Polisliğe başvuru, Harp Okulları'nda ayrılıklar patladı

Güncelleme Tarihi:

Polisliğe başvuru, Harp Okullarında ayrılıklar patladı
Oluşturulma Tarihi: Haziran 28, 2013 17:04

Polis okullarına yönelik başvurularda büyük yükseliş yaşanırken, Harp Okulları'ndan ise son beş yılda 2 bin 396 öğrencinin ayrıldığı ortaya çıktı.

Haberin Devamı

Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr Remzi Fındıklı, bu yıl 7 bin öğrenci alacak polis meslek yüksek okullarına müracaat olduğunu açıklarken, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da, Harp Okulları'ndan 2008-2013 tarihleri arasında toplam 2 bin 396 öğrencinin ayrıldığını bildirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesini yanıtlayan Yılmaz, 20013 yılı Haziran ayı itibarıyla Harp Okulları'nda toplam 4 bin 887 öğrencinin eğitim görmekte olduğunu da bildirdi. Yanıtta, bu öğrencilerin 273'ünün "misafir askeri öğrenci" oldukları da belirtildi.

İlişik kesilme nedenlerini, "öğrencilerin kendi isteği, disiplin, akademik yetersizlik ve sağlık" olarak sıralayan Bakan Yılmaz yanıtında, şu ifadeyi kullandı:

"Bir öğrencinin ilişik kesme işlemi yapılırken mevzuatta belirtilen nedenler aranmakta ve hiçbir öğrencinin etnik kökeni ve dini inancı ilişik kesme işlemlerinin konusunu oluşturmamaktadır. Öğrencilerin ilişik kesme işlemi, idarenin tüm eylem ve işlemlerinin kanunlara dayanması ve kanuni sınırlar içinde yapılması gerekliliği ile ilgili mevzuat kapsamında yürütülmektedir.”
 
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 2008-2013 yılları arasında harp okullarından çeşitli nedenlerle 2 bin 396 öğrencinin ayrıldığını bildirdi. Milli Savunma Bakanı, “Öğrencilerin dini inançları ile ilgili olarak kayıt tutulmamaktadır” diye ekledi. Milli Savunma Bakanı, 2013 yılı Haziran ayı itibarıyla 4 bin 887 öğrencinin Harp Okulları'nda eğitim gördüğünü, bunların 273’ünün misafir askeri öğrenci olduğunu söyledi. Fındıklı, güvenlik denince ilk akla gelen şeyin polis olduğunu ifade ederek, polisin bunun yanında devletin millete uzanan yardım, güven ve şefkat eli sayılabileceğini kaydetti.
 
POLİS OKULLARINA REKOR BAŞVURU
 
Polis Akademisi Başkanı Prof. Fındıklı ise, polis okullarına yönelik ilgiyi şu sözlerle anlattı. Prof. Fındıklı, "Bu sene 7 bin öğrenci alınacak, buna karşılık 65 bin müracaat oldu. Bu da gösteriyor ki polise büyük bir teveccüh var. Polis, gerçekten saygın bir hizmet veriyor ve herkesin polis olmak istediğini görmek bizi sevindiriyor. Bu öğrenciler iki yıllık eğitimden sonra polis memuru olarak göreve başlamaktadırlar. Burada hukuk dersleri, mesleki dersler, kültür dersleri ve güncel konularla ilgili her türlü eğitim uzmanlar tarafından verilmektedir" dedi.
Akademide yaklaşık 2 bin öğrencinin, Güvenlik Bilimleri Fakültesi'nde aldıkları 4 yıllık eğitimin ardından teşkilatta komiser yardımcısı olarak görev alacağını belirten Fındıklı, akademi öğrencilerinin sadece Türk öğrencilerinden oluşmadığını, bu yıl 6 ülkeden 330 yabancı öğrencinin de eğitim aldığını söyledi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!