Servis terörüne İçişleri el attı: İsim isim denetim yapılacak

Güncelleme Tarihi:

Servis terörüne İçişleri el attı: İsim isim denetim yapılacak
Oluşturulma Tarihi: Eylül 23, 2016 22:27

İstanbul’da çocukların önünde yaşanan silahlı servisçi kavgası İçişleri Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nü (EGM), harekete geçirdi. Servis firmaları ve sürücüleriyle ilgili çalışma başlatıldı. Şoförlerle ilgili yeniden güvenlik taraması yapılacak, yasalara aykırı sürücü çalıştıran okul servisi firmalarının ruhsatı iptal edilecek.

Haberin Devamı

İçişleri Bakanlığı’nın talimatı üzerine firmalarla ilgili detaylı soruşturma, sürücülerle ilgili de GBT taraması ve güvenlik incelemesi yapılarak, yeniden rapor verilecek. Bu çalışmanın ardından, sabıka kaydı olan, suça karışan, son 5 yıl içinde alkollü araç kullanan veya ölümlü trafik kazasına karışan, hız kurallarını ihlal nedeniyle sürücü belgesi geri alınan servis şoförleri, servislerden alınacak. Bu yönde sürücü çalıştıran okul servisi firmalarının ruhsatları da iptal edilecek.

2 FİRMAYA İNCELEME

İstanbul’da olaya karışan Çakır Turizm ile Efor Turizm ile ilgili de inceleme başlattıldı. Her iki firma ile ilgili yapılacak incelemenin ardından dosya hazırlanıp, olayla ilgili soruşturma başlatan Cumhuriyet Savcılığı’na sunulacak. Soruşturmanın tamamlanmasının ardından her iki firmanın ruhsatının iptalinin de gündeme gelebileceği belirtildi.
Firmaların okul servis ihalelerini alış süreçleri, mafya tipi örgütlerle, organize suç örgütleri ve suç çeteleriyle bağlantıları olup olmadığı da yeniden ele alınarak, Organize ve Mali Suçlarla Mücadele (KOM) polislerince detaylı incelemesi yapılacak.

Haberin Devamı

BU KURALLARA UYULACAK

Emniyet te tüm il emniyet müdürlüklerini okul servisleri konusunda uyardı. Buna göre okullarda görevli sivil polis ile okul servislerinin giriş-çıkış önlemleri alan trafik polislerinin daha duyarlı olunması istendi. Var olan kuralların hatırlatıldığı uyarı şöyle: “Okul servisi sürücüleri, görev süresinde araçta ya da görev alanlarında sigara içmeyecek, tespih, zincir gibi takı takmayacak, öğrencilerle argo konuşmayacak. Şoför, firmanın belirlediği kıyafeti giyecek, giysiler ütülü ve temiz olacak. Sürücü, her gün traş olacak ve kişisel hijyene dikkat edecek. Hangi gerekçeyle olursa olsun öğrencilere fiziki müdahalede veya kaba muamelede bulunulamayacak. Öğrencilerle sarılma, kucaklaşma, öpme ve benzeri fiziki temas kurulamayacak. Trafik polisleri, öğrencilerin giriş çıkış saatinde okul önlerinde ve büyük kavşaklarda önlem alacak. Araçlarda taşıma sınırının üzerinde öğrenci bulunmayacak. Okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerinini taşıyan araçlarda rehber personel bulundurulacak. Servis araçlarının, Okul Servis Aracı Özel İzin Belgesi ve Okul Servis Araçları Bakım ve Onarım Takip Formu denetlenecek.”

Haberin Devamı

OKUL ÇEVRESİNDE ÖNLEM

Okul çevresinde şiddetin önlenmesi, özellikle giriş ve çıkış saatlerinde okulların çevresinde olması muhtemel kavga, taciz vb. olayların önüne geçilmesi içinde önlem alınırken, “Okulların çevresinde toplanan kişilerin kimlik kontrollerini yapacak, okul ile ilişiği olmayan işsiz, güçsüz, boşta gezen kişilerin okul çevrelerini mesken tutmalarının önüne geçilecek, bu kişilerden öğrencilerimize gelebilecek her türlü tehdit ve tehlikenin engellenecek, uyuşturucu satıcıları, yasa dışı faaliyet gösteren ideolojik ve bölücü örgütler ilgili çalışma yapılacak, okul çevresindeki umuma açık yerlerde ise denetimler yapılacak” uyarıları da yer aldı.

