Mazbatayı aldı... Saraçhane'de devir teslim

Güncelleme Tarihi:

Mazbatayı aldı... Saraçhanede devir teslim
Oluşturulma Tarihi: Nisan 18, 2019 08:30

Ekrem İmamoğlu, dün Maltepe’deki sayımların tamamlanmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine başladı. İmamoğlu’na önce İl Seçim Kurulu’nda mazbatası verildi. Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na giderek görevi Mevlüt Uysal’dan devralan İmamoğlu, konuşmasında İstanbul’a emeği geçen herkese teşekkür etti.

Haberin Devamı

MALTEPE’deki sandıklarda yeniden yapılan oy sayımının gece 00.30’da bitmesiyle İstanbul’daki oy sayımı, seçimden 17 gün sonra tamamlandı. Hazırlanan birleştirme tutanakları İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan İl Seçim Kurulu’na gönderildikten sonra CHP milletvekilleri ve partililer saat 16.00’da seçimi önde tamamlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu adliye önünde beklemeye başladı. Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu’yla birlikte saat 16.45 sıralarında İstanbul Adalet Sarayı’na geldi. İmamoğlu, vatandaşlar ve partililerin oluşturduğu yoğun ilgi nedeniyle kendisi için oluşturulan güvenlik koridoruna ulaşamadı. Koridorun 20 metre gerisinde aracından inerek yürüdü.

ADLİYEDE KARŞILAMA

Adalet Sarayı’na vatandaşlar tarafından kullanılan ‘C Kapısı’ndan giren İmamoğlu, burada partililer tarafından tezahürat ve alkışlarla karşılandı. Bu sırada adliyede bulunan bazı vatandaşlar da adliyenin girişine bakan balkonlardan İmamoğlu’nu alkışladı. İl Seçim Kurulu’na Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu alındı. İl Seçim Kurulu’na açılan koridorlar bariyerlerle kapatıldı.

Haberin Devamı

Mazbatayı aldı... Saraçhanede devir teslim

KORİDORLARI BOŞALTIN ÇAĞRISI

Basın mensupları ile partililer de İmamoğlu ile içeri girmek isteyince güvenlik görevlileriyle aralarında arbede yaşandı. Yaşanan arbede sırasında koridordaki toplantı salonlarının camları kırıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca bacağından hafif yaralandı. İçeri alınmayan vatandaşlar ve partililer duruma tepki gösterdiler. Daha sonra bazı partililer, diğer partililere ve vatandaşlara koridorları boşaltmaları için çağrı yaptı. İmamoğlu’nun mazbatasını aldıktan sonra Adalet Sarayı’nın önünde yapması beklenen basın açıklaması ise izdiham nedeniyle iptal edildi. Mazbatasını alan İmamoğlu, daha sonra devir teslim töreni için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gitti.

BELEDİYEDE AÇIKLAMA YAPTI

Burada açıklama yapan İmamoğlu, "Bugün gönül daha ferah bir planlamayla süreci yönetmeyi isterdik. Onu belirteyim ancak. İstanbul'daki bu süreç biraz farklı, hızlı ve değişik bir biçimde işledi bugün. Şu an itibarıyla sizinle önce önümüzdeki programı paylaşmak istiyorum ki bir telaş yaşamayalım. Önce burada sizlerle birkaç cümle paylaşacağım. Daha sonra yukarıda sayın Mevlüt Uysal'dan görevi devralacağım. Ama oraya basın mensuplarının çıkmasını istemiyorum. Biz fotoğraf servis edeceğiz. Dolayısıyla buradaki süreci oraya taşımazsanız mutlu oluruz. Zaten o taşıma süreci sizi de bizi de mutsuz eder. Aynı zamanda oldukça kalabalık, her anında bize yardımcı olan birçok parti üst düzey yöneticilerimiz var. Vekillerimiz var. Yüzlerce insanımız şu dönemde bize katkı sundular. Yukarıda küçük bir makam odası ve o alanda biz devir teslimi yapıp el sıkıştıktan sonra halkımıza dışarıda otobüsün üzerinden hitap edeceğiz. Daha sonra oradan da çağrımı yapacağım. Biz vatandaşlarımızla, halkımızla inşallah bu hafta sonu cumartesi ya da Pazar günü İstanbul halkını davet ederek süreci anlatacağımız bir buluşmayı da sizlerle paylaşacağız. Bu paylaşımımız en geç yarın olacak. Diyeceğiz ki cumartesi ya da Pazar herkesi çoluk, çocuk herkesi biz saraçhaneye bekliyoruz diyeceğiz" diye konuştu.

