Müftülere nikâh yetkisi yürürlükte

Güncelleme Tarihi:

Müftülere nikâh yetkisi yürürlükte
Oluşturulma Tarihi: Aralık 03, 2017 00:17

İL ve ilçe müftülüklerine evlendirme memurluğu görev ve yetkisinin verilmesine ilişkin, ‘Evlendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ dünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Haberin Devamı

12 maddelik yönetmelik değişikliğine göre, İçişleri Bakanlığı, il ve ilçe müftülüklerine de evlendirme memurluğu görev ve yetkisi verebilecek. Müftülüklerde evlendirme memurluğu yetkisi verilecek personeli İçişleri Bakanlığı belirleyecek. Böylece, müftülük personeli, kriterlere uygun bulunarak yetkilendirilen imamlar da nikah kıyabilecek.

Yönetmelikle, mülteci ve vatansızların evlilikleri de yeniden düzenlendi. Yeni düzenlemeye göre, Türkiye’deki yabancıların Emniyet Yabancılar Şubesi’nden alıdıkları ‘Evlenme Ehliyet Belgesi’ artık İl Göç İdaresi Müdürlükleri’nce verilecek. Vatansız ve mültecilere tanınan belgeyle evlenme izninin kapsamı genişletildi. Daha önce vatansız ve mültecilere tanınan izinle Türkiye’de evlilik hakkı, “şartlı mülteci” ve ülkelerine gönderildiklerine de ölüm cezası ve işkence tehditi altındaki “ikincil koruma statüsündeki” yabancılara da tanınacak.

BAKMADAN GEÇME!