Rus üssünden mi ateş açıldı?

Güncelleme Tarihi:

Rus üssünden mi ateş açıldı
Oluşturulma Tarihi: Haziran 23, 2012 17:27

Türk Hava Kuvvetleri'ne ait RF-4E tipi keşif uçağının düşürüldüğü ve uçağın Lazkiye civarına düştüğü kesinleşti. Kimlikleri tespit edilen pilotları arama çalışmaları son sürat devam ederken uçağın nasıl düştüğü konusundaki sorulara hala net bir yanıt bulunamadı. İddialardan biri Rus üssünden ateş açıldığı...

Haberin Devamı

Keşif uçağının Suriye’nin Lazkiye kentinin 8 mil açıkta düştüğü belirtilirken, nasıl düşürüldüğüne ilişkin bilgiler kesinleşmedi. Uçağın hava sahasını ihlal ettiği iddiasıyla Suriye Hava Savunma Sistemi tarafından uçaksavar ateşi ile düşürüldüğü söylenirken, ateşin Lazkiye yakınlarında bulunan Rusya’ya ait Tartus Üssü’nden açıldığı da konuşuluyor.

Lazkiye’deki Rus üssü

Rusya’nın iki dış deniz üssünden birisi Ukrayna’nın Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Akyar Limanı’ndaki Karadeniz Filosu’na ait büyük üs, diğeri de Suriye’deki Tartus Limanı’nda bulunan lojistik ve bakım üssü. Suriye’nin Lazkiye’den sonra ikinci büyük ve önemli limanı olan Tartus’ta da Suriye hükümeti ile Rusya, 2005 yılında yenilenen bir anlaşma yaptı.

Haberin Devamı

 

Suriye’nin, dağılan Sovyetler Birliği’ne olan 13.4 milyar dolarlık borcunun yüzde 73’ünün silinmesi karşılığında Rusya’ya Tartus’u kullanmaya devam etme hakkı tanıdı. Bu anlaşma Suriye’ye Rusya’dan silah alımına devam etmesinin yolunu da açtı.

Tartus, Rusya’nın Karadeniz Filosu’na bağlı bir üs. Burada birisi halen çalışır durumda 3 yüzer dok bulunuyor. Bunlara ilaveten üste yine yüzer bir tamir bakım atölyesi, depolama tesisleri, Rus personel için barakalar ve diğer unsurlar da var. Rusya, 2009’dan bu yana üssü yenileme çalışmaları yürütüyor, bu çerçevede liman derinliğini artırmaya çalışıyor. Bunda da daha büyük gemilerin üssü kullanabilmeleri amaçladığı ileri sürülüyor.

Rusya’nın zaman zaman Tartus’a savaş ve lojistik gemileri gönderdiği de biliniyor.

 

SURİYE’NİN SCUD FÜZESİ KIRIKHAN’A DÜŞMÜŞTÜ

Suriye’nin 27 Mayıs 2005’te deneme amacıyla fırlattığı 3 Scud füzesinden biri, Hatay’ın Kırıkhan İlçesi’nde boş bir tarlaya düştü. İlçeye 4 kilometre uzaklıktaki Mahmutlu Köyü yakınlarında sabah saat 08.05’te şiddetli patlama meydana geldi. Mahmutlu ile yakınındaki Gölbaşı Köyü’nde oturanlar, patlamanın taş ocaklarında dinamitle yapılan çalışmadan kaynaklandığını sandı. İki köyde oturanlar, patlamanın şiddetli olması nedeniyle Kırıkhan İlçe Jandarma Komutanlığı’na bilgi verdi. Bölgede yapılan araştırma sonucu patlamanın Mahmutlu Köyü yakınına düşen bir füzeden kaynaklandığı belirlendi.

Haberin Devamı

Şans eseri ölen ya da yaralanan kimsenin olmadığı olayla ilgili Genelkurmay Başkanlığı ise şu açıklamayı yapmıştı:

"27 Mayıs 2005 günü saat 08.05’te, Hatay ili Kırıkhan ilçesine bağlı Gölbaşı ve Mahmutlu köyündeki vatandaşlar tarafından, Gölbaşı ve Mahmutlu köyü arazisine, havada patlayan bir cisimden parçalar düştüğü Kırıkhan İlçe Jandarma Komutanlığı’na bildirilmiştir. Askeri birliklerce bölgede yapılan incelemede, söz konusu parçaların muhtemelen Suriye kaynaklı bir füzeye ait olabileceği değerlendirilmiştir. Bölgeye düşen parçalar, herhangi bir can ve mal kaybına neden olmamıştır. Konuyla ilgili diplomatik ve askeri inceleme ve çalışmalara devam edilmektedir."

Haberin Devamı

Suriye, füzelerin tatbikat sırasında yanlışlık sonucu Türkiye’ye düştüğünü kabul ederek Ankara’dan özür dilemişti.

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!