Haberin Devamı

"Bugün mazbatamızı İstanbul İl Seçim Kurulu'ndan teslim aldık" diyen Ekrem İmamoğlu, "Çok onur duyuyorum. Mutluyum. Gururluyum. Öncelikle şunu ifade edeyim ben bu mazbatayı 16 milyon insanımız adına devraldım. Hiç kimsenin birbirinden farkı olmaksızın, hiç kimsenin birbirinden üstünlüğü olmaksızın tüm hemşerilerim adına devralmanın onurunu ve gururunu yaşıyorum. Asla vazgeçmediğimiz değerlerimiz var. Haktan, hukuktan ve adaletten asla vazgeçmedik. Toplumun demokrasiye olan inancından ve buna dönük mücadelesinden asla vazgeçmedik. Çok net ifade ediyorum bu şehirde yaşayan insanların sevgisiyle oluşturduğu birlik ve beraberlik duygusundan asla vazgeçmedik. Kimsenin hakkını yemedik. Bu şehirde yaşayan 16 milyon insanın da hakkını yedirtmeyiz dedik. Bundan da asal vazgeçmedik. Günün sonunda il seçim kurulunun birleştirme tutanağıyla beraber mazbatamızı aldık. Sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Bu kentin ihtiyaçlarını biliyoruz. Bu şehirde yaşayan herkesin taleplerini biliyoruz. Hizmet etmeye hemen, hızlıca başlayacağız" açıklamasını yaptı.

Haberin Devamı

Mazbatayı aldı... Saraçhanede devir teslim

‘16 MİLYON ADINA DEVRALDIM’

İmamoğlu açıklamasının ardından devir teslim töreni ile görevi Mevlüt Uysal’dan devraldı. Uysal’ın “İnşallah Allah utandırmaz” sözlerine “İnşallah, biz de halka utandıracak bir şey yapmamak için çaba sarf edeceğiz. 16 milyon İstanbulluya hizmet etmek için buraya geldik.” dedi. İmamoğlu, şu mesajları verdi: “Çok onur duyuyorum. Mutluyum. Gururluyum. Öncelikle şunu ifade edeyim ben bu mazbatayı 16 milyon insanımız adına devraldım. Hiç kimsenin birbirinden farkı olmaksızın, hiç kimsenin birbirinden üstünlüğü olmaksızın tüm hemşerilerim adına devralmanın onurunu ve gururunu yaşıyorum. Asla vazgeçmediğimiz değerlerimiz var. Haktan, hukuktan ve adaletten asla vazgeçmedik. Toplumun demokrasiye olan inancından ve buna dönük mücadelesinden asla vazgeçmedik. Bu şehirde yaşayan insanların sevgisiyle oluşturduğu birlik ve beraberlik duygusundan asla vazgeçmedik. Kimsenin hakkını yemedik. Bu şehirde yaşayan 16 milyon insanın da hakkını yedirtmeyiz dedik.

Haberin Devamı

Mazbatayı aldı... Saraçhanede devir teslim

DEVAM EDEN SÜREÇLER VAR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tüm alanları şeffaf bir biçimde halkına açılmıştır. Açılacaktır. Bu şehrin yönetimini yürüten makamları ve bu belediyede çalışan herkes, bir kişiye bir gruba ya da bir partiye, diğerlerine hizmete değil 16 milyon insanına hizmet etmeye başlamıştır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu an itibarıyla devam eden süreçler var. Bunun farkındayız. Elbette ki şehrimizin, şehrimizde yaşayanların huzuru ve mutluluğu için bir an önce bu süreçlerle ilgili net ifadelerini ilgili kurullardan elbette ki bekliyoruz. Bizim zihnimiz, vicdanımız çok net. 16 milyon hemşerimizin de aynı şekilde çok net. Bütün bu duygularımla bu şehre, bu şehirde belediyenin kurulduğu ilk tarihten bu güne emeği geçen, katkı sunan, bu şehre iyi şeyler yapan, şehri koruyan kim varsa her birisine minnet ve şükran duygularımı buradan belirtmek istiyorum.” (Fatma AKSU / İSTANBUL)

