Rothschild’in kuzenini mareşalin askerleri vurmuş

Güncelleme Tarihi:

Rothschild’in kuzenini mareşalin askerleri vurmuş
Oluşturulma Tarihi: Mart 01, 2024 07:00

Dünyanın en güçlü finans hanedanlarından Rothschild ailesinin lideri Jacob Rothschild, geçen pazartesi 87 yaşında öldü. 300 yıldır ismi hep parayla anılan bu ailenin önemli mensuplarından Evelyn Rothschild ise 107 yıl önce Gazze’de Türk askerleriyle çatışırken öldürülmüştü.

Haberin Devamı

Rothschild ailesi bazen devasa finans hamleleri bazen de derin komplo teorileriyle gündem oluyor. İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve Avusturya’da kolları bulunan aile, küresel ekonomiye yön verecek kadar güçlü kabul ediliyor. Haklarında yazılıp çizilenlerin dışında tarihi ve siyasi bir gerçek var; İsrail’in kuruluşuna giden yolu açan 2 Kasım 1917 tarihli “Balfour Deklarasyonu” ailenin o zamanki lideri ‘Lord’ Lionel Walter Rothschild’e hitaben yazılmıştı. İngiliz Dışişleri Bakanı Arthur Balfour bu deklarasyonla Siyonist organizasyonların da en tepesindeki Rothschild’e İngiltere’nin Filistin’de bir Yahudi devletinin kurulmasına destek vereceğini belirtiyordu. Bu yüzden Rothschildler İsrail’in kuruluşunun arkasındaki aile olarak da biliniyor.

Haberin Devamı

GAZZE’DE KOMUTANDI

Balfour’un Rothschild’e bu deklarasyonu yazdığı günlerde Gazze civarında savaş devam ediyordu. İngiliz birlikleri Gazze’yi işgalin ardından kuzeye saldırıya geçmişti. Lord Rothschild’in kuzeni Binbaşı Evelyn Rothschild de bir süvari bölüğünün komutanıydı. 1917 kasımında kuzeye yönelen İngilizlerin karşısında Osmanlı’nın Yıldırım Orduları bünyesindeki 7. Ordu vardı. Ordunun komutanı da Fevzi Paşa’ydı. Mustafa Kemal Paşa kısa bir süre önce görevi Fevzi Paşa’ya devrederek 2. Ordu Komutanlığı’na geçmişti. Gazze’nin kuzeyindeki El Maghar köyü yakınlarında İngiliz süvarileri, 7. Ordu’nun buradaki mevzilerine saldırıya geçti. Binbaşı Rothschild de bu saldıran birlikteydi. İngilizlerin şiddetli hücumuna Osmanlı askerleri sert bir karşılık verdi. Rothschild burada vuruldu ve atından düştü.

17 Kasım’da hayatını kaybetti. Önce Mısır’a defnedildi sonra da bugün Tel Aviv yakınlarında olan Richon-le-Zion adlı Yahudi mezarlığına nakledildi.

“YOLUN YARISINDA VURULDU”

Binbaşı Evelyn’in alay komutanı onun nasıl vurulduğunu ailesine yazdığı mektupta şöyle anlattı: “Süvari alayımız, El Maghar’ın yüksek bölgelerine güçlü bir şekilde mevzilenmiş Türk piyadelerine karşı harekatın bir parçasıydı. Süvari bölükleriyle saldırıya geçtim. Evelyn hedefe ulaşmaya yakın öndeki iki bölüğün komutanıydı. Makineli tüfek ateşiyle temizlenmiş iki millik bir geçiş alanı elde ettik. Bu alanın yarısına gelmiştik ki Evelyn bir kurşunun hedefi oldu, vuruldu.”

Haberin Devamı

MAREŞÂL’İN ASKERLERİ

Evelyn Rothschild, Filistin’de Yahudi devleti kurulmasına İngiliz desteğini belirten Balfour Deklarasyonu’nun muhatabı Lord Lionel Walter Rothschild’in kuzeniydi. Onu vuran askerler ise (Mareşal) Fevzi Paşa’nın komutanı olduğu 7. Ordu’nun askerleriydi. Mustafa Kemal Paşa bu ordunun komutanlığını bir ay önce bırakarak başka bir göreve gitmişti.

FİNANS DEVİ

87 yaşındaki Jacob Rothschild; savaşları finanse eden, devletlere borç veren, küresel düzeyde siyasi ve ekonomik güce sahip olduğu kabul edilen bu ailenin son dönemdeki lideri biliniyordu. Bir röportajında Balfour Deklarasyonu’nun “İsrail’in kuruluşuna giden yolun taşlarını döşediğini” söylemişti.

Haberin Devamı

Kronik Yayınlarından çıkan bu kitap Rothschild ailesini anlatıyor…

Rothschild’in kuzenini mareşalin askerleri vurmuş

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!