Kabe'ye bu yaptıkları kültürel vandalizm

Güncelleme Tarihi:

Kabeye bu yaptıkları kültürel vandalizm
Oluşturulma Tarihi: Şubat 08, 2013 00:00

Kabe’nin çevresindeki alanı genişletmek amacıyla başlatılan ve Osmanlı döneminden kalan revakları tehdit eden genişletme çalışmaları CNN’e haber oldu. Kanala konuşan bir Suudi tarihçi, Suudi Arabistan’ın Mekke’de yaptıklarını “kültürel vandalizm” olarak nitelendirdi.

Haberin Devamı

Merkezi İngiltere’de bulunan İslam Mirası Araştırma Vakfı’nın idari direktörü İrfan el Alevi, Mekke ve Medine’de tarihi değeri olan önemli mimari eserlerin tadilat çalışmaları nedeniyle kaybolduğunu belirterek, Müslüman dünyasının yıkımlara karşı sesini çıkarmasını istedi.

Öncelikli faaliyet alanı Suudi Arabistan’daki tarihi alanların korunması olan vakfın direktörü, Suudilerin Mekke ve Medine’de yaptıklarını Mali’nin Timbuktu şehrinde geçtiğimiz günlerde çok eski dönemden kalma el yazmalarının İslamcılar tarafından yakılmasına benzetti.

KABE'DE "GENİŞLETME" ÇALIŞMALARI / FOTO GALERİ

Haberin Devamı

AMAÇ HACILAR İÇİN YER AÇMAK
Kabe çevresindeki çalışmaları idare eden Binladin Grubu’ndan Muhammed Cuma CNN’e yaptığı açıklamada projeyi savunarak, “Yetkililerin amacı hacılar için daha fazla yer açarak izdihamı önlemek” dedi.

Ancak El Alevi bunun için daha iyi yollar olduğunu belirterek, “Ben camilerin genişletilmesine karşı değilim ancak bu alanların tarihi dokusunu yok etmeden de yapabileceğiniz birçok şey var. Ancak Suudiler miras kaygılarıyla ilgilenmiyor” diye konuştu.

Haberde Türkiye’nin 2010 yılından bu yana Suudi makamlarıyla konuyla ilgili temasta olduğu da ifade edildi. Türkiye’den gelen konuyla ilgili açıklamalar vurgulanırken, Suudi makamların CNN’in yorum çağrılarına yanıt vermediği belirtti.

İMAJINI ZAYIFLATIYOR
El Alevi, Riyad’ın Mekke’nin Suudi kontrolünden önceye ait mirasına değer vermediğini zira Suudilerden önce de Mekke’nin önemli bir yer olduğu yönündeki kanıtların ülkenin İslam dünyasındaki “Mekke’nin koruyucusu” imajını zayıflattığını ifade etti.

El Alevi, Suudilerin bu politikalarının aşırı muhafazakar Vahabi İslam anlayışının bir yansıması olduğunu söyledi.


 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!