Haberin Devamı

HALKA HİTAP ETTİ

Devir teslim töreninin ardından kendisini dışarıda bekleyen kalabalıklara seslenen İmamoğlu şu ifadeleri kullandı:
Kimsenin hakkını yemedim, kimseye de hakkınızı yedirmeyeceğim. Güzel insanlar, değerlerimiz var, inancımız var, ahlâkımız var, vicdanımız var, bunlardan ayrılmayacağız. Size net olarak ifade edeyim, küskünlüklerinizi, kızgınlıklarınızı, ayrılıklarınızı her şeyinizi bir kenara koyun. Artık iyi düşünce, pozitif bakış, bu şehrin insanlarına kucaklayan bir anlayışa hep birlikte sahip olalım. Kimsenin üşümesine fırsat tanımayalım, kimsenin aç kalmasına bu şehirde fırsat tanımayalım. Sokağınızda bugüne kadar sizi kutuplaştıran, sizi ayrıştıran hangi unsurlar varsa ve ayrı düştüyseniz ve selam borcunuzun olduğunu düşündüğünüz bir komşunuz, hemşehriniz varsa lütfen bu kardeşiniz, bu yol arkadaşınız sizden rica ediyor. Bugün buradan ayrıldıktan sonra gidin onun elini sıkın, ona benim kucak dolusu sevgilerimi iletin.

"CHP, İYİ PARTİ, AK PARTİ, MHP, HDP, SAADET PARTİLİLERE HİZMET EDECEĞİM"

Esas olan bu şehre, memlekete, bu dünyaya hizmet. Biz bunun dışında kendine, kişiye, partilere, gruplara, ona buna hizmeti reddediyoruz. Biz bu ülke insanına ve bu şehrin insanına hizmet etmeye geliyoruz. Bakın bir şey söyleyeyim, efendim ben herkese hizmet edeceğim, CHP'lilere, İYİ Partililere, AK Partililere, MHP'lilere, HDP'lilere, Saadet Partililere hizmet edeceğim. Kardeşim, benim hemşehrim, benim vatandaşım bu ülke için herkes teminat olacak. Bu şehir için herkes teminat olacak. Ben hiçbir insanımı, hemşehrimi ayırt etmeyeceğim.

"BENİM ELİM HER ZAMAN SİZİN ELİNİZDE OLACAKTIR"

Çocuklarımın sadece birisi burada. İkisi gelemedi ama çocuklarımın huzurunda söz veriyorum, bu şehrin çocukları benim çocuklarım. Bu şehrin gençleri benim gençlerim. Ben onların Ekrem abisi, arkadaşı olmaya geliyorum. Bu şehrin kadınlarına eşimin huzurunda söz veriyorum. Bu şehir kadın dostu bir şehir olacak. Emeğiyle, yaşamıyla, hayata katılmasıyla kadın dostu bir şehir olacak. Ben tüm hemşehrilerime, dostlarıma zihinlerindeki tüm olumsuz düşüncelerinden sıyrılıp, çok çalışacağımız günlerin başladğını hatırlatıyorum. Sizlerin oy versin vermesin belediye başkanıyım. Ben bu şehrin her insanının oy versin, vermesin her insanının yol arkadaşlığına talibim. Yol arkadaşlığı bu şehirde yere düşen bir vatandaşım varsa onun elinden tutup ayağa kaldırmaktır. Benim elim sizin elinizde olacak her zaman.

"EĞER TÖKEZLERSEM BENİ ELİMDEN TUTUP KALDIRIR MISINIZ?"

