Şehit komiser Mustafa Sarı toprağa verildi

Güncelleme Tarihi:

Şehit komiser Mustafa Sarı toprağa verildi
Oluşturulma Tarihi: Haziran 08, 2013 17:00

Adana'da, Taksim Gezi Parkı protestolarına destek vermek için AK Parti İl Başkanlığı önünde toplanan gruplara müdahale ederken alt geçit inşaatından düşerek şehit olan Komiser 27 yaşındaki Mustafa Sarı’nın cenazesi, Osmaniye’nin Düziçi İlçesi’nde toprağa verildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Muammer Güler’i telefonla arayıp, konuştuğu şehit babası İbrahim Sarı ile eşi Eda Sarı’ya başsağlığı dileğinde bulundu.

Adana Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Güvenlik Şube Müdürlüğü’nde görevli şehit Mustafa Sarı’nın Düziçi Devlet Hastanesi’nden alınan cenazesi son kez Uzunbanı Mahallesi’ndeki baba evine götürüldü. Burada yakınlarına gösterilen Sarı’nın naaşı tören için İrfanlı Camii’ne nakledildi. Törene şehit komiserin ailesi, yakınları, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, Adana Bölge Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, Adana Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan, Osmaniye Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, meslektaşları ile yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Komiser Sarı’nın 4 aylık hamile olan öğretmen eşi Eda Sarı, annesi Elif Sarı ile babası İbrahim Sarı tören boyunca metanetli görünmeye çalıştı. Zaman zaman gözyaşlarına hakim olamayan anne Elif Sarı, "Oğlum buraları çiçeklerle donatmışlar. Sen de bir çiçektin" dedi.

Osmaniye Müftüsü Ramazan Çortul, şehit için cenaze namazı kıldırdı. Sarı’nın cenazesi meslektaşlarının omuzlarında bir süre taşındıktan sonra götürüldüğü Çamiçi Şehitliği’nde gözyaşlarıyla toprağa verildi. Bakan Güler, tabuta sarılı Türk bayrağını öperek eşi Eda Sarı’ya teslim etti.

BAŞBAKAN ERDOĞAN BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Bu sırada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Güler’i telefonla arayarak şehidin ailesi ile görüşmek istediğini bildirdi. Erdoğan, Güler’in cep telefonuyla görüştüğü baba İbrahim Sarı ve eşi Eda Sarı’ya başsağlığı dileğinde bulundu.

Mezarlık çıkışında açıklama yapan İçişleri Bakanı Muammer Güler, şunları söyledi:

"Bu olayların biran önce bitirilmesi konusunda herkesin sağduyulu olmasını bekliyoruz. Emniyet teşkilatımız her türlü fedakarlığı göstererek görevini 24 saat büyük zorluklara rağmen yürütmeye çalışıyor. Bu kargaşadan rant elde etmeye çalışanların hesabı tutmaz. Kargaşadan kimseye fayda gelmez. Bunun kime zararı kime faydası olduğunu düşünürsek, bunun akli selim muhasebesini yaparsak, bunun milletimize faydası olmadığı açıktır. Kimseye faydası yoktur. Ama çekemeyenlere memleketimizin ilerlemesini istemeyenlere, daha doğrusu düşmanlarımıza faydası vardır. Düşmanlarımızı sevindirmeyelim. Birbirimize düşmeyelim. Aramıza fitne sokmak isteyenlerin de oyununa gelmeyelim. İnşallah bunlar ibret olur. Şehidimizi bu olayların bitmesi için örnek olur. Ve bir daha bunun canlı örneğini yaşamayız inşallah."

GEZİ PARKI DA UNUTMADI

Adana'da şehit olan komiser Mustafa Sarı, Taksim'deki Gezi Parkı eylemcileri tarafından da unutulmadı. Ağaçlara asılan temsili cadde isimleri arasında, "Komiser Şehit Mustafa Sarı Caddesi" ibaresine de yer verildi.

Şehit komiser Mustafa Sarı toprağa verildi
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!