Piri Reis Afrodit’te kalıcı

Güncelleme Tarihi:

Piri Reis Afrodit’te kalıcı
Oluşturulma Tarihi: Ekim 05, 2011 00:00

Doğu Akdeniz’de Rumların doğalgaz sondajı yaptığı Afrodit adı verilen bölgede 8 gündür sismik inceleme yapan araştırma gemisi Koca Piri Reis dün koruma görevi yapan Giresun firkateyni ve iki korvet eşliğinde ikmal ve personel değişimi amacıyla KKTC’nin Gazimagosa limanına demir attı.

Haberin Devamı

Prof. Dr. Hüseyin Avni Benli başkanlığındaki bilim adamları, bölgede fiili sondaja başlayan Kıbrıslı Rumlar’dan bilimsel veriler ve sondaj konusunda az 6 yıl geride olduklarını belirtti ancak Türkiye’nin Ada’nın batısında istediği zaman sondaja başlayabilecek veriye sahip olduğunu söyledi. KKTC Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner’in karşıladığı Koca Piri Reis gemisi 20 gün ikmal yapmadan açık denizlerde araştırma yapabiliyor. Geminin KKTC’ye yanaşmasının bir nedeni de ekip içinde yer alan 9 Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri Teknik Enstitüsü Jeoloji bölümünde master yapan 8 öğrencinin, bölümlerinde İngilizce sınavına girecek olması. Öğrenciler, sınava yetişebilmek bugün Lefkoşa’dan İzmir’e gidecek.
Görev yeri yine Afrodit

/images/100/0x0/55eb305af018fbb8f8b119e7

13 personel ve 10 araştırmacının bulunduğu geminin Rumlar’ın parsellediği ve Afrodit adı verdiği bölgede yaptığı çalışmalar konusunda ekip başkanı Prof. Dr. Hüseyin Avni Benli, Rumların Afrodit adı verdiği bölgeyi içine alan ruhsatlandırma alanına G bölgesi adı verdiklerini hatırlattı ve “1150 kilometrelik alanda sismik çalışmayı tamamladık. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPOA) 2400 kilometrelik yeni bir alanda daha çalışmamızı istedi. Burası da G noktasında. Yani Piri Reis daha uzun süre Kıbrıs’ta” dedi. Sondaj çalışmalarına başlamanın bir süreç olduğuna dikkat çeken Benli, “Sondaj platformumuz yok ancak platform şirketlerin kiralayacağı bir şey. Petrol ve doğalgaz çıkartan çoğu ülkenin de yoktur. Yeni göreve salı günü başlamayı planlıyoruz” diye konuştu.
Ada’nın batısında sondaj
Ekibin deniz jeofiziği uzmanı Doç. Dr. Derman Dondurur ise açık denizlerde doğalgaz ya da petrol gibi rezervlere ulaşmanın bir süreç olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Rumlar 2003’ten itibaren bu süreci ilerletiyor. Biz şu anda Rumlardan 5-6 yıl gerideyiz. İki boyutlu sismik araştırmalar yapıyoruz. Ancak Ada’nın batısında tüm veriler elimizde mevcut. Antalya ve Mersin açıklarında sondaj aşamasına geçebilir.”
Egemenliği koruyor
KKTC Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner ise çalışmaları Rumlarla yapmak arzusunda olduklarınıbelirterek, “Ancak karşı taraftan dilediğimiz yanıtı alamadık. Biz Türkiye’yle Piri Reis aracılığıyla egemenlik hakkımızı koruyoruz” dedi.

Haberin Devamı

PİRİ REİS BÖYLE YOLA ÇIKTI / WEB TV 

Haberin Devamı

PİRİ REİS GAZİ MAGUSA LİMANI'NDA / WEB TV 

Yeni nesil kaptanız

KOCA Piri Reis’in kaptanı 33 yaşındaki Umut Yenice, uzun saçları ve kulağındaki küpe ile dikkatleri üzerine topladı. Rock müziğin yanı sıra türkü de dinlediğini anlatan Yenice, “Benim bir çok kaptan arkadaşım uzun saçlı. Artık yeni nesil kaptanlar böyle” dedi. İzmirli Kaptan Yenice şöyle konuştu: “11 yıllık kaptanım. Piri Reis’in kaptanlığını ise 4 aydır sürdürüyorum. Bir kaptan arkadaşımla dönüşümlü görev yapıyoruz. 9 Eylül Üniversitesi mezunu olduğum için üniversiteye iş başvurusunda bulundum ve kabul edildi.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!