MİT TIR’ını durduran 13 askerin casusluk iddianamesi kabul edildi

Güncelleme Tarihi:

MİT TIR’ını durduran 13 askerin casusluk iddianamesi kabul edildi
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 16, 2014 02:23

ADANA'da 19 Ocak'ta, MİT'e ait TIR'ların durdurulmasıyla ilgili 13 asker hakkında 'casusluk' suçlamasıyla hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi.

Haberin Devamı

Adana 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne açılan davanın iddianamesinde, aralarında yarbay, yüzbaşı, üsteğmen, astsubay ve uzman çavuşların bulunduğu şüpheli askerler E.T. (40), H.G. (32), Ö.K. (31), G.M. (32), H. K. (30), B.K. (30), H.Ö. (30), H.İ.K. (28), A.Y. (40), M.Ö. (30), C.K. (40), H.Ü. (29), S.Y. (35) hakkında 'Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme, devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama' suçlarından birer kez ömür boyu ve 20'şer yıla kadar hapis cezası istendi. MİT mensuplarının isimlerinin yanı sıra devlet sırrı niteliğindeki bilgi ve belgelere yer verilmeyen iddianamenin giriş kısmında, olayla ilgili bilgi verildi. Hemen ardından da MİT'in görevlerine değinildi. MİT'in görevleri anlatılırken "MİT mensuplarına hizmetlerinin yerine getirilmesi sırasında bakanlıklar ile diğer kamu kurum ve kuruşları gereken her türlü yardım ve kolaylığı göstermekle yükümlüdürler" denildi.48 sayfalık iddianamede, şüphelilerin yanı sıra tanık ifadelerine de yer verildi.
7 MİT mensubunun yanı sıra bir MİT mensubunun ailesine ait cep telefonun da dinlendiği belirtilen iddianamede, "Şüphelilerin MİT'e ait olan TIR'ları bu şekilde durdurmak ve dünya kamuoyuna deşifre etmek suretiyle, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ve devletini uluslararası toplumda zor duruma düşürmeyi amaçladıkları anlaşılmıştır. Söz konusu casusluk faaliyeti bu nedenlerle nihayetinde Suriye devletinin Türkiye aleyhine elini güçlendirmeyi ve Türkiye Cumhuriyeti devletini, hükümetini, MİT'in ve Dışişleri Bakanlığı'nı uluslararası toplumda ve Suriye'deki Esad rejimine karşı zayıf, suçlu ve çaresiz bırakmayı amaçlamış bir casusluk faaliyetidir" denildi. m DHA


Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!