Kenan Evren kaza geçirdi

Güncelleme Tarihi:

Kenan Evren kaza geçirdi
Oluşturulma Tarihi: Nisan 03, 2012 09:54

12 Eylül soruşturması kapsamında açılan davanın ilk duruşmasına bir gün kala Kenan Evren’in kolunun kırıldığı öğrenildi. Sivil toplum örgütü ve sendikalar 12 Eylül davasına ilişkin protesto yapıyor. Sivil toplum kuruluşları Genelkurmay'a yürümek istiyor.

Haberin Devamı

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın yargılanacağı 12 Eylül davası yarın başlıyor. TBMM, Hükümet, CHP, MHP ve her kesimden vatandaşlar davaya müdahil olmak için başvurdu.    

Başvuruda, şu ifadelere yer verildi: 

“Askeri müdahalenin yapıldığı tarihte yürürlükte bulunan 1961 Anayasası'na göre, yasama yetkisi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndedir. Bu yetki devredilemez hükmünü içermektedir. TBMM'ye ait olan bu yetki, mutlak ve münhasır bir yetkidir. Sanıkların gerçekleştirdiği askeri müdahale ile kaynağını anayasadan olmayan yetkiler kullanılarak TBMM'ye ait yasama yetkisi, zor ve güç kullanılarak elinden alınmış, Anayasal görevi yapması engellenmiştir.

Bu nedenle TBMM, sanıklara isnat edilen suçun birinci derece mağdurudur. Davaya müdahil olarak katılınması gerekmektedir. Bu yönde talep yazısı ilgili mahkemeye verilmiştir.”

Haberin Devamı

CHP VE MHP DE MÜDAHİL OLDU

Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'ndan 12 Eylül yargılamasına ilişkin ilginç bir karar çıktı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, '12 Eylül'le ilgili dava 4 Nisan'da görülmeye başlayacak. Bakanlar Kurulu da bu davaya müdahil olunup olunmayacağı ile ilgili görüşlerini belirtti. Bu davaya müdahil olunması kararı verildi' dedi.

 

Başbakan Erdoğan da bugün gazetecilere ''Müdahil olmak için başvurumuzu yaptık'' dedi.

 

TBMM'nin ardından CHP ve MHP de 12 Eylül Davası'na müdahil olmak için ilgili mahkemeye başvurdu.

 

İŞTE MÜDAHİL OLAN BAZI İSİMLER 

 

Darbe öncesi öldürülen gazeteci Abdi İpekçi, Ankara Cumhuriyet Savcısı Doğan Öz, Sosyolog Prof. Cavit Orhan Tütengil'in aileleri,  eski Dev-Yol yöneticisi Oğuzhan Müftüoğlu, Bahçelievler katliamı hükümlüsü Haluk Kırcı, eski DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar, Maraş katliamı sanığı Ökkeş Şendiller, Çorum olaylarının mağdurları ve sanıkları, ülkücü gençlik liderlerinden eski Bakan Yaşar Okuyan, Prof. Mümtaz'er Türköne, BBP eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu, idam edilen Erdal Eren, Veysel Güney ve Serdar Soyergin'in aileleri, gözaltında kaybolan Hayrettin Eren'in ailesi, gözaltında intihar ettiği öne sürülen Satılmış Şahin'in ailesi, Dev-Yol sanıkları, BBP, DSP, EDP, Yeşiller Partisi, İHD, Askeri Darbelerin Askeri Muhalifleri (ADAM) Derneği...  

 

Haberin Devamı

EVREN'İN KOLU KIRILDI

 

Bu arada davanın başlamasına bir gün kala, yargılanacak iki isimden bir olan dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in kolunun iki gün önce kırıldığı öğrenildi.

 

Adli Tıp'tan daha önce yapılan açıklamada da Evren ve Şahinkaya'nın sağlık durumuyla ilgili mahkeme yazısının kendilerine henüz ulaşmadığı ifade edilmişti.

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!