GeriGündem Roma’da ‘İnşallah’ burada ‘Tanrı Sizi Kutsasın’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Roma’da ‘İnşallah’ burada ‘Tanrı Sizi Kutsasın’

Roma’da ‘İnşallah’ burada ‘Tanrı Sizi Kutsasın’

Malgeri son dönem eserlerini barındıran sergide bir yandan Doğu-Batı karşıtlığını sorgularken diğer yandan da Doğu’yu romantize eden Oryantalist eserleri eleştiriyor. Sanatçının eylül ayında Roma’da açtığı ‘Inshallah’ (İnşallah) adlı serginin devamı niteliğindeki çalışması 4 Mart tarihine kadar görülebilir. Serginin açılışı için İstanbul’a gelen Malgeri çalışması hakkında şunları söyledi:

Pide üzerindeki diktatörler

“Serginin ana eseri ‘The Kiss of Judas’ (Yehuda’nın Öpücüğü) ismini taşıyor. Bu eser İsa’ya ihanet eden haine verilen otuz altını temsilen pideler üzerine basılmış diktatör portrelerinden oluşuyor. Diktatörler halkın beklentilerine ihanet ederek hayatta kalma mücadelesine girişirler. Sütunların üzerinde sergilenen paralar bize kuralların dayatıldığını vurguluyor.”

İstanbul en uygun yerdi

“Sergilenen diğer eserler arasında haritalar, miğferler var. Bu sergiyi oluşturan fikir Batılıların Doğu’yu algılayış biçiminden ortaya çıktı. Aileme bakınca onların da bu yerleşik yargılara sahip olduğunu gördüm. Bundan rahatsızım. Sergiyi Türkiye’de açmak istedim çünkü İstanbul eserlerimi sergilemek için çok uygun bir yer. ”

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False