Sizden bir söz istiyorum. Bir gün olabilir, hata yapabilirim, eksiğim olabilir. Tabiri caizse ayağım tökezleyip, yere düşebilirim. Benim elimden tutup, 16 milyon insan olarak ayağa kaldırmaya var mısınız? İşte ben sizin yol arkadaşınız olmaya geldim. Bu süreçte, bu 17 günde özellikle sürecin sağduyulu bir şekilde teminat altında olması için çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum. Özellikle o çuvalların başında bekleyen demokrasinin bekçilerine teşekkür ediyorum. Ben bu sürece katkı sunan ve hiçbir şekilde başından ayrılmayan genel başkan yardımcılarıma, grup başkan vekillerime, milletvekillerime teşekkür ediyorum. Bu şehrin bu sürecinde benim özellikle adaylığımdan bugüne iki ittifak partisi olan benim partim, beni yetiştiren bugüne getiren beni bu şekilde sizlerle buluşturan, tanıştıran partime, Cumhuriyet Halk Partisi'ne teşekkür ediyorum.

"OY VERSİN VERMESİN BÜTÜN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Partimin genel başkanına, tüm ilgisiyle, tüm güveniyle benim yanımda sımsıkı duran Kemal Kılıçdaroğlu'na teşekkür ediyorum. Aynı şekilde benim bu sürecime tüm içten duygularıyla ve tüm destekleriyle ittifakımız olan ve yanımda her zaman dimdik duran İYİ Parti'ye teşekkür ediyorum. Çok kıymetli genel başkanı sayın Meral Akşener'e teşekkür ediyorum. Özellikle bu ittifak sürecinde yanımda olan, onların temsilcisi iki il başkanım da burada. Hem Canan Hanım'a hem Buğra Bey'e teşekkür ediyorum. İstanbul'un gönüllülerine, bu şehrin herkese bütün yaşayanlarına, oy versin vermesin bütün yaşayanlarına teşekkür ediyorum.

Mazbatayı aldı... Saraçhanede devir teslim

KILIÇDAROĞLU: TÜRKİYE’YE HAYIRLI OLSUN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını almasıyla ilgili olarak, “Çok mutluyum, huzurluyum, duyguluyum. Büyük bir başarı elde ettik. Türkiye’ye hayırlı olsun” dedi. Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi’ndeki makamında kurmaylarıyla beraber İmamoğlu’nun mazbata törenini televizyondan canlı yayında izledi. Kılıçdaroğlu, törene ilişkin ilk değerlendirmesinde şunları kaydetti:

MUTLUYUM, HUZURLUYUM

“Çok mutluyum, huzurluyum, duyguluyum. Büyük bir başarı elde ettik. Türkiye için, çocuklarımız için, demokrasimiz için, hep birlikte huzur içinde yaşamak için... Bu başarı topluma hizmet etmek için yola çıkan insanların başarısıdır. Bu başarı, birlikte yaşamak isteyen milyonların başarısıdır. Mutluluğumu ancak böyle anlatabiliyorum. Arkadaşlarım, milletvekili arkadaşlarım, Merkez Yönetim Kurulu’nda görev alan genel başkan yardımcısı arkadaşlarım, grup başkanvekili arkadaşlarım ve bütün personelimiz gerçekten de gecesini gündüzüne katarak çalıştı, emek harcadı ve güzel bir sonuç elde ettik. Türkiye’ye hayırlı olsun.” (ANKARA)

İYİ PARTİ: İPTALİ İSTENEMEZ

İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, dün Başkanlık Divanı sonrasında İstanbul seçimiyle ilgili şunları söyledi: “AK Parti hukukçuları da gayet iyi bilmektedir ki ‘Seçmen listelerinin, itiraz üzerine yeniden ele alınması mümkün değildir. Kesinleşmiş seçmen listelerindeki yolsuzluğa dayanarak mazbatanın veya seçimin iptali istenemez’. Bu karar başkan Sayın Sadi Güven’in de altında imzasının bulunduğu 1 Temmuz 2014 tarihli YSK kararıdır. Bu kadar açık karar varken, yeniden sayım, iptal başvuruları oyalamadır.” (Gamze KOLCU / ANKARA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!