Sigara yasağına ilk kurban

Güncelleme Tarihi:

Sigara yasağına ilk kurban
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 29, 2009 14:38

MANİSA’nın Saruhanlı İlçesi’ne bağlı Kumkuyucak Beldesi’ndeki bir meyhanede, işletme sahiplerinin sigara içen grubu uyarması üzerine silahlar konuştu.

Çıkan kavgada, işletmecilerden 46 yaşındaki Hıdır Karayiğit vücuduna isabet eden tabanca mermisiyle hayatını kaybetti, ortağı 42 yaşındaki Hamza Havuççu ise yaralandı. Polis, kaçan 5- 6 kişilik saldırgan grubu arıyor.

19 Temmuz’dan itibaren uygulamaya giren kapalı alanlarda sigara yasağının ardından yurt genelinde ilk kez istenmeyen bir olay yaşandı. Bu gece saat 02.30 sıralarında, Kumkuyucak Beldesi yakınlarındaki ‘Arabın Yeri’ adlı meyhaneye eğlenmeye gelen ve alkol alan 5- 6 kişilik grup, iddiaya göre, mekanın içinde sigara içmeye başladı. Pazarcı olduğu ve Akhisar’dan geldiği öğrenilen grup, işletmeciler Hıdır Karayiğit ile Hamza Havuççu tarafından sigaralarını söndürmeleri yönünde uyarıldı. Çıkan tartışma kısa sürede mekanın dışına taşıp kavgaya dönüştü. Bu sırada, sigara içtiği belirtilen gruptan biri, belindeki tabancasını çıkarıp işletme sahiplerine doğru birkaç el ateş açtı. Vücuduna mermi isabet eden, aynı zamanda Kumkuyucak Belediyesi muhasebe memuru Hıdır Karayiğit, olay yerinde hayatını kaybetti, ortağı Hamza Havutçu da yaralandı. Meyhaneye 3 araçla geldiği öğrenilen grup ise kaçarak izini kaybettirdi, yaralı Havutçu çağırılan ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Meyhanedeki görgü tanıkları, olayın sigara içme meselesi yüzünden çıktığını doğrularken, jandarma, işletme sahipleri ile Akhisar’da pazarcılık yaptığı öğrenilen grup arasında daha önceden anlaşmazlık bulunduğunu bildirdi. Grubun son 15- 20 gündür sürekli bu meyhaneye gelip aşırı derecede alkol aldığı ifade edildi.

Jandarma olayla ilgili soruşturma başlatırken, kaçan saldırganların yakalanması için çevre il ve ilçelerdeki güvenlik güçlerine de bilgi verildi.

ÖLEN MEYHANECİ SUDAN GÖÇMENİ ÇIKTI

Kumkuyucak Beldesi’ne 3 kilometre uzaklıkdaki meyhanede, sigara içilmesi yüzünden çıkan ve 1 kişinin ölümü, 1 kişinin de yaralandığı kavgada, tabancasıyla ateş eden kişinin Akhisarlı pazarcı 29 yaşındaki E.Ç. olduğu belirlendi. E.Ç.’nin de içinde bulunduğu 6 kişilik grubun halen arandığı öğrenildi.

Bu arada, kavgada yaşamını yitiren meyhanenin ortaklarından belideyede de görevli olan 3 çocuk babası Hıdır Karayiğit’in Sudan göçmeni olduğu, eşiyle ayrı yaşadığı belirlendi. Kavgada sırtına isabet eden kurşunla yaralanan ve Saruhanlı Devlet Hastanesi’ndeki tedavisinin ardından taburcu olan meyhanenin ortaklarından Hamza Havutçu, olayı şöyle anlattı:

“Gece geç saatlerde ben ve ortağım Hıdır Karayiğit, meyhane dışında ayrı ayrı otomobillerde uyuyorduk. Saldırgan grup üçer kişi olarak iki ayrı masada oturuyormuş. Sigara içmeye başlamışlar. Ağabeyim Hüseyin gelip bizi uyandırdı ve Hıdır abiye ‘Sigara içiyorlar, bir türlü söndürtemedim’ dedi. Hıdır abi de meyhaneye girip, ‘Sigara içmeyin’ diye anons yaptı. Ama grup sigaralarını söndürmedi. Hıdır abi de sigaraları ellerinden alıp dışarı çıktı. Altı kişi de peşinden gitti. Üç kişide silah vardı. Daha önce sık sık geldiği için tanıdığım Erkan Çelik, Hıdır abiye üç kez önden bir kez de arkadan ateş açtı. Hıdır abi yere düştü. Bana da ateş açıldı. Kurşun sırtımı sıyırıp geçti. Bu adamlar 20 gündür sık sık buraya gelip gidiyordu.”

Kumkuyucak Belediye Başkanı CHP’li Veli Yalçın ise, “Türkiye’nin ilk sigara cinayetinin beldemizde işlenmesinden büyük üzüntü duydum. İçkili yerlerde sigara yasağı yanlış. Ya sigarayı yasaklamasınlar ya da sigarayla birlikte içkiyi de yasaklasınlar” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!