Meclis’te Atalay için karar haftası

Güncelleme Tarihi:

Meclis’te Atalay için karar haftası
Oluşturulma Tarihi: Ocak 27, 2024 07:00

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hak ihlali kararına rağmen Yargıtay’ın hakkında tahliye kararı vermediği tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın vekilliğinin önümüzdeki hafta düşürülmesi gündemde.

Haberin Devamı

Edinilen bilgilere göre, TBMM Genel Kurulu’nda 30 Ocak Salı günü ya da en geç 31 Ocak Çarşamba günü Yargıtay’ın Atalay hakkındaki kararının okunması planlanıyor. Önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulu’nu yönetecek olan AK Parti Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ’ın kararı okumasıyla Atalay’ın milletvekilliği sona ermiş olacak.

7 GÜN İÇİNDE İTİRAZ

Atalay’ın Meclis üyeliğinin sonlanmasının ardından önümüzdeki süreçte nasıl bir yol izleneceği de merak ediliyor. Buna göre, Atalay ya da diğer milletvekilleri, Meclis Genel Kurulu kararının alındığı tarihten itibaren 7 gün içinde kararın Anayasa’ya, kanuna veya içtüzüğe aykırılığı iddiasıyla iptali için AYM’ye başvurabilecek. AYM ise iptal istemini 15 gün içinde kesin karara bağlayacak.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK

Haberin Devamı

- TİP Hatay Milletvekili Atalay’ın tekrar Yüksek Mahkeme’ye başvuru yapmasının ardından yaşanacak süreçle ilgili AK Parti’nin hukukçu kurmayları şu değerlendirmeyi yaptı: “Tartışma şu: Anayasa 84’e göre kesin hüküm okundu ve Atalay’ın milletvekilliği düşürüldü. Burada artık ‘mahkeme kararına dayanma’ durumu devreden çıkıyor ve idari bir işlem ortaya konuyor. Atalay’ın vekilliği düştükten sonra yeni bir işlemle AYM yeni bir karar ortaya koyacak. ‘Bu hak ihlali, süregelen ara mahkeme kararına uygun bir işlem yapılmamasından kaynaklanıyor’ diyecek ve muhtemelen tahliye ve iade kararı verecek. Ardından bu kararı Meclis’e gönderecek, Meclis de bunun gereğini yapmak zorunda olacak.”

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!