Silahlar Türkiye'den kaçırıldı iddiası

Güncelleme Tarihi:

Silahlar Türkiyeden kaçırıldı iddiası
Oluşturulma Tarihi: Eylül 29, 2011 11:31

Görgü tanıkları ve analistler, Suriye'de iktidar karşıtı ayaklanmaların, silahlı bir direnişe dönüştüğünü söylerken, muhaliflerin elindeki silahların Türkiye'den kaçırıldığı öne sürüldü.

Haberin Devamı

Bir grup görgü tanığı, eylemci ve analistle yapılan söyleşilerde, Suriye'deki çatışmaların daha da şiddetlendiği, göstericilerin, saf değiştiren askerlerin liderliğinde Lübnan, Türkiye ve Irak üzerinden kaçırılan silahlara eriştiklerini belirttiler.

Suriyeli protestoculara, Irak'tan ülkelerine dönen Sünni savaşçılar tarafından yardım edildiği belirtilirken, Irak parlamentosunun savunma ve güvenlik komitesinin Şii üyesi Kasım El Araci, Suriyeli direnişçilerin, Esad rejimini devirmeye yardım etmek için ülkelerine döndüklerini, bu savaşçıların ülkelerinden ayrılmalarına sevindiklerini, ancak şu dönemde komşu Suriye'de büyük kargaşalar görmek istemediklerini kaydetti.

Adının ve bulunduğu yerin açıklanmasını istemeyen Suriyeli bir eylemci, ülkesindeki rejimin, insanları öldürdüğünü ve vatandaşların, barışçıl gösterilerin kendilerini bir yere götürmeyeceğine inandıklarını belirterek, silahlı Suriye vatandaşlarının saf değiştiren askerlerle birlikte, Esad'a bağlı güçlere karşı savaştığını söyledi.

Haberin Devamı

Eylemci ve diğerleri, silahlı direnişin, en güçlü Humus kentinin dış kesimleriyle İdlib'deki Cebel El Zaviye'de görüldüğünü ifade ederken, güvenlik güçlerine ve polis devriyelerine yapılan saldırılarda artış gözlendiği belirtildi.

Humus'taki muhalif figürlerden Muhammed Salih, geçen hafta kentte kurşunlanmış bir polis aracıyla güvenlik güçlerine ait yakılan bir otobüs gördüğünü, silahlı kişilerin yine geçen hafta 6 zırhlı aracı kullanılmaz hale getirdiğini ifade ederek, artan şiddetten kaçakçılarla uyuşturucu satıcılarını sorumlu tuttu.

Bir diğer Humuslu eylemci Mecit Salih, Suriye güvenlik güçleriyle saf değiştiren askerler arasında çatışmalar olduğunu doğrularken, Suriye'nin en geniş kapsamlı eylemci örgütü Yerel Koordinasyon Komiteleri'nin, silahlanmanın, başlangıcından bu yana devrimi karakterize eden ahlaki üstünlüğü aşındıracağı görüşünde olduğu biliniyor.

California'daki Monterey Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü'nden Ortadoğu uzmanı Bilal Saab, Suriyeli protestocuların barışçıl eylemlerinin, şiddetli bir direnişe dönüşmesi durumunda, iç savaş olasılığının önemli ölçüde artacağı ve rejimin bundan çıkar sağlayacağı görüşünü bildirdi.

Haberin Devamı

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın eski yetkilisi, Ortadoğu uzmanı Veli Nasr da, Suriye'de hükümete karşı muhalefetin giderek daha çok silahlı bir direnişe dönüştüğünü kaydetti.

BM rakamlarına göre Suriye'deki 6 aydır süren askeri operasyonlarda 100'ü çocuk olmak üzere en az 2 bin 700 kişi hayatını kaybetti. Şam yönetimi ise “teröristler ve isyancıların” 700 polis ve askeri öldürdüğünü ileri sürüyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!