OECD artık insani ölçüm yapacak

Güncelleme Tarihi:

OECD artık insani ölçüm yapacak
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 25, 2012 00:00

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), “Para önemlidir ama her şey değildir” sloganıyla hazırladığı “Daha İyi Yaşam Endeksi” kullanılmaya başlandı.

Haberin Devamı

OECD, ekonomik istatistikler ve gayrı safi yurt içi hasılanın (GSYİH) ülkelerdeki kalkınma seviyesini ölçmek için yeterli olmadığı noktasından hareketle geçtiğimiz yıl “Daha İyi Yaşam Endeksi” (Better Life Index) projesini başlattı.

 

ABD’li ünlü ekonomist Joseph Stiglitz’in “Daha İyi Bir Ekonomik Gelişme” raporunun ardından başlatılan projenin temelinde, hayatın sadece istatistiklerin soğuk rakamlarından ibaret olmadığı görüşü yatıyor.

 

/images/100/0x0/55eadc08f018fbb8f89b4639
Gelir durumu, sağlık, eğitim, yaş gibi temel kriterlerin yanına yaşam memnuniyeti, sivil toplum gelişimi, yönetime katılma, çalışma koşullarının kalitesi ve çevreye duyarlılık gibi kriterleri de inceliyor.

 

Haberin Devamı

Toplam 11 kriterden oluşan bu kapsamlı ve “insani” endeks, aralarında Türkiye de bulunan gelişmiş ve gelişmekte olan 34 ülkeyi kapsıyor.

 

Projenin internet sitesinde yer alan grafiklere göre Türkiye, 34 ülke arasında neredeyse tüm kriterlerde ve toplu değerlendirmede son sırada.

 

Endeksin sorumlusu OECD Halkla İlişkiler ve İletişim Direktörü Anthony Gooch projeyi Hürriyet'e anlattı:

 

ARTIK İNSANİ ÖLÇÜM YAPILACAK / WEB TV

 

 

Arzu Çakır Morin

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!