Oda boş değil aslında

Güncelleme Tarihi:

Oda boş değil aslında
Oluşturulma Tarihi: Haziran 25, 2007 11:20

Yola fırlayan bir rakun yüzünden kaza atlatan ve arabaları hasar gören çift geceyi ıssız bir motelde geçirmek zorunda kalır. Boşanma aşamasındaki karı kocayı birbirlerine bağlayacak olaylar, sürekli çalan ama diğer ucundan ses gelmeyen bir telefon, kaldıkları odada çekilmiş korkunç videolar, gaipten gelen sesler ve tüm bunları planlayan korkunç bir çete olacaktır… İki çaresiz insanın işkence ve ölüm pazarlayan bir çeteye karşı verdiği mücadeleyi anlatırken izolasyon ve klostrofobinin getirdiği gerginliği iyi kullanan Boş Oda, anlık korkular yaşamak isteyen izleyicilere iyi gelecek ama ne yazık ki genel anlamda vasatın üzerine çıkamayan bir film.

Haberin Devamı

VACANCY

BOŞ ODA

Oda boş değil aslında

Yön: Nimród Antal
Oyn: Kate Beckinsale, Luke Wilson, Ethan Embry, Frank Whaley
Tür: Gerilim
Süre: 80 dk.

Neyse ki ülkemizde öyle dağ başında, kuş uçmaz kervan geçmez yerlerde oteller, moteller yok.

Sapık sayımız da Amerika’ya göre az sayılır herhalde. İnsanımız günlük dertlerle boğuşmaktan, refahla gelen can sıkıntısının doğurduğu türlü fantezilerle pek uğraşmıyor.

İşte bu nedenle, motele gelen müşterileri işkence yaparak öldürürken bunu videoya çeken ve sonra da meraklılarına satan sapıkların dehşet saçtığı Boş Oda, bir başka Amerikan fantezisi olarak çıkıyor karşımıza.

Haberin Devamı

 DIŞARIDAN TEHDİT GELMESİ LAZIM

 Ağırlıklı olarak tek mekanda geçen korku ve gerilim filmlerinin örneklerinden biri olan Boş Oda, boşanma aşamasında olduğunu anladığımız bir karı kocanın klişlerle dolu gergin konuşmaları ve ufak bir araba kazasıyla açılıyor.

Meçhule doğru sürüklenen karı koca arasında çocuktan kaynaklanan bir sorun yaşanmış ve boşanma aşamasına gelinmiş.

Araları açık olan bu çiftin yeniden tek vücut olabilmesi, birbirlerine “seni seviyorum” diyebilmesi için dışarıdan gelen bir tehdide ihtiyaç var.

Filmin türü korku olunca tehdit sıradan olamaz tabii. Bir motel dolusu sapık adamla karşı karşıya kalan çift kendilerini büyük bir mücadelenin içinde buluyor. Korkunç görünümlü bu adamlar sonuca hemen ulaşmak yerine işin keyfini çıkartmaya kalkınca motel odasında ve odayı motelin diğer bölümlerine bağlayan havalandırma boşluklarında bir kedi fare oyunu başlıyor.

 

KLOSTROFOBİK BİR ÇALIŞMA

 Havalandırma boşluklarında geçen klostrofobik sahneler insanın içini daraltmak için birebir. Yönetmen Mimrod Antal ve Rezervuar Köpekleri’nin tecrübeli görüntü yönetmeni Andrzej Sekula buralarda başarılı bir iş çıkartmışlar. Komedilerden aşina olduğumuz Luke Wilson ve çoğu izleyicinin aklında vampir avcısı rolüyle yer edinen Kate Beckinsale de rollerinin altından başarıyla kalıyorlar.

Haberin Devamı

İzleyenleri rahatsız etmek için türlü kemirgenlerden yardım alan Boş Oda, kaynağı meçhul sesler ve aniden ortaya çıkan ürkütücü görüntülerle de korkutmayı başarıyor.

