Muhtarlık kaçta kapanıyor/kaçta açılıyor? Muhtarlık çalışma saatleri 2024

Güncelleme Tarihi:

Muhtarlık kaçta kapanıyor/kaçta açılıyor Muhtarlık çalışma saatleri 2024
Oluşturulma Tarihi: Şubat 07, 2024 23:50

Mahalle ve köylerde aktif olarak yürütme işlemini kontrol eden muhtarlıkların çalışma saatleri, muhtarlıklarda başta ikametgah alma gibi küçük işlemleri olan vatandaşlarca araştırılıyor. Peki, muhtarlık kaçta kapanıyor ve kaçta açılıyor? İşte, Muhtarlık çalışma saatleri 2023

Haberin Devamı

Muhtarlık ile ilgili en çok merak edilen konular arasında hafta içi/hafta sonu mesai saatleri bulunuyor. Bu içeriğimizden çalışma günleri ve muhtarlığın açılış kapanış saatleri hakkında bilgi alabileceğiniz gibi, öğle arası başlangıç/bitiş saatlerini de öğrenebilirsiniz. Peki, muhtarlık kaçta kapanıyor/kaçta açılıyor? Muhtarlık çalışma saatleri 2023 detayları...

MUHTARLIK KAÇTA KAPANIYOR, KAÇTA AÇILIYOR?

Muhtarlık hafta içi her sabah 09:00’da açılmakta ve vatandaşlara hizmet vermeye başlamaktadır.
Muhtarlıklar genel itibariyle saat 12:00 ile 13:00 arasında öğle tatili arasına girerler ve kapalıdırlar.
Mahalle Muhtarlıkları saat 17:00’de kapanmaktadır. Hizmet vermemektedir.

Muhtarlık kaçta kapanıyor/kaçta açılıyor Muhtarlık çalışma saatleri 2024

Haberin Devamı

MUHTARLIK HAFTA SONU AÇIK MI?

Birçok kişi tarafından Muhtarlıklar Cumartesi ve pazar açık mı sorusu merak edilmekte. Muhtarlıklar genel itibariyle Cumartesi ve Pazar yani hafta sonu kapalıdır. Ancak bazı muhtarlar Cumartesi günü de hizmet verirler. Acil işlemleriniz için mahalle muhtarının telefon numarasını alarak, şayet muhtarlık binasında yoksa bile aramanız durumunda işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.
Muhtarlıklar Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gibi dini bayramlarda ve ayrıca 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos, 1 Ocak ve 15 Temmuz gibi resmi tatil günlerinde kapalıdır.

MUHTARLIK ÇALIŞMA SAATLERİ 2024

Hafta içi: 09:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00 

Hafta sonu: Genellikle Cumartesi ve Pazar günleri kapalı olup, bazı muhtarlıklara göre saatler değişkenlik göstermektedir.

MUHTARLARIN GÖREVİ NEDİR?

Muhtar, köy veya mahalle tüzel kişiliğinde, yönetiminin başında bulunan kişidir. Muhtarlık iste muhtarın görev yaptığı yapıya denir. Muhtarlar, Kaymakamlıklara bağlı olarak çalışmaktadır. Köy tüzel kişiliğini temsil eden muhtarların görev süresi 5 yıl olup; Bu süre içinde Muhtar köye ilişkin kararlarını 4 azasıyla birlikte almaktadır. Muhtar, köy veya mahalle halkı tarafından seçilir. Muhtar seçiminde siyasi partiler aday gösteremezler.

Haberin Devamı

 Muhtarın başlıca görevleri, nüfus kağıdı işlemlerini gerçekleştirmek, kanunların halka anlatılması, mahallenin sakinliğini korumak, vergi toplama işlemleri için yol göstermek, yeşil kart almaya yardım etmek, sandık seçim listelerini askıya çıkarmak, askerlik zamanı gelenlerin kimlik bilgilerini askıya asmak, tebligatların iletilmesini sağlamak ve cadde sokak adları için kontroller gerçekleştirmektir.

 

BAKMADAN GEÇME!