MHP’den çatı aday

Güncelleme Tarihi:

MHP’den çatı aday
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 07, 2014 02:17

MHP Lideri Devlet Bahçeli herkesin, “Bunu nereden bulmuşlar” diyeceği bir adayla kamuoyunun önüne çıkacaklarını, daha uygun bir ‘çatı adayı’ çıkarılması halinde ona da destek vereceklerini açıkladı. Bahçeli, “Nazik bir dönem, bunu tek defaya mahsus öneriyorum” diye konuştu.

Haberin Devamı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gece gündüz üzerinde düşündüğü Cumhurbaşkanı adayı konusunda sürpriz bir çıkış yaparak geometrik bir formül önerdi. Formülünü çizerek anlatan Bahçeli’nin hedefi, en büyük üçgeni oluşturacak bir ‘çatı aday’ çıkarmak. Herkesin, “Bunu nereden bulmuşlar” diyeceği bir adayla kamuoyunun önüne çıkacaklarını anlatan Bahçeli, partiler ile görüşerek bu adaylarına destek isteyeceğini, daha uygun bir ‘çatı adayı’ çıkarılması halinde ona da destek vereceklerini söyledi. Böylece muhalefete ortak aday önerisi yapmış olan Bahçeli, “Nazik bir dönem, bunu tek defaya mahsus öneriyorum” dedi. 4 eski bakanla ilgili fezlekelerin görüşüldüğü TBMM Genel Kurul’una katılan Bahçeli, muhalefet kulisinde şunları söyledi:

SEÇİME GEREK KALMIYOR

Haberin Devamı

“TV programlarında konuşmacılar sürekli Abdullah Gül veya Tayyip Erdoğan arasında bir tercih yapmaya, hatta Erdoğan’ı seçilmiş gibi göstermeye çalışıyorlar. Bu arkadaşlar oturuyor, adayı tespit ediyor, sonucu da açıklıyor. Hiçbiri de Tayyip Erdoğan’ın neden seçilmemesi gerektiği üzerinde tek kelime etmiyor. ‘Seçildi’ gibi konuşuyorlar. O zaman YSK’ya, seçimlere ne gerek var? Daha da ilginci, hem ‘Erdoğan seçildi’ diyerek seçimi bitiriyorlar sonra da, ‘Peki muhalefetin adayı kim” diye soruyorlar. Komik ötesi bir durum. Nazik bir süreçte biz de çok hassas çalışma yapıyoruz. Erdoğan’ın bu ülkede cumhurbaşkanı olmaması gerektiğini anlatıyoruz. Haklı nedenlerimiz var. İşte 17-25 gerçeği var (17 ve 25 Aralık Operasyonları), oralardan ortalığa saçılan ciddi iddialar var. Böyle biri Türk milletine cumhurbaşkanı olamaz.

10-15 GÜNE BİTER

Türkiye maalesef kutuplaştı, bunu da AKP yaptı. Biz kutuplaşma istemiyoruz. Onun için de kutuplaşmayı yaratan birinin cumhurbaşkanı olmasını doğru bulmuyoruz. Sanırım 10-15 güne biter. Adayımız sürpriz biri olacak. Eğer biz 29 Haziran’a kadar toplumun önüne böyle bir adayla çıkarsak AKP kimi çıkarırsa çıkarsın, Bu Tayyip Erdoğan da olsa fark etmez, seçimi kaybeder. Gideceğim herkese. CHP’ye gideceğim; ama Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi’ne de gideceğim. Yetmez; sivil toplum örgütlerini, inanç gruplarını, katkı sağlayacak herkesi ziyaret edeceğim. Onlara diyeceğim ki, orta paydası geniş olan birini ülkemize cumhurbaşkanı yapalım.”

Haberin Devamı

İki üçgenle Türkiye gerçeği

MHP’den çatı aday

“BU işin bir formülü var, bunu uygulamalıyız” diyerek bir not kağıdı isteyen Bahçeli, iki tane üçgen çizdi. Bu üçgenlerden birinin altına yüzde 64, diğerine yüzde 36 yazdı. Türkiye’de seçmen gerçeğinin bu olduğunu söyledi ve iki üçgenin üst ortasına bir yuvarlak çizdi. O yuvarlaktan iki üçgenin geniş bölümlerini içine alan iki yeni çizgi çekti, daha büyük bir oranı içeren en büyük üçgeni ortaya çıkardı. “Çare bu üçüncü, büyük üçgen” diyen Bahçeli bu geometrik formülü, “Şimdi biz, bu iki üçgenden daha büyük bir üçgen ortaya çıkarmalıyız. Bu iki üçgenin içindeki vatandaşın kabulünü görecek bir ismi aday gösterirsek, yüzde 64 ve 36’dan büyük bir bölümü buraya kayar. Peki, bu isim nasıl biri olmalı ki bu tablo gerçekleşsin?”

Haberin Devamı

‘3 M’ OLMAZSA OLMAZI

Bahçeli, daha sonra 3 üçgenin sağ yanına alt alta 3 tane “M” harfi sıraladı. “Bu 3 M, cumhurbaşkanı adayının önemli üç özelliğini gösteriyor. 1- Milliyetçi olacak, 2- Muhafazakar olacak, 3- Manevi değerleri taşıyacak. Devam edelim; laik bir aday olacak. Demokratik değerlere sahip olacak.” Bu iki niteliği de ‘Laik’ ve ‘Dem’ diye 3M’nin altına yazan Bahçeli, alta bir çizgi çekti. O çizgi de, hukukun üstünlüğüne inanmayı ifade ediyordu. Bahçeli “Cumhuriyetin değerlerini içine sindirmiş biri... Nitelikleri böyle devam ediyor” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!