Aradığınız anlık korkular ve irkilmelerse izole mekanını kullanmasını iyi bilen bu film size istediğiniz verecektir.

Ama karakter incelemelerinin yapıldığı, psikolojik gerilimin de katkıda bulunduğu unutulmayacak bir korku filmi arıyorsanız, mantık hatalarından nasibini bolca almış olan Boş Oda hayallerinizi yıkabilir.

Bazı sahnelerde izole ve klostrofobik ortamın etkisiyle korkacağınız, irkileceğiniz kesin, ama salondan mutlu çıkmak istiyorsanız, beklentilerinizi çok yüksek tutmayın.

 

Haberin Devamı

HAFTANIN DİĞER FİLMLERİ

THE HOAX

SAHTEKAR

Oda boş değil aslında
Yön:  Lasse Hallström
Oyn: Richard Gere, Alfred Molina, Marcia Gay Harden, Hope Davis
Tür: Komedi - Dram
Süre: 115 dk.

Yalanım varsa

 Başarısızlıklarını, yazdığı uydurma Howard Hughes biyografisi ile örtbas etmeye çalışan üçkağıtçı ve yalancı bir yazarın hikayesini anlatan Sahtekar, 1970’lerde yaşanan gerçek bir olaydan yola çıkılarak beyazperdeye aktarılmış bir film.

Zayıf karakterli insanlar, oyunu kurallarına göre oynadıklarında kazanamayacaklarını anlar, sonra da yalana ve iftiraya başvurur tezini doğrulayan bir senaryoya sahip olan filmde sahtekar yazar Irving rolünde ünlü aktör Richad Gere’i izliyoruz.

Haberin Devamı

Irving, ünlü olmak, adından söz ettirebilmek için Amerika’nın en fazla merak edilen ama ulaşılması imkansız kişiliklerinden olan ünlü yapımcı, havacı Howard Huhges ile görüşerek, onun hakkında bir kitap yazdığını iddia ediyor. Yayınevine kitabı satmak ve iddialarını ispatlamak için daha fazla yalan söylemek zorunda kalınca da haliyle  işler içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Sahtekar, zeka ve üçkağıtçılık birleşince ortaya nasıl sonuçlar çıkar ve yalancının mumu nereye kadar yanar merak edenler için yerinde bir seçim olabilir.

 

FRAGILE

KIRILGAN
Yön: Jaume Balagueró

Oda boş değil aslında

Oyn: Calista Flockhart, Richard Roxburgh, Elena Anaya, Gemma Jones
Tür: Korku / Gerilim
Süre: 93 dk.

Haberin Devamı

İspanya’dan gelen Kırılgan, hastane ortamının gerginliğini kullanarak izleyenleri etkilemeyi başaran bir korku filmi.

Başrolde Ally McBeal olarak tanıdığımız Calista Flockhart’ın olduğu filmde hastalarını korumaya çalışan bir hemşirenin mücadelesi ön planda.

Yaklaşık yüzyıldır hizmet vermekte olan Mercy Falls Çocuk Hastanesi kapatılmak üzeredir. Fakat, bir tren kazası nedeniyle, çevredeki hastanelerde yer kalmadığı için tahliye işlemi bir süre ertelenmiştir. Hastanedeki koşullar iyice zorlaşmış, personelin çoğu gitmiş, birçok bölüm kapatılmış ve cihazlar yerlerinden sökülmüştür.
Hastanedeki çocuklar görünmeyen, dokunulamayan bir şeyden korkmaktadırlar. Bazıları ona ‘Mekanik Kız’ demekte, kırk sene önce kapatılmış olan ve artık kullanılmayan ikinci katta yaşadığını iddia etmektedir. Hastanede durumu düzeltmek için gönderilen genç hemşire Amy’nin (Calista Flockhart) bu korkunç sırrı çözmesi ve çocukları koruması için hastane görevlilerini karşısına alması, ama öncelikle kendi korkuları ve sırları ile yüzleşmesi gerekecektir.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!