Kalangos’un DNA’sında Türkiye yazıyor

Güncelleme Tarihi:

Kalangos’un DNA’sında Türkiye yazıyor
Oluşturulma Tarihi: Aralık 25, 2008 00:00

Yeşilköy’de yıllarca haftanın üç günü ihtiyacı olan hastalara ücretsiz bakan ve dört yıl önce yaşamını yitiren Dr. Konstantin Kalangos’un adı dün Bakırköy Belediye Meclisi’nin aldığı kararla sokağa verildi. "Dr. Kalangos Sokak" tabelasını, Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, sevilen doktorun İsviçre’de yaşayan doktor oğlu Prof. Dr. Akhsentios Duri Kalangos ile birlikte çaktı.

1921’de Yeşilköy’de doğan Konstantin Kalangos, Rum asıllıydı ama ailesi Osmanlı Sarayı’ndan Süvari Birliği’ne kadar uzanıyordu. Onun DNA’sında Türkiye yazıyordu. Büyükdedesi, Sultan Abdülaziz’in Başhekimi ve saray doktoru Ksefanon Zoğrafos Paşa’ydı. Babası ise Aksenthios Kilisesi’nin papazıydı. 1878’de Berlin Kongresi’ne katılan heyetteki Kara Teodori Paşa ise annesinin kuzeniydi. Sultan Abdülhamid’in süvari birliği kumandanlarından Miralay Romilos Partharis Dr. Kalangos’un büyük yeğenlerinden biri. 31 Mart olaylarında şehit olan Miralay Romilos Partharis, büyük bir devlet töreniyle defnedilmişti.

Dört yıl önce öldü

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Konstantin Kalangos, kısa süre sonra "Yeşilköy’ün lokman hekimi" olarak anılmaya başladı. Fakirleri ücretsiz muayene ediyor, ilaç paralarını da cebinden ödüyordu. Askerliğinin bir bölümünü Ürgüp’te, bir bölümünü de Gülhane Askeri Hastanesi’nde yaptı. Askerliğini bitirdiğinde Yeşilköylüler’e hizmet vermeye devam etti. Her konuşmasında, kendisinden önce Yeşilköy’de uzun yıllar doktorluk yapan ve hastalarını, evindeki muayenehanesinde tedavi eden Doktor Sait Kurşuncu’yu anıyordu. Hatta son röportajında "Ben de onun çalışma ilkelerini kendime örnek aldım. Yüzlerce hastaya hizmet verdim. Yeşilköylüleri sağlıklarına kavuşturdum. Şimdilerde, büyük bir gönül rahatlığı içinde bunun mutlu sefasını yaşıyorum" demişti. Dört yıl önce 83 yaşında yaşamını yitiren Yeşilköylüler’in "Lokman hekimi" Kalangos’un adı, artık çok sevdiği Yeşilköy’de yaşıyor. Bakırköy Belediye Meclisi Dr. Kalangos’un adının Ermeni Kilisesi’nin bulunduğu Çardaklı Sokağı’na verilmesini kararlaştırdı. Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, Dr. Konstantin Kalangos’un oğlu Prof. Dr. Akhsentios Duri Kalangos’la dün sokağın tabelasını birlikte çaktı.

Umarım ilk olmaz

Törende konuşan Cenevre Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Akhsentios Duri Kalangos, çok mutlu olduğunu belirterek, "Umarım bu bir ilk olarak kalmaz ve tüm Türk halkına hizmet eden insanların adları yaşatılır. Serbesti Sokak’taki evimizden bana kalan anılar, babamın tedavi ettiği insanlar oldu. Babam sadece hastalara bakmıyordu. Parası olmayanlara ilaçlarını da alıp veriyordu. O insanların tatlı tebessümleri hálá yüreğimde. İnsana insan olduğu için değer veren ve bunu başkalarına öğreten bir kişiydi. Babam bu insani değerleri de bana çok iyi öğretti" dedi. Prof. Dr. Akhsentios Duri Kalangos, 10 yıl önce bir yardım vakfı kurduğunu ve özellikle geri kalmış ülkelerde 10 binin üzerinde çocuğun kalp ameliyatına olanak sağladığını söyledi. Dr. Kalangos’un Yeşilköy’ün "Lokman Hekimi" olarak bilindiğini belirten Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen de, "Yeşilköy’de 60 yıl hekimlik yapmış ve sayısız insanı tedavi etmiş. Biz yaptıkları hizmetler nedeniyle adını yaşatmak istedik" dedi.

Herkese yardım ederdi

Prof. Dr Akhsentios, "Babam sadece hastalara bakmıyordu. Parası olmayanlara ilaçlarını da alıp veriyordu. O insanların tatlı tebessümleri hálá yüreğimde" dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!