Haberin Devamı

SİYASETTEN SERT TEPKİ: SİSTEM KAĞIT ÜZERİNDE İDEAL

ÇOCUKLARIN önünde yaşanan silahlı servisçi kavgasına siyasilerden de sert tepki geldi.

TBMM Milli Eğitim Komisyonu Sözcüsü, AK Parti Ankara Milletvekili Ertan Aydın: Aslında servis araçları, şoförlerinin nitelikleri, uyması gereken kurallar noktasında kağıt üzerinde hiçbir sorun yok, her şey ideal olarak tasarlanmış ancak maalesef uygulamada servisçilerin bazen keyfi de olmak üzere bu kuralları esneten, gevşeten tutumları olabiliyor. Ancak yaşanan bu son olayda münferit bir şey var. Sonuçta bu çok büyük bir sektör, gözden kaçan noktalar olabilir. Arada kaçaklar da olabiliyor, bu açıklardan istifade etmek isteyenler de olabiliyor. Türkiye’deki öğrenci sayısı bazı Avrupa ülkelerinin nüfusundan fazla. Bu kadar büyük bir nüfusu yönetmekte de bazen sıkıntılar olabiliyor. Onun için denetimleri daha da sıkılaştırmak gerekiyor. Milli Eğitim ve Ulaştırma Bakanlıklarına büyük görev düşüyor, bu iki bakanlık koordineli bir şekilde gözden geçirme yapmalı.

Haberin Devamı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: Bugün şüphesiz ki, çökmüş iki sistem varsa biri adalet diğeri de milli eğitimdir. AKP iktidarı okul önündeki servislerden otopark mafyalarına toplumsal yaşam alanının her noktasında legal görünümlü illegal yapılara ne istediyse verdi bugüne kadar. Bu sorunu kökünden ve doğru şekilde çözmek gerekecekse önce adını doğru koymak lazım, en iyi okul öğrencinin evine en yakın okuldur.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay: Çok vahim bir olay. Münferit olarak değerlendirmek da zor görünüyor. O nedenle hadisenin çok ciddi bir şekilde incelenip çözüm bulunması gerekir. Bir takım mafyatik ilişkilerin olması da muhtemel bu tür durumlarda. Bu olay da gösteriyor ki, aksayan, yanlış olan bir şeyler var. (Turan YILMAZ / ANKARA)

Haberin Devamı

TEYAKKUZ HALİNDEYİZ

ÜMRANİYE’deki Bilge Soyak İlköğretim Okulu önünde servis sürücüsünün silahlı saldırıya uğraması ardından tartışılmaya başlanan servislerdeki güvenlik ve denetim sorunlarıyla ilgili İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, “Servis, kantin gibi okullarımıza hizmet veren yerlerle ilgili ilçe milli eğitim müdürleri ve okul müdürleri teyakkuz halindedir. Bu olayların bir daha yaşanmaması için alınacak tedbirler konusunda uyarılar yaptık, yapmaya devam edeceğiz” dedi.

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Yelkenci, Hürriyet’e şu açıklamada bulundu:

Servis ihaleleri okul aile birliği tarafından yapılıyor. İstanbul Valiliği okullar açılmadan önce, servis seçimi yapılırken ne gibi tedbirler alınacağı konusunda bir genelge yayınladı. Şoförlerin eğitilmesi için talimat verildi. Bu son konuda adli makamlardan çıkacak sonuca göre, biz de tedbirlerimizi alacağız. Servis, kantin gibi okullarımıza hizmet veren yerlerle ilgili ilçe milli eğitim müdürleri ve okul müdürleri teyakkuz halindedir. Tedbirler konusunda uyarılarımızı yapmaya devam edeceğiz.” (EĞİTİM SERVİSİ)

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!