Kaset ya da görüntü yok

Güncelleme Tarihi:

Kaset ya da görüntü yok
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 11, 2012 00:00

AKDENİZ’de Suriye açıklarında 22 Haziran’da düşen ve muammaya dönen RF-4E keşif uçağına ilişkin bugüne kadarki iddiaları boşa çıkaran bir rapor hazırlandı.

Haberin Devamı

Devletin zirvesine de sunulan raporda, iddia edilenin aksine hiçbir ülke ya da başka bir kaynaktan Türk makamlarına olayla ilgili görüntü ya da kaset verilmediği belirtildi. Güvenlik kaynaklarının Hürriyet’e verdiği bilgilere göre raporda aynen şu ifadelere yer verildi:

‘Neden düşürüldüğü iddia edilen’ dedik

“Genelkurmay Başkanlığının yaptığı yazılı açıklamalarda; ‘İlk açıklamada, uçağın saat 11.57’de radar görüntüsünün ve yer ile telsiz irtibatının kesildiği, arama çalışmalarına başlandığı bildirilmiştir. Bilahare, yapılan açıklamalarda, Suriyeli yetkililerin uçağı kendileri tarafından uçaksavar ile vurularak düşürüldüğünü açıklamaları üzerine Genelkurmay Başkanlığı ‘Suriye tarafından düşürülen veya düşürüldüğü iddia edilen’ şeklinde ifadeler kullanmış ve hiçbir açıklamada; uçağın ne ile ve nasıl düşürüldüğü ifade edilmemiştir. Bu açıklamalarda yapılan kurtarma çalışmaları hakkında kamuoyu bilgilendirilmiştir.

Haberin Devamı

Parçalar çıkarıldı inceleme sürüyor

Parçaların denizden çıkarılma işlemi 1 Ağustos’ta tamamlanmış ve incelemeler devam ettiği için şu ana kadar sonuç hakkında bir bilgi verilmemiştir. Açıklamalar dikkatle incelenirse Genelkurmay Başkanlığı olayın, radar görüntülerine göre uluslararası hava sahasında (Suriye kara sınırından 13 mil uzakta) vuku bulduğunu ve uçağın Suriye karasuları içine (Kıyıdan 8.5 mil uzakta) düştüğünü açıklamıştır.

Resmi makamları doğru bilgilendirdik

Ne NATO’dan, ne Rusya’dan, ne de ABD’den olay ile ilgili bir kaset/görüntü alınmamıştır. Bu nedenle, açıklamalarda hiçbir çelişki yoktur. Çelişki, yetkisiz kişilerin değerlendirme ve yorumları sonucunda olmuştur. Genelkurmay Başkanlığı, olayla ilgili olarak resmi makamları zamanında ve elindeki mevcut verilerle doğru bilgilendirmiştir.”

Rusya-ABD: Tüm bilgileri verdik

Amerika’da bazı gazetelerde uçağın Suriye karasularında düştüğü iddia edilmiş, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise ellerindeki tüm bilgileri Türk ile paylaşıldığını açıklamıştı.
ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone de uçakla ilgili, “Elimizdeki tüm bilgileri Türk hükümetine ilettik” demişti. Amerika’nın paylaştığı bütün bilgilerin Türkiye’nin elindeki bilgilerle çelişmediğine dikkati çeken Ricciardone, “Müttefikimiz Türkiye iki pilotunu kaybetmiştir, görünüşe göre silahsız
bir uçaktaydılar. Türk Hükümeti’nin yanında olduk, taziyelerimizi ilettik. Amerikan teknik arama imkanları, Türk tarafıyla işbirliği yaptı” diye konuşmuştu. Dün bazı gazetelerde ve sosyal medyada uçağın düşürülmesiyle ilgili askerin hükümeti yanlış bilgilendirdiği, hükümetin Türkiye ve dünya kamuoyuna yanlış
açıklamalar yaptığı, farklı radar bilgileriyle uçağın Suriye karasularında
düştüğü ya da düşürüldüğünün ağır bastığı iddiaları yer almıştı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!