Savcı Öz'ün tehdit davası ile Ergenekon birleştirildi

Güncelleme Tarihi:

Savcı Özün tehdit davası ile Ergenekon birleştirildi
Oluşturulma Tarihi: Nisan 06, 2011 12:37

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz’ü tehdit ettiği gerekçesiyle yargılanan Özkan Kurt’un davası Birinci Ergenekon Davası ile birleşti. Davanın sanığı Özkan Kurt’un ‘2008/209 nolu dosya(Ergenekon) ile birleştirilmesine ne diyeceği soruldu. Kurt’un " ‘2008/209 nolu dosya’ hangisi diye sorması üzerine, mahkeme başkanı, ‘Meşhur Ergenekon davası’ cevabını verdi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Özkan Kurt getirildi. Davada ‘müşteki’ olan başsavcıvekili Zekeriya Öz duruşmaya katılmadı.

SAVCI:ERGENEKON İLE BİRLEŞTİRİLSİN

Mahkeme başkanı Rüstem Eryılmaz, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nden birleştirme talebinin uygun bulunduğuna ilişkin görüş geldiğini belirtti. Eryılmaz, duruşma savcısı Hikmet Usta’ya birleştirme ile ilgili görüşünü sordu. Savcı Usta, birleştirilmesi yönünde görüş bildirdi.

BAŞKAN ERGENEKON’DAN MEŞHUR DAVA DİYE BAHSETTİ

Başkan Eryılmaz, davanın 2008/209 nolu dosya ile birleştirilmesi ile ilgili sanık Kurt’a diyeceğini sordu. Kurt’un 2008/209 nolu dosyanın hangisi olduğunu sorması üzerine başkan Eryılmaz, ‘Meşhur Ergenekon davası’ cevabını verdi. Sanık Kurt da diyeceği bir şey olmadığını ancak savunma yapmak istediğini kaydetti. Mahkeme başkanı, dosyaların birleştirileceği için burada savunma yapmasına gerek olmadığını belirtti. Mahkeme, davayı Ergenekon ana dava ile birleştirilmesine karar verdi.

22 YIL HAPİS İSTENİYOR

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Rasim Işıkaltın tarafından hazırlanan 2 sayfalık iddianamede, şüpheli Özkan Kurt’un 31 Mart 2010 saat 14.20’de "Zekeriya Öz’ün dikkatine" konulu "Oflu enişte" rumuzuyla faks yolladığı kaydediliyor. Mektupta "Ergenekon terör örgütü davasında tutuklamak cüretinde bulunduğunuz saygın insanlar" denilerek yapılan tutuklamaların eleştirildiği belirtilerek Öz’e "Sonunuz Abdi İpekçi ve Uğur Mumcu gibi bitecek" şeklinde tehdit edildiği ifade ediliyor. İddianamede, Özkan Kurt için "Terör örgütüne üye olmamakla birlikte açık kimlik ve adresi tespit edilemeyen bir terör örgüt mensubunun yönlendirmesi ile terör örgütü adına Ergenekon terör örgütü soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ü imzasız faks yazısı ile ölümle tehdit ettiği anlaşılmaktadır" deniliyor. İddianamede Kurt’un "silahlı terör örgütüne üye olmak ve kişinin kendisini tanınmayacak bir hale koyarak suretiyle imzasız mektupla veya özel işaretlerle ve var olan veya var sayılan suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yararlanılarak tehdit" suçlarından 10,5 yıldan 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!