Nazi belgeseli 70 yıl gecikmeyle izleyiciyle buluşacak

Güncelleme Tarihi:

Nazi belgeseli 70 yıl gecikmeyle izleyiciyle buluşacak
Oluşturulma Tarihi: Ocak 08, 2014 12:45

Ünlü İngiliz yönetmen Alfred Hitchcock’un 2. Dünya Savaşı sonrasında Sovyetler Birliği ve İngiliz ordularının savaş sırasında çektiği video görüntülerini kullanarak hazırladığı, ancak görüntüleri “çok rahatsız edici” bulduğu için gösterime sokmadığı Yahudi katliamı belgeselinin 70 yıl aradan sonra izleyicilerle buluşacağı açıklandı.

Haberin Devamı

Hitchcock’un belgeseli teslim ettiği Londra’daki İmperyal Savaş Müzesi küratörü Dr Toby Haggith “İngiliz hükümeti, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından Hitchcock’dan Almanların işlediği savaş suçlarını tüm gerçekliği ile gösteren bir belgesel çekmesini istemiş. Hükümet bu belgesel sayesinde Almanların hatalarını ve barış koşullarını daha kolay kabul edeceğini düşünüyormuş” dedi.

Haggith sözlerine “ Ancak Hitchcock İngiliz ordusunun Bergen- Belsen toplama kampını boşaltırken çekilmiş görüntüleri izleyince kamplarda yaşanan katliamdan o kadar etkilenmiş ki bir hafta boyunca Pinewood stüdyolarına uğramamış. Belgeselin yapımı yönetmenin görüntülere karşı hassasiyeti yüzünden çok uzun sürmüş. Film tamamlandığında İngiliz hükümeti savaş suçlarını bir kez daha Almanların yüzüne vurmanın anlamsız olduğuna karar verip filmi yayınlamaktan vazgeçmiş. Hitchcock da zaten çok hoşlanmadığı filmi yayınlama girişiminde bulunmamış” diyerek devam etti.

Haberin Devamı

Küratör, müze arşivinde unutulan filmleri 1980 yılında Amerikan bir araştırmacının şans eseri keşfettiğini ve filmin bir parçasının 1984 yılında Berlin film festivalinde, oldukça düşük bir görüntü kalitesiyle gösterildiğini belirtti.

Ancak filmin dijital ortamda tamamen yenilendiğini ve kayıp parçalarının bulunduğunu söyleyen Haggith, Hitchcock’a ait böyle bir eseri yeniden dünyaya kazandırmaktan gurur duyduklarını belirtti.

Belgesel’in 2015 yılının ilk aylarında 2. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ve Avrupa kıtasının “kurtarılmasının” 70. Yılı kutlamaları kapsamında İngiliz televizyonlarında yayınlanacağı açıklandı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!