JİTEM davaları birleştirildi

Güncelleme Tarihi:

JİTEM davaları birleştirildi
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 06, 2010 13:06

DİYARBAKIR’da 1990’lı yıllarda, JİTEM tarafından işlendiği öne sürülen, faili meçhul cinayetlerle ilgili davalar birleştirildi. Davaya özel yetkili mahkeme bakacak.

Haberin Devamı

Diyarbakır’da aralarında Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ve itirafçı Abdulkadir Aygan’ın da bulunduğu iki ayrı JİTEM davası birleştirildi. Daha önce Diyarbakır 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 11 sanıklı dava, görevsizlik kararının ardından, uyuşmazlık mahkemesine gönderildi.

Mahkeme davaya Diyarbakır Özel Yetkili 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nin bakmasına karar verdi. Bu arada, aralarında Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım, PKK itirafçısı Abdulkadir Aygan’ın da bulunduğu 5 sanıklı başka bir davaya da bakan Özel Yetkili 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi, iki dosyadaki iddiaların benzer ve bazı sanıkların aynı olması nedeniyle, davaları birleştirmeye karar verdi.

Daha önce görevsizlik kararları nedeniyle mahkemeler arasında gidip gelen davalara, 3 ve 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemeleri bakıyordu. Önceki celselerde Jandarma Genel Komutanlığı tarafından gönderilen yazıda, JİTEM adlı bir örgütün bulunmadığı belirtilmişti. Davaya önümüzdeki hafta devam edilecek.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!