Milletvekilleri hakları tek kanunda toplanacak

Güncelleme Tarihi:

Milletvekilleri hakları tek kanunda toplanacak
Oluşturulma Tarihi: Nisan 18, 2013 11:39

Milletvekillerine tanınan hakların tek kanun kanunda toplanması için ilk adım atıldı.

Haberin Devamı

Türk Parlamenterler Birliği öncülüğünde, TBMM'de temsil edilen tüm partilerin görüşleri hazırlanarak oluşturulan, vekillere tanınan tüm hakların tek bir yasa içinde birleştirilmesini öngören yasa teklifi, TBMM'de imzaya açıldı.
Türk Parlamenterler Birliği (TPB) Başkanı Nevzat Pakdil Hürriyet'e yaptığı açıklamada, yasa teklifinin "vekillere Anayasa ve yasalarla sağlanan hakların, tek bir yasa altında toplanmasını öngördüğünü" söyledi.
 
YENİ YASA İLE YENİ HAKLAR VE DÜZENLEMELER DE GELİYOR
 
Ancak TBMM'de temsil edilen partilerin gruplarına sunulan ve görüşler alındıktan sonra nihai hali verilen yasa teklifinde, vekillere sadece mevcut Anayasa ve yasalarla da verilen haklar bulunmuyor; Halen görevde ya da emekli vekillerin talepleri doğrultusunda yeni haklar da yasa teklifine dahil edilmiş durumda.
Yeni yasada vekillere tanınacak yeni haklar arasında öne çıkanlar şöyle;
 
VEKİL ARAÇLARINA TRAFİKTE GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ

Haberin Devamı

Yasa teklifi, vekillerin kullandıkları araçların Karayolları Trafik Kanunu ve ilgili yönetmeliklerde yazan trafik kısıtlama ve yasaklarına bağlı kalmamalarını içeriyor. Buna göre, vekillerin önceden plakasını bildirecekleri bir araçlarına trafikte ceza kesilmeyecek.

Yine vekillerin bildirecekleri araçlara "geçiş üstünlüğü" de tanınacak. Yani vekillerin araçları, ambulans ya da polis araçları gibi, geçiş üstünlüğüne sahip olacaklar.

TPB Başkanı Pakdil, bu düzenlemeye neden ihtiyaç duyulduğunu Hürriyet'e şu sözlerle anlattı;
"Bu düzenleme özellikle İstanbul için geçerli. Çünkü diğer illerdeki mevcut trafik koşullarında vekillere geçiş üstünlüğü sağlanmasına gerek olacak bir trafik yoğunluğu bulunmuyor. İstanbul'da vekil arkadaşlarımız bazen bir heyetle birlikte giderken heyetten kopuyorlar. Sonra o heyete ulaşmak imkansız hale geliyor. Bunu göz önüne alarak, böyle bir düzenleme olabileceği düşünüldü."
 
VEKİLLER PROTOKOLDE ÖN SIRADA YER ALACAK

Yasa teklifinin TBMM'de de kabul görmesi halinde, vekillerin protokoldeki sırası öne çekilecek. Vekiller illerdeki törenlerde uygulanan protokolde Vali'den sonra yer alacaklar. Ancak vekiller, il protokolünde partiye göre değil, kendi isimlerine göre sıralanacaklar. Sıralama, alfabetik olarak yapılacak. Ayrıca törenlerde, emekli vekiller için de yer ayrılacak.

Haberin Devamı

Milletvekillerinin illerde katıldıkları törenlerde protokol sıralamasındaki yerleri konusu da sık sık tartışmalar yaşandığını hatırlatan TPB Başkanı Pakdil, bu düzenlemeye neden ihtiyaç duyulduğunu şöyle anlattı;
"Vilayetlerde törenlere katılan vekillerin mevcut sistemde, yeri yok, yurdu yok. Vekil gidiyor, duracağı yeri mi bulsun, arabasını mı park etsin? İllerdeki törenlere katılan il protokolünün ise hepsinin özel kalemi, protokolcüsü var. Onlar ayarlıyorlar. Vekil ise gidiyor, orada bekliyor. Unutmayın; milletvekilinin itibarı, milletin de itibarıdır. Yeni kanunla, bu konuların belirli şekilde halledilmesinin yolu açılıyor."
 
VEKİLLERE ÖMÜR BOYU DİPLOMATİK PASAPORT HAKKI

Haberin Devamı

Yasa teklifi kanunlaşırsa, vekiller halen sadece görev süreleri boyunca kullandıkları diplomatik pasaportu, emekli olduktan sonra da kullanabilecekler. Mevcut uygulamada halen görevde olan milletvekilleri diplomatik (eski kırmızı-şimdi siyah) kırmızı pasaport kullanabilirken, parlamento dışı kalan parlamenterler, üst düzey devlet görevlilerine verilen ve başta Schengen'e dahil AB ülkeleri olmak üzere, pek çok ülkeye vizesiz giriş imkanı sağlayan "yeşil" pasaport kullanabiliyorlar.

TPB Başkanı Pakdil, "yeni düzenleme vekillere ömür boyu pasaport hakkı mı getirecek" sorusuna karşılık, "bu şekilde ifade etmek yanlış anlamalara neden olabiliyor. Ancak emekli Büyükelçilere de diplomatik pasaport taşıma hakkı veriliyor. Şimdi biz bundan emekli vekillerin de yararlanmasını istiyoruz. Bizim arkadaşlarımız da, emekli olduktan sonra devlet tarafından görevlendirilebiliyorlar. Amaç, bu görevlendirmelerde zorluk yaşamamaları" diye konuştu.
 
ANKARA DIŞINDAKİ CENAZE TÖRENLERİNİ VALİLİK YAPACAK

Haberin Devamı

Teklif ile vefat eden milletvekilleri için Ankara dışında yapılacak cenaze törenleri için de düzenleme getiriliyor. Yasa teklifi, vefat eden aktif ya da emekli vekillerin Ankara dışındaki cenaze törenlerinin organizasyonunun Valiliklerce organize edilmesini öngörüyor.

SİLAH KANUNU'NA RÖTUŞ DA YOLDA
 
TPB Başkanı Nevzat Pakdil, yasa teklifi hazırlanırken vekillere verilen silah ruhsatları konusunda da yeni düzenlemelerin de düşünüldüğünü, ancak bunun İçişleri Bakanlığı'nın Silah Kanunu'nda yapacağı değişikliklere bırakılmasının karar verildiğini anlattı.
Edinilen bilgiye göre, yasa teklifi hazırlanırken bu konuda üzerinde düşünülen düzenleme,
haklarında dava açılan vekillerin silah ruhsatlarının iptal edilmesinin önlenmesini içeriyordu.
 
EMEKLİ VEKİLLERE BİN TL MAAŞ ARTIŞI, BAHÇELİ VE KILIÇDAROĞLU'NA TAKILDI
 
Edinilen bilgiye göre, vekil haklarını düzenleyen yasa teklifine, emekli vekillerin maaşlarına bin TL kadar bir artış yapılmasını öngören bir madde de konulmak istendi. Ancak CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin, "vekillerin haklarını düzenleyen yasada, mali hiçbir unsur bulunmasın" istekleri üzerine, bu madde taslaktan çıkarıldı.
 
 

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!