Ama bu ifadelerde ne yazılı olduğunu bilmiyorum. Onları okumama fırsat verilmedi. Örgütten ayrıldığım 20 yıldan beri sürekli tehdit ve baskısı altındayım. Polisin gizli tanık olmam için vaat ettiği kimlik değiştirme, estetik ameliyat, Avrupa’ya gönderme, parasal destek, maaş bağlama sözleri benim için bulunmaz fırsat olmuştu. Gizli tanıklığı tek çıkış yolu olarak görmüştüm, yazılanlara karşı çıkmadım ve imzaladım. Hiç okumadan imzalamış olduğum ’gizli tanık’ adı altında alınan ifademi kabul etmiyorum. Bu yazıda anlattıklarımdan dolayı başıma gelebileceklerden de korunmamı talep ediyorum."

20 ’faili meçhul’ü anlatmışlardı

İFADELERİYLE, Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz’ün 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapsinin istenmesine neden olan "Gizli tanıklar", polise 20 faili meçhul cinayetle ilgili bilgiler vermişlerdi. İfadeleriyle davayı şekillendiren gizli tanıklar özetle şunları söylemişlerdi:

Suriyeli iki kişi Cizre Jandarma’ya geldi. ’Türk vatandaşı olmak istiyoruz’ dediler. Albay Temizöz, ’Sınıra götürüp vurun’ dedi. Öldürdük.

Silopi’de bir araçtaki dört kişiden şüphelendik. Mezraya götürdük. Yere yatırıp kalaşnikofla taradık.

Cizre’de inşaat işi yapan bir şahıs vardı. Örgüte maddi katkı sağladığı yönünde düşünceler vardı. Bu şahıs ve başka bir şahısı daha aldık, küçük bir dere yatağına götürdük. İkisini de öldürdük.

Irak’ta görev yapan Türk Birliği’nden itirafçıların getirdiği susturuculu, ince mermili tüfek o dönemin Tugay Komutanı’na hediye edildi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!