Milli füze için kritik test sonuçlandı

Güncelleme Tarihi:

Milli füze için kritik test sonuçlandı
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 24, 2014 16:31

"Hisar-O" Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma Füzesi, ilk uçuş testini başarıyla yaptı. Milli imkanlarla üretilen füzeler, 16 kilometre uzakta ve 10 bin metre yükseklikteki düşman hedeflerini vurabilecek.

Haberin Devamı

Türkiye'nin Çin ile sözleşme görüşmelerini sürdürdüğü uzun menzilli hava savunma füzesinin bir alt teknolojisi olan sistem yakında envantere giriyor. 2011 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığınca başlatılan proje kapsamında radar, komuta kontrol ve atış kontrol sistemleri ASELSAN, füze sistemleri ROKETSAN firmaları tarafından geliştirildi. Proje kapsamında Milli Orta İrtifa Hava Savunma Füzesi Hisar-O’nun, ilk uçuşlu testi olan Balistik Test Füzesi atışı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, ASELSAN ve ROKETSAN katılımlarıyla önceki gün Aksaray’da yapıldı.

Tamamlanan testlerde; füze, fırlatma aracından başarılı bir şekilde ayrıldı ve hesaplanan yörüngesinde kararlı bir şekilde uçtu. Bu testlerin başarısının Türkiye’nin ilk milli hava savunma füzesi geliştirme faaliyetleri kapsamında önemli bir kilometre taşı olduğu bildirildi.

Haberin Devamı

NATO'YA ENTEGRASYON

Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Hisar-O nokta ve bölge hava savunma kapsamında, düşman hava hedeflerini etkisiz hale getirilmesi görevinde kullanılacak. Sistem, Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait Komuta Kontrol sistemleri ile haberleşme amacıyla NATO'nun Link-16 iletişim sistemine de dahil edilecek.

BAKMADAN GEÇME!